Vesmír s čokoládou není tak sladký, jak by se mohl zdát!

Kniha Vesmír s čokoládou má neobvyklé téma: je o dětech trpících nadváhou. Někdo je může považovat za nezdravé, někdo za roztomilé. Ale málokdo by čekal, že tihle tlouštíci, nebo spíše mackové, jak se sami nazývají, budou mít zvláštní schopnosti!

Vesmír s čokoládou je kniha, která dokonale klame tělem, nebo spíše přebalem. Podle anotace to má být kniha o dětech, ilustrace na obálce také nevypadá úplně dospělácky – a přesto si na tomhle titulu pochutnají mnohem více dospělejší čtenáři než ti mladší. Tahle čokoláda je totiž pořádně temná a hořká!

Známka kvality

Leccos už mohou napovědět i jména autorské dvojice – jméno Jany Rečkové bývá mnohdy zmiňováno ve spojení s tituly jako přední či rovnou první dáma české fantastiky, zatímco její syn, Jiří Dluhoš, má na kontě pár úspěšných povídek, ale žádný větší literární zářez.

Sluší se, s patřičnou dávkou lítosti, dodat, že tato kniha byla vydána na počest Jany Rečkové z její pozůstalosti. Jak píše spoluautor – on měl nápad, ale nedokázal své myšlenky pospojovat do smysluplného celku, a tak přijal pomoc své matky a spisovatelky v jedné osobě. Společně pak dali nápadu literární formu. Možná díky tomu dokáže příběh těžit z obou dvou složek – neotřelých nápadů i komplexně zpracovaného a čtivého příběhu.

Býti mackem…

Jak bylo naznačeno: člověk by čekal spíše dětský nebo pohádkověji laděný příběh.  Inu, ono to není tak úplně daleko od pravdy, ale to mluvíme spíš o vybraných pasážích. Příběh sám totiž začíná dost pochmurně, ba nebál bych se říci až hororově. Lidé jsou terorizováni macky, tedy teenagery se zřetelnou nadváhou a především se schopnostmi vymykajícími se lidskému chápání. Dokáží levitovat věci, mírně přiohnout  fyzikální zákony (díky čemuž se i přes jejich hmotnost doslova vznášejí), deformovat prostor nebo třeba vytvořit větrný vír. Mackové na počátku příběhu zlomyslně škodí a unášejí děti, tedy přesněji řečeno chlapce patřičných proporcí, které posléze promění na nové macky. Tolik tedy k těm neotřelým nápadům. Knih, jejichž hlavními hrdiny by byly děti s nadváhou, zřejmě mnoho nenajdete…

Celý příběh se odehrává v dobách, kdy být tlustým teenagerem je problém, který společnost musí systémově řešit. Nejprve přijde omezení potravin a zejména sladkostí, a v krajním případě jsou nebohé děti posílány na zvláštní odtučňovací kůry. Tyto speciální operace však stále ještě nejsou zcela bezpečné a mají svoje mouchy v podobě vedlejších účinků. A tak se zrodili první mackové.

… znamená být jiný

Ačkoliv to není na první pohled znatelné, je v podtextu Vesmír s čokoládou především příběh o jinakosti, a na základě tohoto pocitu se odvíjí mnohé z toho, co se v knize uděje.

Je zřejmé, že mackové jsou jiní, že se uzavírají, vymezují a někteří z nich dokonce začnou usilovat o vládu nad světem. V principu však „jen“ touží po lásce, uznání, pochopení, kterých se jim nedostává – společnost je vnímá jako anomálii a oni se tak začnou chovat.

Konečným důsledkem je válka části macků proti lidem a především válka různých mackovských frakcí proti sobě.

A ještě jeden silný příběh o jinakosti v knize najdete: snad jediná existující macka (tedy macek ženského pohlaví) Hanna se také snaží začlenit, najít si přátele a bojuje za své postavení.

Mistrovská práce

Pojďme se podívat podrobněji i na stavbu příběhu. Postupem času budete zjišťovat, jak moc je děj komplexní, jak je kniha promyšlená a detailní. Svět složený z různých městských států nehraje při vyprávění až tak výraznou roli, jde spíše o úžasně komplexní pojetí všech drobností „okolo“. Jednotlivé dějové linie svižně ubíhají – a navrch je celá kniha proložena doplňujícími faktografickými rámečky, ve kterých jsou vysvětleny podstatné detaily, které mohou v ději samotném chybět nebo být obsaženy jen náznakově. Dozvíte se o různých typech macků, zajímavých vedlejších postavách i událostech formujících svět. Zkrátka elegantní způsob kterak se vyhnout vysvětlujícím pasážím brzdícím plynulost vyprávění.

Kniha sama je rozdělena na čtyři různorodé části, které se vzájemně prolínají a skvěle doplňují. V první se dozvíte, jak vlastně celý konflikt mezi lidmi a macky začal, příběh vytyčí mantinely a nabídne úvodní informace – a také mnoho otázek. Atmosféra této části je ponurá, mísí se napětí, lehká akce a růžky pomalu vystrkuje věda, která hraje v celém příběhu významnou roli (ačkoliv je zaintegrována do vyprávění naprosto nenásilně a zcela přirozeně).

Velká část otázek je zodpovězena ve druhé části, která se zabývá „zrozením“ prapůvodních macků, zakladatelů jednotlivých frakcí s různými schopnostmi a postoji vůči lidem. Tahle část je milá, lidská, melancholická a lehce rozvláčná, zkrátka emotivní. A zároveň má i ty pohádkověji laděné pasáže, o kterých byla řeč na počátku recenze.

Třetí a čtvrtá část je logickým vyústění obou předchozích a popisuje konflikt mezi jednotlivými frakcemi – třetí část jeho počátek a čtvrtá vyvrcholení a ukončení. Druhá polovina knihy se nese v akčnějším a svižnějším duchu, má vyšší tempo – částečně i proto, že už se nemusí zaobírat vysvětlováním – a vsází i na již zmiňovanou vědu.

Tři zcela různorodé části tvoří navzájem provázanou knihu, která vás dostane. Autorské duo mělo dostatek prostoru pro profilování jednotlivých postav, a to i přes jejich relativně velké množství. Vybere si téměř každý ze čtenářů – jde jen o to, kdo bude jeho srdci nejbližší. Jsou jasně znát spisovatelské zkušenosti proložené nadšením, cit pro vedení příběhu i snaha propracovat vše do detailů. Všechny dílky do sebe dokonale zapadají, postavy se chovají konzistentně, autoři netahají bez předchozího vysvětlení „esa z rukávu“ aby táhli příběh požadovaným směrem, a od samého počátku jasně deklarují jaké mají mackové schopnosti; zkrátka slabiny se ve Vesmíru s čokoládou hledají dost složitě.

Ke zdařilému příběhu přidejme i pěkné vnitřní ilustrace, menší formát skvěle padnoucí do ruky a především hustý font, který sice může občas díky své „malosti“ poškádlit unavené oči, ale na druhou stranu obsah pětisetstránkového špalíčku ještě pořádně zhutní.

Pokud jste tedy o Vesmíru s čokoládou přemýšleli jako o knize, kterou někdo vytáhl ze šuplíku a vydal, protože se prodá kvůli jménu na obálce, jste úúúplně vedle! Tenhle kousek má totiž všechno, co si můžete od dobrého fantastického příběhu přát: originální námět, komplexní zpracování, čtivost, notnou dávku epiky, silné postavy i zajímavé poselství. Takže nezbývá než se pohodlně usadit, pořádně se nadlábnout a ponořit se do příběhu – tak si totiž Vesmír s čokoládou vychutnáte nejlépe.

Jiří Dluhoš, Jana Rečková: Vesmír s čokoládou

Vydala: Fortna, 2019

Obálka: Jaroslav Svoboda

Počet stran: 500

Cena: 295 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď