Pac & Pussy: komiksové stripy, které rozhodně nejsou pro kočku

Máte rádi kočky? Pak je tu pro vás Pac a Pussy, dvojice kreslených kočičích cyniků, kteří propírají své depresivní kočičí životy a vůbec si neberou servítky. Věřte, že se budete sakramentsky divit, co kočky řeší, když jejich lidští otroci / páníčci nejsou zrovna v doslechu.

Na počátku všeho stály úspěšné facebookové komiksové stripy Albrechta Smutena. Hlavními hrdiny jsou bílý štíhlý kocour Pac a šedá silná kočka Pussy. A celé to stojí na tom, že tihle dva spolu vedou opravdu divné řeči. Prostě klasické komiksové stripy na kočičí způsob.

Nic moc nevymýšlet

„Technické provedení“ všech stripů je značně jednoduché – stránka rozdělená na čtyři panely, v každém dvě kočky vedle sebe; to vše v černobílém provedení. Autor se zkrátka nehodlal pouštět do žádných větších akcí, o čemž svědčí i fakt, že oba hlavní protagonisté sem tam změní výraz (vykulí oči či něco podobně nekomplikovaného), a to je asi tak vše, co se děje; čest výjimkám! Mimochodem, autor si je svého nepříliš invenčního grafického pojetí dobře vědom, a dokonce ho reflektuje v jednom ze stripů, kde hovoří o komiksu „z recyklovaného obrázku“.

Na druhou stranu, Pac & Pussy nemají být kreslířskými orgiemi. V těchhle stripech jde spíše o sdělení čtenáři, a to díky statickému pojetí, ve kterém při čtení neruší jásavé barvičky ani žádné jiné rádobyrušivé vjemy, dokonale vynikne.

Odpustit se dá i to, že občas některý ze čtveřice panelů zůstane úplně bez textu. Záleží na úhlu pohledu a vkusu každého ze čtenářů, ale u některých vtípků mě osobně dvě zírající kočky po podařeném vtípku ještě víc dorazily. Pravda, někde to až tak dobře nefunguje, ale rozhodně to nelze brát jako nedostatek – takhle si to prostě Albrecht Smuten „nalajnoval“.

A co ten humor?

Pac & Pussy nemají ambici být grafickým veledílem, ale zábavou. Jestli je tenhle druh humoru určen pro vás, zjistíte už při pohledu na zadní stranu obálky – zejména kontroverzní „citáty“ Adolfa Hitlera a Miloše Zemana budou pro útlocitnější povahy prubířským kamenem.

Uvnitř knihy naleznete v podstatě dva druhy humoru – filozoficky existenciální povzdechy vysvětlující proč jsou lidské i kočičí životy zcela marné, depresivní a bezcílné, a humor reflektující klasický kočičí život zahrnující krmení, mazlení a další nezbytnosti. Smuten se tu a tam nebojí pointu pěkně „osolit“ nějakým ostřejším slovem, ale mnohem častěji přechází spíše do přemýšlivějších poloh.

Obecně vzato je humor kočičího dua spíš lehce intelektuálnějšího ražení, ale najde se i několik prvoplánově pubertálních vtipů. S některými stripy jste se mohli setkat už na Facebooku, ale kniha je obohacena o mnoho originálního materiálu, takže i pokud máte všechny fejsbůkovky projeté, nehrozí, že vám Pac & Pussy nebudou mít co nabídnout.

Nebudeme tvrdit, že co strip, to perla. Pravda je taková, že Pac & Pussy jsou spíše ironicky úsměvné, hrají na cynismus a sarkasmus čtenáře namísto aby stříleli prvoplánové fóry. Ale dobrá třetina kousků jsou věci, které vás nepokrytě rozesmějí. Dobré je, že některým věcem se budou smát zhrzelí filozofové a jiným zase majitelé koček – pokud jste náhodou průnikem těchto dvou kategorií, pak je vysoce pravděpodobné, že se do komiksu totálně zamilujete. Tak se nebojte pustit si do žil trochu toho kočičího pesimismu s nadlehedem.

Pac & Pussy

Scénář a kresba: Albrecht Smuten

Vydala: Epocha, 2019

Počet stran: 88

Vazba: brožovaná

Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď