Umbrella Academy potřetí

Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha série Umbrella Academy aneb dysfunkční superhrdinská rodina potřetí. Bude tenhle počin v duchu poučky „do třetice všeho dobrého“, nebo docela naopak?

O Umbrella Academy už jste pravděpodobně slyšeli. Ať už díky dvojici komiksových knih, která u nás vyšla, nebo díky seriálu v produkci Netflixu, který teď pilně maká na jeho druhé řadě. Třetí knížka s podtitulem „Hotel zapomnění“ je přitom krásným důkazem toho, do jak komfortní situace se tuzemští fanoušci komiksu v posledních letech dostávají – vždyť vyšla jen několik měsíců po svém americkém originálu!

Hrdinové i padouši v komiksech mají jedno společné – většinou nevydrží být mrtví příliš dlouho. Dejte tomu pár sešitů a jsou znovu na scéně. Sir Reginald Hargreeves, který dal dohromady superhrdinský tým, počítal i s tímto. Padouchy proto zavíral do prapodivného vězení v prapodivném vesmíru, do prapodivného místa jménem Hotel zapomnění. Jenomže ani tam nejsou zcela zapomenuti. Zato jsou za ta léta dost, dost naštvaní.

Po dvou úspěšných knihách lze při čtení Hotelu zapomnění poprvé zpozorovat, že přemíra protagonistů může být v určité momenty nad síly Gerarda Waye, scenáristy, známého více v roli frontmana skupiny My Chemical Romance. Ten se totiž snaží věnovat každému ze sourozenců jeho spravedlivý díl koláče z příběhu, zatímco ve druhé ruce musí žonglovat s tím, co chystají padouši, seznamovat čtenáře s novými postavami a novými prvky světa. Což je vskutku nemálo ambiciózní výzva.

Way ji sice uhrál se ctí, ale rozhodně se jeho výsledek nedá nazvat hladkým vítězstvím, spíše „upocenou remízou“. Především první kapitoly knihy trpí roztěkaností, roztříštěností, nesoustředěností. Jako dítě s ADHD po dvojitém espressu zapitém trojkou redbulla. Way zběsile skáče mezi scénami klidně hned po dvoustraně, počínání některých postav nedává úplně smysl – a navíc, ve zpětném zrcátku – není ani superdůležité pro epické, akční finále. Naopak, některé postavy jsou postrkovány směrem, který ve výsledku nenastane, což nejednoho zamrzí. Těch několik málo scének, ve kterém se alespoň trochu posunou jednotliví členové téhle velesympatické rodiny nebo jejich vzájemné vztahy, jsou přitom jenom slabou náplastí.

Naštěstí je tu zábavná kresba Gabriela Ba. Tu připomene Mignolu, jindy superhrdinské komiksy z osmdesátek a devadesátek, nikdy jí nechybí nápaditost. Příběhově třetí Umbrella Academy možná trochu ztrácí lesk „jinakosti“ v porovnání s mainstreamovým komiksem, kresbou si tenhle status dokázala udržet.

Uvidíme příště, jestli to bude stačit.

Umbrella Academy: Hotel zapomnění
Scénář:
Gerard Way
Kresba: Gabriel Ba
Vydala: Crew, 2019
Počet stran: 200
Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď