Pokémon: Red a Blue 1 – O něco temnější Pikachu?

Mnozí by mohli považovat fenomén jménem Pokémon za záležitost minulosti, kdy se tyto malé potvůrky japonského původu nejprve objevily ve formě celosvětově známých videoher, a posléze i populárního animovaného seriálu. Pokémoni (z originálu doslova přeloženo jako „kapesní monstra“) svého času ohromily děti i dospělé po celém světě, přičemž skutečného věhlasu se jim dostalo až s příchodem anime seriálu, k němuž si našlo cestu mnohem širší publikum, než k výše zmíněným hrám. Není tedy pražádný div, že se příběhy o bojovných kapesních mazlíčcích dočkaly i komiksového zpracování. Tento rok se do nich vůbec poprvé mohou začíst i tuzemští čtenáři, a to díky nakladatelství CREW, jež nedávno vydalo prvních několik svazků.

Příběh sleduje dobrodružství protagonisty Reda, jehož příznivci původní anime znají jako Ashe, na jeho cestě za dosažením pozice nejlepšího trenéra Pokémonů všech dob. Stejně jako ve videohrách a seriálu se i zde náš hrdina po cestě setkává s mnoha postavami, přičemž s nemalým počtem z nich svádí „Pokémoní“ souboje. Nu, a podobně jako u většiny titulů shoenen mangy se z některých stanou přátelé, z jiných nepřátelé, ale jisté je, že z každého souboje vyjde Red zkušenější, silnější a chytřejší (což se vztahuje také na jeho kapesní společníky). Nechybí ani rozsáhlejší příběhové linie, jež četbu osvěžují a fiktivní svět činí ještě více zajímavým a poutavým (jako příklad si uveďme mizející Pokémony a monstrózní přepravní loď).

Pokémon: Red a Blue 1 je knihou výjimečnou nejen z toho důvodu, že scénář a kresbu zde dělali dva různí lidé (většinou, i když ne ve stu procentech, pracuje na slovech i kresbě jeden/jedna autor/ka), ale proto, že je adaptací jiného původního média. V tomto případě v sobě spojuje jak populární videohry, tak již výše zmíněný seriál. Výsledkem oné kombinace je poté četba obsahu dobře známého, ale i zcela nového.

Nakonec je třeba říci, že ač by mohli někteří tvrdit, že přítomná manga je krapet temnější, než její audiovizuální předchůdci (Pokémoni zde umírají, nejen omdlévají), není tomu tak v takovém měřítku, aby nebyla vhodná jak pro dospělé, tak pro dětské čtenáře. Sečteno a podtrženo tedy, Pokémon: Red a Blue 1 je četbou vhodnou pro publikum jakéhokoli věku, pro fanoušky série Pokémon, i pro ty, kteří se s hrami ani seriálem nikdy nesetkali.

Název: Pokémon – Red a Blue 1

Autor: Hidenori Kusaka, Mato

Překlad: Matyáš Anton

Vydavatel: Crew, 2020

Počet stran: 208

Vazba: brožovaná

Doporučená cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď