Paper Girls 3: Ne až tak epické završení trilogie z pera Briana K. Vaughana

Holky z Kamenitého potoka jedou do finále. Máca, Tiff, KJ a dokonce ani Erin nejsou žádná ořezávátka. Od doby, kdy rozvážely výtisky Clevelandského strážce toho díky válce cestovatelů v čase, kteří jim tak děsně zkomplikovali život, uběhlo hodně vody. Zatímco v díle prvním se dostaly až do apokalypsou zasaženého světa roku 2016 a ve druhém díle se propadly až do prehistorických časů, kdy byl Kamenitý potok jen pravěkou vesnicí, závěrečná kniha je zavede do Clevelandu daleké budoucnosti. A protože jde o díl závěrečný, všechny zamotané dějové linky se v něm hezky propojí a uzavřou.

Na začátku si řekněme, že u takhle komplikovaného příběhu by se slušelo, aby bylo na začátku knihy stručné shrnutí předchozího děje. To ale chybělo už u dvojky a také třetí díl ho postrádá. Ale to je tak jediná výtka, kterou bych mohl k třetímu dílu Paper Girls mít.

Úvodní epizoda odehrávající se v cyberpunkově futuristické megapoli, jíž se Cleveland časem stal, je hodně divoká. Naše hrdinky v ní sice pátrají po léku pro Mácu (kdo si nepamatuje, držkatá zrzka ví, že má umřít na leukémii), a také po návodu jak se vrátit do roku 1988. V tom druhém jim má pomoci místní knihovna. Zároveň však nakoukneme i na druhou stranu barikády a dozvíme se ledacos o původu šéfa staroušů, který si nechá říkat Praotec.

Nemá cenu popisovat, co vše se v závěrečném díle stane. Je toho hodně a takřka všechno, co se doposud dívkám událo, získává postupně nové souvislosti a spěje až do sice nijak epického, ale uspokojivého finále. Popravdě, u druhého dílu jsem se obával, že Voughan nedokáže příběh kočírovat, ale opak je pravdou. Při pozorném čtení zjistíte (a tady důrazně doporučuji si přečíst před trojkou znovu první a druhý díl), že vše do sebe perfektně zapadá.

„Nejsme jenom doručovatelky, jsme…“

Paper Girls nejsou jen osmdesátkovým příběhem o partě teenagerů, kteří se přimotají do generačního střetu cestovatelů v čase. Je především o přátelství, sebeobětování a hledání svého já v chaotickém světě. A možná nás spolu s textem písně As Time Goes by Hermana Hupfelda, který se knihou proplétá jako jakýsi leitmotiv, přiměje zamyslet se nad dnešní uspěchanou a přetechnizovanou dobou a nad naším postojem k ní. A možná taky ne. Každopádně Paper Girls kniha třetí je důstojným završením této originální série. A to nejen díky skvělému scénáři, ale také díky dynamické kresbě Cliffa Chianga, který se nebál vytěžit pestrou škálu pastelových barev až na hranice možností, což je krásně vidět například v té části příběhu, kdy se každá z dívek ocitne v jiné části časového kontinua.

Zkrátka a dobře, radujme se, že nám komiksové nakladatelství CREW tuhle originální pecku přineslo.

„Dnešní doba, ve které žijeme

dává důvod k obavám

z rychlosti a nových vynálezů

a věcí, jako je čtvrtý rozměr.

Přesto nás trochu unavuje

Einsteinova teorie

Takže se občas musíme vrátit na zem

uvolnit se, zmírnit napětí.

Bez ohledu na pokrok

nebo na to, co lze ještě dokázat

není možné se zbavit prostých fakt.

Zapamatuj si,

že polibek je stále polibek

povzdech není nic než povzdech,

základní věci platí,

i když čas běží.“

(As Time Goes By – Hetman Hupfeld)

Paper Girls 3

Scénář: Brian K. Vaughan

Kresba: Cliff Chiang

Překlad: Michael Talián

Vydala: CREW, 2022

Počet stran: 272

Vazba: brožovaná s chlopněmi

Cena: 699 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď