Mezi řádky 4: Leviatan

Tommy Taylor pokračuje v prozkoumávání hlubin magického světa, zatímco jeho přátelé bojují o život v „obyčejném“ světě. Čtvrté Mezi řádky jsou tady!

Tommy roste a dospívá před očima. Před nedávnem mladý muž vyjukaný ze všeho, co se kolem něj v tu chvíli dělo (což je pochopitelná reakce), se konečně přestává divit a pouze přijímat okolnosti a začíná konat. Dál prozkoumává magický svět Mezi řádky, postavený na síle příběhů, bádá po tom, kdo je na té zlé straně a co je její motivací, a pomalu přijímá svůj úděl… Z původně poměrně pasivního hrdiny se konečně stává protagonista aktivní, který sám rozhoduje a bere věci do vlastních rukou.

 

Jestliže je Moby Dick považovaný za jeden z největších amerických románů, dalo se jen předpokládat, že s ním bude muset mít Tommy co do činění – a je to tady. Tentokrát se totiž bude muset popasovat s Velrybou (skutečně s velkým V) – a nebude to lehké popasování. Mezitím se v „realitě“ snaží Lizzie a Savoy se Toma nalézt, což bude cesta výrazně ztížená Savoyovým novým postižením a skutečností, že je část magického světa Mezi řádky chce (nenově) zabít.

 

Příběh čtvrté knihy série Mezi řádky je protkáván drobnými, často jednostránkovými epizodkami, které doplňují informace o světě či o postavách, nebo podtrhují atmosféru – a díky tomu navnadí na další čtení mnohem spíše, než že by rušily. Samostatnou závěrečnou kapitolou je pak vyprávěnka/historka/legenda Schody do nebe, ve kterém starý známý rozkošně cynický a sprostý králík Pauly Bruckner, ex-kolega Wilsona Taylora, dál postupuje za svobodou skrze své pohádkové vězení doslova přes mrtvoly.

 

Mike Carey jde v rámci své série zase ještě o trochu hlouběji – a tím není myšleno jen to na panelech přítomné ponoření se do hlubin oceánů v těle velryby, ale i metaforické prostupování do jádra jeho fikčního světa a zároveň i do větší myšlenkové hustoty, která z komiksu pomalu, ale jistě dělá více intelektuální čtenici než dobrodružnou jízdu. Ale to nevadí. Stejně tak soustavný pocit, že vám možná něco uniká – tu a tam narážka na příběh, který vám je povědomý, ale detailně ho neznáte, tamhle odkaz na knihu, kterou jste nečetli… Mike Carey zkrátka ukazuje, že je chytřejší a vzdělanější (minimálně v tom příběhoznalectví) než my.

 

A to rozhodně není na škodu.

 

Mezi řádky 4: Leviatan
Scénář: Mike Carey
Kresba:Peter Gross
Vydal: Crew, 2017
Formát: brož.
Počet stran: 144
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Mezi řádky 4 – Leviatan

Tom Taylor je více než syn jednoho z nejpopulárnějších spisovatelů na světě a jmenovec jeho nejmilovanějšího výtvoru, malého čaroděje Tommyho Taylora. Je živá zbraň v opravdové válce slov, v níž tajemný spolek využívá……

Tom Taylor je více než syn jednoho z nejpopulárnějších spisovatelů na světě a jmenovec jeho nejmilovanějšího výtvoru, malého čaroděje Tommyho Taylora. Je živá zbraň v opravdové válce slov, v níž tajemný spolek využívá moc vyprávění k přetváření světa podle svých temných záměrů. A on se narostl a byl vychován proto, aby za nimi navždy zavřel poslední stránku. Zatím však jeho příběh zamířil k nejnebezpeč­nějšímu zvratu – skutečně obludnému příběhu.

Aby Tom mohl dostat své mimořádné schopnosti pod kontrolu, musí vyplout na moře jednoho z největších dobrodružství, jaká kdy byla vyprávěna, a podniknout lov na bílou velrybu, která za sebou zanechala brázdu v podobě nesčetných mýtů a šílenství. Jeho přátele zatím pronásleduje nebezpečný nový nepřítel – a musejí čelit vlastní krizi identity.

Dovede je všechny Tomova cesta k odpovědím, které hledají? Nebo se Tom utopí v hlubinách tisíce a jednoho nešťastného konce?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď