Octobriana – návrat nejstarší české superhrdinky

Octobriana je návratem nejzáhadnější a zřejmě i nejstarší české superhrdinky, kterou možná neznáte, ale díky opulentní novince nakladatelství LABYRINT se s ní můžete seznámit.

Marek Berger a Ondřej Kavalír nejsou ve světě komiksu žádnými nováčky. Marek Berger je spoluautorem animovaného seriálu Legendy staré Prahy a publikoval nejen v komiksových sbornících Aargh!, ale také v antologiii Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství. Ondřej Kavalír je jedním z autorů komiksu Návrat Krále Šumavy, spolupracoval na animovaném filmu Alois Nebel a jeho překlad komiksu Rudo získal v roce 2015 cenu Muriel. Jejich společný komiks Octobriana je na tuto prestižní cenu udělovanou Českou akademií komiksu, z.s. nominována letos.

Ačkoli by se mohlo zdát, že je hrdinka s rudou hvězdou na čele buď americkou parodií sovětské propagandy nebo první ruskou superhrdinou, je pravdou, že je jejím duchovním otcem absolvent filmové vědy na FAMU Petr Sadecký.  O tom jak dobrodruh a fabulátor Sadecký oslovil Zdeňka Buriana a Bohumila Konečného aby mu pomohli s tvorbou komiksu, jak se po roce 1968 vydala Octobriana do světa a nakolik ovlivnila popkulturu, vyšla roku 2024 v nakladatelství LABYRINT kniha Octobriana a ruský underground. Je proto logické, že první velkoformátový komiks s Octobrianou v hlavní roli vyšel právě zde, a to s obšírným a informacemi nabitým doslovem komiksového publicisty a historika Tomáše Prokůpka. V něm se čtenář dozví nejen to, že se Octobriana mihla v komiksovém románu Dobrodružství Luthera Arkwrighta či „barokní steampunkové spaceopeře“ Candide Karla Jerie. A pokud si doslov čtenář přečte před tím, než se pustí do samotného příběhu, užije si komiks mnohem více.

Scénář, který si Berger a Kavalír pro svoji hrdinku připravili, je zcela logicky zasazen do období takzvané Studené války. Octobriana, která je odhodlaným kladivem Kremlu a tajnou zbraní proti imperialistickým štváčům, byla roku 1971 vyslána na tajnou misi do oblasti Beringova moře, v jehož vodách sovětští agenti objevili opuštěnou atomovou ponorku. Právě na její palubě objeví hlavní hrdinka něco, co změní nejen její pohled na svět, ale i na svoji minulost. Poměrně přímočarý příběh v němž účinkují nejen nacističtí vědci, ale také mystické síly, je vystavěn tak, že čtenář bude obracet stránku za stránkou a s napětím očekávat jak to dopadne nejen s Octobrianou, ale i s celou planetou, neboť (ačkoliv se to zpočátku nezdá) je ve hře osud celého lidstva. Vyprávění je rozděleno do tří aktů, přičemž je v každém z nich pomocí chytře zakomponovaných flasbacků čtenáři spolu s Octobrianou představena část hrdinčiny minulosti. Díky tomu příběh nepůsobí jako stokrát omletý origin. Jen závěrečný akt pro velké množství vysvětlování ztrácí trochu tempo, což je škoda. Na druhou stranu, kdyby se scénář opíral jen o akční linku, v níž by hrál prim pouze boj proti nepřátelům Sovětského svazu, působila by Octobriana v dnešní době směšně. Ještě za jednu věc musím tvůrce pochválit. Na komisu je vidět jak velkou si dali práci s rešeršemi v historii Octobriany a zapojením takto získaných vědomostí do příběhu. Příkladem toho může být třeba ikonická scéna s radioaktivním mrožem.

Formát 190×250 mm Octobrianě neskutečně sedne. Díky němu mohou vyniknout nejen velkolepě pojaté akční scény, ale také drobnosti, kterých si čtenář pohlcený příběhem možná ani nevšimne, ale ocení je až při druhém či třetím čtení. Práce Marka Bergera totiž vyniká smyslem pro detail. Teď nemluvím ani tak o mimice jednotlivých postav jako spíše o věcech jakými jsou součásti interiérů či šperky, jež nosí některé z postav. Když se čtenář zaměří na obrazovou fotodokumentaci, která je podstatnou součástí doslovu, uvědomí si, že po výtvarné stránce Octobriana Bergerova a Kavalírova většinu komiksů věnovaných této hrdince hravě převyšuje.

Jako celek je Octobriana hezkým přírůstkem do rodiny českých autorských komiksů a zároveň i sympatickým návratem polozapomenuté superhrdinky na domácí komiksovou scénu. A byť jde o samostatný a uzavřený příběh, bylo by hezké, kdyby nezůstalo jen u něj. Takový crossover Octobriana versus Pérák by vůbec nemusel být špatný.

Octobriana

Scénář: Ondřej Kavalír, Marek Berger

Kresba: Marek Berger

Vydal: LABYRINT, 2023

Počet stran: 264

Vazba: brožovaná s chlopněmi

Cena: 599,- korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď