Milá Ligo spravedlnosti: Napište svému superhrdinovi

Řadíte se mezi fanoušky superhrdinů z Ligy spravedlnosti? Jasně, Batman, Wonder Woman, Superman, Green Lantern… Všichni mají spousty fandů, a to i těch dětských. A ti, jak známo, bývají zvídaví – proto svým idolům píší všetečné dotazy. A jejich hrdinové jim odpovídají!

Milá Ligo spravedlnosti je komiksem hravým a veselým. Člověk by řekl, že je určena dětským čtenářům, čemuž odpovídá i zařazení do edice CREW Kids, ale pokud to fandovství příliš nežerete a nevadí vám, když se superhrdinové neberou příliš vážně, pobavíte se i vy dospělí.

Hlavní myšlenka je vskutku jednoduchá: kniha je členěná na několik kapitol, přičemž každá z nich má jiného hlavního hrdinu či hrdinku, a v každé z kapitol je zodpovězen jeden zvídavý dotaz mladého obdivovatele daného superhrdiny/superhrdinky. Mohlo by se zdát, že to bude nesourodá slátanina, ale po chvíli zjistíte, že všechny kratší epizody jsou poskládány do jednoho souvislého příběhu, který v závěru ústí ve společnou akci všech hrdinů.

Jednotlivé dílčí příběhy jsou zábavné a čtenářsky nenáročné. I stylizace kresby je na první pohled určena mladším čtenářům. Žádné záludné hry s panely a fonty, vše pěkně přehledné, úpravné, pastelově barevné. V knize najdete taškařice hrdinů známých jako jsou Batman, Wonder Woman, Superman, Flash, Green Lantern či Aquaman, ale své místo si uzmuli i dva méně známí – Hawkgirl a Cyborg (toho můžete znát spíše se série Mladí Titáni do toho!). Každý ze jmenovaných má na začátku své kapitoly krátký profil zmiňující jeho silné a slabé stránky, aby se čtenáře (jak jinak chcete označit dětského čtenáře?) dozvědělo, s kým má tu čest. Zapálený rodič se zajisté chopí své šance a nahustí do svého potomka všechno, co o daném superhrdinovi ví – pro ostatní je to Google, filmy a další zdroje. To by bylo, aby se vaše ratolest nezamilovala právě do vašeho oblíbence!

Jednotlivé dílčí příběhy jsou uzavřené a nikterak rozsáhlé, takže jsou fajn i pro začínající čtenáře a dají se pročítat pěkně postupně. Každý má nějakou pointu a vlastně i poučení na závěr – nenásilnou formou říká, co je správné a jak se (ne)chovat. Při tom se stihne odehrát spousta legrácek a ulítlých situací. Jak již bylo naznačeno, vše spočívá v tom, že děti píší svým idolům – doba pokročila, takže pěkně emailem nebo smskou – a ti pak na základě událostí, které se právě odehrály nebo na které vzpomínají, odepisují. Některé z příběhů jsou spíše jen „do počtu“, jiné jsou trochu promyšlenější a vypointovanější, ale spolehlivě zabaví a pro menší děti jsou náročností i humorem „tak akorát“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milá Ligo spravedlnosti dělá z pohledu rodiče všechno správně: má v sobě poučení a vede ke „správným věcem“, je humorná, neobsahuje násilí a především zabaví. Nad knihou se dá diskutovat, poučovat, tvrdé desky dávají dítěti pocit skutečné knihy a ve školním čtenářském deníku s ní vaše ratolest udělá spoustu parády. Obsahuje hrdiny mužské i hrdinky ženské, takže si každé z dětí najde to své. Příběhy jsou kratší a uzavřené, což se hodí třeba na čtení před spaním… Inu, jakožto rodič dvou dětí jsem našel jen samá pozitiva! Nehledě na to, že i já jsem si ji s chutí přečetl – pravda, příběhy jsou mnohdy dětské, ale na relax po práci naprosto skvělé.

A protože nezodpovězených dotazů od malých pisatelů leží v emailech Ligy spravedlnosti stále dost a dost, třeba se dočkáme i dalších dílů. Nechme se překvapit…

Milá Ligo spravedlnosti

Scénář: Michael Northrop

Kresba: Gustavo Duarte

Překlad: Ľudovít Plata

Vydala: Crew, 2021

Počet stran: 160

Vazba: vázaná

Cena: 329 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď