Pérák opět řádí!

Ryze český superhrdina jménem Pérák se vrací! Že ho ještě neznáte? To je chyba, protože společně s tímhle chlapíkem jste si už jednou mohli skočit nakopat zadky pár vojákům s hákovými kříži na uniformě. Teď jeho cesta za pomstou pokračuje – a vede oklikami až do legendární jantarové komnaty. A na to nakopávání zadnic dojde samozřejmě také!

I když to možná netušíte, mají i Čechy svého superhrdinu – Péráka. Možná byl jen pouhou urban legend přinášející utlačovaným lidem útěchu v těžkých časech Třetí říše, možná byl opravdovým bojovníkem proti nacistům z masa a kostí. Jeho poznávacím znamením a „superschopností“ byly boty se silnými pružinami, díky kterým mohl hopsat ulicemi a unikat hlídkám, ale také odolnost proti magii.

V komiksové podobě se poprvé Pérák objevil jako vedlejší postava v příběhu prvního ryze českého superhrdiny – na svých stránkách ho přivítal Dechberoucí Zázrak. A protože měl Pérák úspěch a čtenáře zaujal, notabene když se mohli seznámit i s jeho úhlavním nepřítelem, majorem Vernerem, rozhodlo se autorské duo Petr Macek a Petr Kopl věnovat této legendě samostatnou sérii. Ta začala vycházet jako součást časopisu ABC, aby následně…

Skoč na ně, Péráku!

… dostala podobu líbivé knihy. Oko budoucnosti nastínilo Pérákovy prvopočátky, kdy se z mladého muže stal maskovaný superhrdina s pružinami na nohou. Zároveň také přineslo přerod z muže, který chtěl bojovat a chránit svůj lid v muže bažícího po pomstě. A také jste se dozvěděli o jeho bolestné ztrátě.

V trudném rozpoložení nacházíme hlavního hrdinu i na počátku příběhu Jantarová komnata. Poté, co se vylízal z mnoha ran, plánuje v základně partyzánů útok na nacistické doupě. Lidé ho vidí jako zachránce a vzor, on sám však především touží po možnosti ublížit majoru Vernerovi. Ano, jak si hlavní hrdina později uvědomí, touží mu ublížit, nikoliv ho zabít, protože si přeje jeho utrpení, nikoliv rychlou a definitivní smrt.

Po poklidném začátku přichází už v podstatě nepřetržitá záplava akčních scén. Petr Macek ukázal coby scénárista invenci a dokázal potenciál postavy muže na pružinách vytěžit na maximum. Bitky s tanky, letadly, setkání se vyšlechtěným supernáckem Fosforákem, který je velmi zdatným záporákem se schopností svojí všeleptající kyselinou Pérákovi pěkně pocuchat fasádu… A takhle to jde dál a dál, až dojde na velmi neobvyklém místě k setkání tváří v tvář s Pérákovou nemesis – proradným Vernerem.

Svoji roli v tom sehraje i v názvu zmíněná jantarová komnata, která přihraje nacistům nečekané spojence. A protože na ně narazíte na samém začátku příběhu, dovolíme si prozradit, že nejsou z naší planety.

 

Světově české

Jantarová komnata těží z toho, že v minulém dílu byl Pérák představen, a nyní je možné zaměřit se mnohem více než na vykreslení charakteru hlavního hrdiny na jeho diverzní akce. Pérák se v roli akčního hrdiny zabydlí s velkou lehkostí – trousí sarkastické hlášky, hýčká si svoji nenávist k nepřátelům a do všeho jde po hlavě. Příběh je velmi rozmanitý a nenudí; až před koncem přichází zvolnění, při kterém hlavní hrdina zpytuje své svědomí a uvědomuje si, CO vlastně dělá a jak moc se utápí ve své touze po pomstě.

Ale to jsme trochu odbočili, protože právě akční stránka je tím, na čem Jantarová komnata (a nutno říci, že velmi přesvědčivě a suverénně) stojí. Pánové Macek s Koplem nabídli prvotřídní brakovku s několika nápaditými dějovými úlety, a světe div se: ono to funguje naprosto skvěle!

Jednou věcí je scénář, který je z větší části souborem akčních scén. Druhou je vizuální stránka, za kterou Petr Kopl zaslouží absolutorium. Protože on dokázal akčním scénám vdechnou potřebnou dynamiku, život a onen potřebný „feeling“, díky kterému si příběh budete náležitě a s notnou porcí škodolibé radosti užívat. Ukazuje se, že i česká kresba může být světová; Kopl si hraje s detaily, rozvržením panelů a prosté scénáristické konstatování typu „pérák skáče z tanku na tank a dělá v řadách nepřátel paseku“ dokáže přetavit v opravdový vizuální požitek. Tentokrát Péráka táhne především kresba.

A ještě jednu věc jsme nezmínili: zpracování knihy. Pevné desky, barevné kresby, kvalitní papír i velký formát – to vše vysílá jasný signál, že tahle kniha není odbytá a chce čtenáři nabídnout stylové počtení! Na samý závěr knihy se jako bonus seznámíte s komiksovou historií majora Vernera, což je rozhodně vítané zpestření, které nejeden čtenář ocení.

V ději najdete mnoho odkazů na české dějiny i reálné válečné události. Kromě toho zůstává otevřeno několik dějových linek, které dávají duu Macek & Kopl možnost další konfrontace Péráka s Vernerem.

Jantarová komnata je velmi příjemným „béčkem“ v nejlepším slova smyslu. Čtenář dostane obrovskou porci zábavy a akce; to vše v úžasném grafickém provedení. Příběh je tentokrát trochu slabší, ale stále má svůj význam a hlavního hrdinu posunuje a mění. A v konečném účtování je tahle kniha prostě skvělá!

Pérák: Jantarová komnata

Scénář: Petr Macek

Kresba: Petr Kopl

Vydala: Crew, 2021

Počet stran: 88

Vazba: vázaná

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď