První kniha hřbitovní

O malém chlapci vychovaném v džungli smečkou vlků jsme slyšeli všichni. Ale příběh o klukovi, který žije na hřbitově pod dohledem duchů?

První kniha hřbitovníNikdo je bezprizorní batole, a chlap jménem Jack mu právě vyvraždil celou rodinu. Není moc jasné, proč to ten zlý Jack udělal, zato je dost jasné, že by moc rád práci dokončil a zlikvidoval i našeho mrňavého hrdinu. Ale ten si to zavčasu odbatolil na hřbitov, tamní duchové se ho ujali a dali mu jméno – Nikdo Owens, alias Nik. Nik vyrůstá mezi duchy, kteří mu poskytli hřbitovní azyl, aby ho tak ochránili před krvežíznivým Jackem. Má tu adoptivní rodiče a moudrého ochránce…

No ano, Knihy hřbitovní už svým názvem napovídají, k čemu odkazují – starý dobrý Kipling a jeho Mauglí. Místo Šérchána je tu zabiják Jack, za Baghíru zaskakuje v roli mentora upír Silas, vlčí smečku supluje rodina duchů Owensových a tak dále. Důležité je, že ačkoliv kosti příběhu si Gaiman vypůjčil, dokázal je obalit libovým masíčkem svých vlastních originálních nápadů. V První knize hřbitovní se tak spolu s Nikem moc rádi pustíte do objevování mlčenlivého světa náhrobků za hřbitovní zdí, obydleného slušnou řádkou nadpřirozených bytostí.

Co se vlastně dá povědět o Gaimanovi a jeho psaní, aniž by se člověk opakoval? Že píše dobře už všichni víme. Má přehršel nápadů, které rád marnotratně rozhazuje plnými hrstmi. I z mála dokáže vykřísnout hezký příběh nebo alespoň zajímavý detail. Knihy hřbitovní mu nyní vychází na stránkách komiksu a veleúspěšný Sandman je dostatečným důkazem toho, že v tomto médiu Gaiman zatraceně válí.

prvni-kniha-hrbitovni-in2Gaimanovu knihu převedl do komiksové podoby P. Craig Russell (který spolupracoval například i na zpracování Koraliny či Lovců snů ze sandmanovského universa), a pomáhalo mu v tom sedm kreslířů, kteří se vystřídali v šesti hřbitovních dobrodružstvích Nika Owense. Každé vyprávění je tak odlišeno i vizuálně, ačkoliv je spojuje podobná barevná paleta. Převládají hlavně tóny modré, zelené, černé a šedé v tlumených odstínech. Lehce pochmurné ladění koresponduje s Nikovým bydlištěm, koneckonců nejrušněji je na hřbitově během noci.

Jednotlivé příběhy na sebe dějově zcela nenavazují, čtenář však postupně proniká do hřbitovních tajemství i zvyklostí zdejších paranormálních obyvatel. Spolu s Nikem a jeho učiteli zjišťuje více o všemožných nadpřirozených bytostech a v posledním příběhu se dozví něco málo i o tajemném Jackovi, který Nikovi nepřestává jít po krku. Jestli ve své misi nakonec uspěje, to se dozvíme až v Druhé knize hřbitovní.

Děj plyne v příjemném tempu, nedočkáte se zběsilých akcí, ale tajemna a poetiky se špetkou napětí – a rozhodně se nebudete nudit, spíše žasnout nad autorovou nekončící imaginací. Pokud už jste propadli předvánočnímu šílenství, můžete tuto recenzi brát jako tip na dárek. A pokud vás všechny stresy kolem svátků klidu a pohody nechávají ledově klidné, můžete se do První knihy hřbitovní začíst sami a  nechat se příjemně unášet Gaimanovým vypravěčským uměním.

A spolu s námi se těšit na druhou knihu.

První kniha hřbitovní
Scénář: Neil Gaiman a P. Craig Russel
Kresba: Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Scott Hampton, Tony Harris, Galen Showman, Jill Thompsonová, Stephen B. Scott
Překlad: Jan Kantůrek
Formát: váz. s přebalem
Počet stran: 192
Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

První kniha hřbitovní

Příběh dítěte, jež vychoval hřbitov. Nikdo Owens, přezdívaný Nik, se narodil jako obyčejný kluk. A obyčejným by i zůstal, kdyby jeho rodinu kdosi nevyvraždil a kdyby se Nika neujali a nevychovávali ho……

Příběh dítěte, jež vychoval hřbitov.

Nikdo Owens, přezdívaný Nik, se narodil jako obyčejný kluk. A obyčejným by i zůstal, kdyby jeho rodinu kdosi nevyvraždil a kdyby se Nika neujali a nevychovávali ho duchové, vlkodlaci a další záhrobní bytosti, včetně jeho ochránce, který nepatří do světa živých ani mrtvých.

Nik nesmí opouštět hřbitov, venku mu totiž hrozí nebezpečí v podobě vraha jeho rodiny – člověka jménem Jack. Přesto na hřbitově zažije řadu dobrodružství – poradí si s pradávným, modře potetovaným Piktem, projde branou do opuštěného města ghúlů nebo se setká s podivným, děsivým Ševelem.

Připomíná vám to jiný slavný příběh dítěte vychovávaného mimo jeho přirozené prostředí? Máte pravdu, Knihy hřbitovní jsou poctou i parafrází Knih džunglí Rudyarda Kiplinga.

Adaptace Knihy hřbitovní do podoby obrazové novely je rozdělena do dvou svazků.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď