Mýtům se daří i po válce

Dvanácté Mýty jsou na pultech všech dobrých knihkupců a komikskupců. A očekávání se k nim vztahovala – i protentokrát – nemalá.

Vždyť nejednoho fanouška musela pálit otázka – jak si scénárista téhle veleúspěšné komiksové fantasy série Bill Willingham vypořádal s tím, že v minulé knize (Válka a střepy) v podstatě skončila válka mezi Mýtovem a Císařstvím, kterážto představovala hlavní dějový element celého příběhu? Výsledek je poměrně nepřekvapivý – udělal velkou silnou čáru, která předchozí události uzavřela a startuje od začátku. Tedy, tak nějak.

V troskách poraženého Gepettova Císařství, ve kterém nadále zůstávají poslední vzpurné ex-císařovy jednotky, ale také žoldáci a „lovci pokladů“, kteří rabují ve zničených městech a světech, leží schovaných ještě mnoho zlých a mocných bytostí. Mnohé z nich přitom uvěznil sám Geppetto a jeho síly. A jedna taková je po pádu Císařství probuzena.

To, co se přitom nepovedlo Císařství během několika let, zvládne nový pan Temný za několik chvilek. Mýtov tak čekají velice krušné časy. A aby toho nebylo málo, Modrákova ruka, do níž „koupil“ během války zásah, se ne a ne vyléčit, přestože na ní pracují nejlepší z lékařů.

Byl jsem, upřímně, převelice zvědavý, jak si Willingham s post-válečným světem své půvabné série poradí. A on se nikterak nerozpakuje, nenechá postavy ani kdovíjak moc oddychnout a rovnou jim do cesty posílá další utrpení, zlo a překážky. Mýtov si ani nestihl zvyknout na Geppettovu přítomnost a už musí svou pozornost obracet jinam.

Přesto se nedá tvrdit, že by byla kniha s podtitulem Doba temna stejně povedená, jako některé z těch nejlepších předchozích dílů. Willingham sice připravil vynikající expozici nového padoucha (odečtete-li samotný až přespříliš laciný způsob, jakým byl přiveden na svět), ve které vám ukáže, že máte co dělat s postavou mnohem děsivější a brutálnější než všichni ostatní záporáci této série. Válka sice skončila, ale tohle bude bolet. A to že hodně.

Na druhou stranu celá dvanáctá kniha směřuje k emocionálnímu vrcholu, který by čtenáře možná silně okouzlil, kdyby nepůsobil tak nepřirozeně, uměle a až přespříliš tlačeně na pilu. Ne každý den je posvícení.

O výtvarnou stránku Doby temna se pak postarala hned čtveřice umělců – Peter Gross (makal s Mikem Careym na Luciferovi nebo na sérii Mezi řádky) odvedl vynikající práci, Michael Allred pohodový standard, Buckingham je samozřejmě jistota a David Hahn trochu zklamání.

Válka skončila, ať žije nová válka!

 

Bill Willingham: Mýty 12 – Doba temna
Kresba: Peter Gross, Andrew Pepoy, Michael Allred a David Hahn
Vydala: Crew, 2017
Počet stran: 176
Cena: 449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď