Likvidátor: Ten, který jde po krku samotným bohům

Muž, který se nebojí nikoho a ničeho. Sepisuje kontrakty na životy monster i samotných bohů, je připraven na vše a nepodceňuje přípravu, protože tady jde o život. Seznamte se – Samuel Drops, likvidátor.

„Bůh je mrtev!“, prohlásil filozof Nietzsche. „Satan taky.“, prohlásil Honza Slívka a udělal z toho nosnou myšlenku své knihy. Ano, obě nadpozemské mocnosti se rozprskly jako mýdlové bubliny a zůstaly po nich stovky a tisíce pohrobků, slabých jako děcka a toužících po uctívání, které jim chybějící sílu dodá. Občas má nárůst moci některé z těchto bytostí nepříjemné následky – přesně proto jsou tu Bohobijci a Likvidátoři. Frajeři, kteří se nechávají najmout a mají zbraně a vědomosti, pomocí kterých dokáží domýšlivé bůžky a démony porazit.

Dobrá příprava je základ

Na počátku celého příběhu je Samuel Drops na cestě do nedalekého města. Dráhu mu ovšem zkříží mladý chlapec, bezbraný a hladový – a Samuel ho vezme do svého vozu, dá mu přezdívku Klikař a tak nějak dočasně ho adoptuje. Protože v nehostinném světě by měl šanci zhruba jako sněhulák na Sahaře, a Samuel je zásadový muž, který životy (a zvlášť těmi dětskými) neplýtvá.

Rozjezd je pozvolný – na počátku to holt chce trochu toho vysvětlování reálií, aby člověk pochopil zákonitosti postapo světa. Obrň se trochou trpělivosti, milý čtenáři, a užij si originální myšlenku s tisíci bůžků. Po upovídané cestě se ale dvojice dokodrcá do Celsioru, a tady všechno doopravdy začne.

Samuel tu má totiž nasmlouvanou zakázku. Město sužuje proradný bůh, který se usídlil ve starých dolech a k ruce má jako pomocníky trolly. Tady jde o držku, o život a o záchranu města, takže pořádná příprava bude základ.

Samuel se usídlí v místním hostinci a postupně navazuje vztahy s obyvateli – starosta, hostinského dcery, mocná čarodějka, zbrojíř… Sympatické je, že Slívkův upovídaný styl podtrhuje pečlivou Samuelovu přípravu. V Likvidátorovi se mísí střelné i sečné zbraně, mocná magie a amulety proti ní, výbušniny… Zkrátka moderní svět přetrvávající spíše formou nálezů a pozůstatků toho starého s tím současným, přibližně středověkým, kde technologie nemá své místo.

Samuel má sice slušný arzenál, ale proti bohům je třeba vlastnoručně vyráběného speciálního střeliva, amulety proti magii i pro její posílení… Zkrátka – příprava zabere spoustu času, autor nikam nespěchá, rozehrává vztahy, vytyčuje hranice, nechává hlavního hrdinu o vlásek uniknou atentátům…

Tempo není nijak zběsilé, ale většina scén má své opodstatnění a hlavně: trpělivost růže přináší.

Jdeme na ně!

Ve druhé pomyslné části příběhu totiž Samuel konečně vyrazí do akce! „Ten zlý“ bůh s jeho přisluhovači čeká a na čtenáře zase čeká slušná akční řežba. A ačkoliv se dá na akčních scénách ještě trochu zapracovat, je to důstojné vyústění celého příběhu. Nehledě na to, že po konfrontaci na čtenáře čeká několik odhalení a překvapení, která třeba tuší, ale dopředu nejspíš neodhadne.

Během čtení můžete mít pocit, že Slívka se inspiroval u některých klasiků akční fantastiky. Například příprava zbraní a některé další momenty mají ducha Drsného spasitele Miroslava Žambocha, lov příšer zase evokuje Zaklínač .

Své významné místo mají i sexuální scény, kterých není zrovna málo a rozhodně nejsou nijak krotké a zjemněné. Zde si člověk zavzpomíná na Kotletova raná díla, i když Slívka se nebojí jít v tomhle ohledu ještě o kousek hloubš (hezký dvojmysl, že?).

Pokud čekáte nařachanou akční jízdu, budete uspokojeni jen částečně, protože autorův styl je dost popisný a upovídaný. Ale dostanete opravdu zajímavý svět, několik příjemně odsýpajících akčních scén, mnoho příjemně odhekávajících scén erotických a nečekaný závěr, který v očích čtenáře přidá pár bodů k dobru.

Honza Slívka: Likvidátor

Vydala: Epocha, 2023

Obálka: Jiří Arbe Miňovský

Počet stran: 504

Cena: 459,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď