Legendy: Komiksová pocta sportovním superhrdinům

Dovedete si představit, že by všichni ti opěvovaní komiksoví superhrdinové žili v našem světě? Konec snění – vždyť oni přece žijí! Jen namísto božských kladiv, kouzel či třeba superštítu mají lyže, hokejky, tretry, rakety nebo kopací balony. Ano, řeč je o „tak trochu jiných“ superhrdinech – nejlepších sportovcích české a československé historie.

Komiksová kniha Legendy: Slavné sportovní okamžiky (dále jen Legendy) je bez přehánění jedinečným projektem. Již kresba na obálce potěší srdce zarytého sportovce, protože poznáte největší legendy české a československé sportovní historie. Na obale najdete ještě dva důležité údaje: 26 osobností historie i současnosti a 130 stran komiksových příběhů.

To nejlepší z historie

Dalo by se říct, že vše podstatné o knize už bylo napsáno. Jenže zůstat u strohého konstatování ohledně koncentrované radosti pro hrdé sportovní fanoušky milující komiks by bylo nefér – minimálně vůči autorům. Na Legendách je totiž z každé stránky vidět, že na tomhle projektu se opravdu „vyřádili“.

Autorské duo tvoří sportovní novinář Pavel Kovář, který si vzal na starost faktografickou stránku a sběr informací. Vizuální podobu dal opěvovaným lamačům rekordů Petr Vyoral, známý ilustrátor a kreslíř.

Kniha začíná krátkým úvodním příběhem o vzniku celého projektu. Trochu smutně musím přiznat, že v tomto krátkém jednostránkovém komiksu je použit i příměr o superhrdinech využitý v perexu – ale popravdě – napadl mě ještě dříve než jsem knihu vůbec otevřel! Podobnost je tedy čistě náhodná, páni autoři.

Nebe plné hvězd

Po úvodním „miniotvíráku“ už dostávají prostor samotné sportovní legendy. Jak již bylo řečeno najdete jich v knize celkem 26 – počínaje praotcem českého sportu Josefem Rösslerem-Ořovským a prvním olympijským vítězem Bedřichem Šupčíkem napříč všemi sportovními odvětvími až k současným modlám Martině Sáblíkové či Ester Ledecké.

Všechny příběhy mají podobnou strukturu: na první straně je podobizna spolu se jménem sportovce a shrnutím jeho nejvýznamnějších životních milníků a úspěchů. Poté následuje „životní příběh v obrazech“ – autoři stručně popisují první kroky ve sportu, rodinné zázemí, krize i motivující úspěchy. Zcela logicky je prostor pro vyprávění omezen, takže každý panel je doslova nabitý informacemi a životní cesta je skládána spíše bodovitě; přesto však obrázky vyprávějí a říkají vše podstatné. A na samý závěr ještě čeká na čtenáře stránka s psaným textem plná doplňujících informací. I komiks může být proklatě informačně hutný a zábavný zároveň!

Tuny práce za kulisami

Čtení si budete užívat „na plný koule“. Pavel Kolář si dal evidentně kopu práce a posbíral tuny fakt, dobových fotek i článků, skoukl hodiny videí (díky čemuž třeba u důležitých branek dostanete nákres i se směrovou šipkou kudy míč putoval)… Vzpomínky na vás dýchnou, nostalgie možná i slzu vykouzlí když se budete vracet ke všem těm velkým vítězstvím…

To, co Pavel Kolář načal, perfektně dokončil Petr Vyoral. Přesto, že kresba není superdetailní, bude vás bavit sledovat, jak jsou si jednotliví sportovci podobní. Podobní jsou si samozřejmě i jejich spoluhráči, trenéři… Vyoral fotky (a občas i články) překreslil a připsal jména jednotlivých významných aktérů, čímž perfektně prodal práci svého kolegy.

Od prvních stran cítíte, že autoři brali svoji práci vážně a vložili do Legend sportovně řečeno litry potu a hodiny příprav, ale také zaujetí pro věc a lásku k tématu. Forma, pro kterou se rozhodli, je skvělá. Jednotlivé příběhy jsou sice poměrně strohé, ale nepůsobí jako výčet jednotlivých událostí, ale jako souvisle podaný životní příběh. Díky tomu komiksové životy slavných sportovců nenudí.

Líbivé je i provedení celé knihy. Pevné desky, vše pěkně v barvě… Ačkoliv to bude znít jako klišé, je tenhle projekt opravdu vymazlený!

Pokud v sobě máte alespoň kousek sportovního nadšence, budou pro vás Legendy: Slavné sportovní okamžiky fascinující. Přes zajímavé ústřední téma a chytlavé provedení až po nabitost informacemi, které nezklamou ani zaryté fandy. Proč louskat suchopárné životopisy, když Kovář s Vyoralem nabízejí moderně pojatou, hutnou a zábavnou alternativu, a navrch dvacet šest osobností v jedné knize?

Název: Legendy: Slavné sportovní okamžiky

Autor: Pavel Kolář, Petr Vyoral

Vydal: XYZ, 2019

Vazba: pevná

Počet stran: 152

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď