S Thanosem se nejedná v rukavičkách!

Vydavatelství CREW se rozhodlo přiblížit barevné „obrázky s bublinami“ i mladší populaci a začalo vydávat komiksy pod hlavičkou CREWKids. Nápad je to rozhodně chvályhodný, a počet sešitů vydaných v této edici se povážlivě rozrůstá. A protože ani dospělí komiksem o Avengers nepohrdnou…

Protože je komiks Avengers: Rukavice nekonečna určen primárně mladším čtenářům, rozhodl jsem se sáhnout k malému experimentu a do čtení se pustit společně s mým šestiletým synem. Pro syna fajn příležitost užít si svoji oblíbenou hrdinskou bandu, pro mě ideální způsob podívat se na celý sešit z pohledu těch, jimž je určen především.

Startujeme!

Jako první věc pravděpodobně zjistíte, že komiks v pevných deskách je u „dětského“ čtení proklatě dobrý nápad.  Zacházení mladších čtenářů nebývá z nejjemnějších a pevné desky značně prodlouží životnost komiksu.

Na prvních stránkách potěší další vychytávka, která by zřejmě zkušenému mazákovi příliš nešla pod nos. V krátkých medailoncích jsou představení hlavní hrdinové příběhu. Tentokrát se jedná o souboj Thanose s Avengers týmem ve složení: Spider-Man, Wolverine, Doctor Doom a Ms. Marvel. Na Hulka, který je také součástí výpravy, jaksi místo v představovačce nezbylo; ale i tak při výčtu hrdinů zavládne zajisté u „mlaďasů“ nadšení smísené s očekáváním.

Příběh je jednoduchý a snadno pochopitelný (ani jeden z naší čtenářské dvojice s tím neměl problém). Naráz se ztratí velká část populace celého vesmíru, bez ohledu na to, jestli se jedná o civilisty, superhrdiny nebo superpadouchy. Zbylí charakterní muži a ženy (přičemž prim hraje Fantastic Four) se rozhodnou zorganizovat výpravu k epicentru problémů, kterým je očekávaně Thanos s rukavicí osazenou kameny nekonečna. Dopravu zajistí vesmírný trucker Ace a na čtenáře čeká i jedno mezipřistání…

Jak již bylo řečeno, dějová linie je jednoduchá, ovšem nikoliv triviální. Troufnu si říct, že na komiksuchtivou mládež je „přesně akorát“ a neurazí ani méně náročné dospělé. Drobný problém představují některé odborné termíny na počátku příběhu spojené se zmizením populace a výpravou do vesmíru, ale těch pár cizích slov se dá v nejhorším přeskočit.

Akční zábava, zábavná akce

Celý příběh Rukavice nekonečna se nese ve znamení zábavy. Zejména Spider-Man coby pubertální fracek trousí hlášky, které jsou optikou dospělého infantilně nablbé a optikou mládeže „srandovní a super“. K tomu přidejte věčně podrážděného Wolverina, kterého si Spíďa rád bere na paškál, vesmírného navigátora Hulka… Zkrátka, zábavy a hlášek je sešit plný a hrdinové do sebe šijou téměř neustále.

Dočkáte se i akčních scén – přirozeně, vzhledem k cílově skupině bez krve nebo drastických výjevů.

Ani u grafického provedení si čtenáři rozhodně nemají na co stěžovat. Žádná kouzla a experimenty s panely, vše je jednoduché, každý se snadno zorientuje. Pro větší přehlednost jsou dokonce bubliny řazeny tak, aby za sebou šly v pořadí, v jakém postavy mluví a odpovídají. Je trochu škoda, že Brian Churilla si víc nevyhrál s kresbou. Dokud jsou postavy dostatečně velké, není problém, ale s ubývající velikostí výrazně ubývá i detailů, a malé, pouze náznakově nakreslené superhrdiny poznáte většinou jen pokud mají specifický tvar či barvu kostýmu.

Zvolené fonty se blíží klasickému tiskacímu písmu, takže nebudou představovat pro začínající čtenáře žádnou velkou výzvu; i v tomto ohledu dostanou začínající komiksoví závisláci veškerý potřebný komfort.

Celkově jsou však Avengers: Rukavice nekonečna jasným tahákem. Populární superhrdinové, provedení pomáhající mladším čtenářům v orientaci v hrdinech příběhu, příběh i další atributy přizpůsobené začínajícímu či méně náročnému čtenáři. Takže pokud hledáte dárek (nejen) za vysvědčení, třeba jsme vás inspirovali.

Můj první komiks: Avengers: Rukavice nekonečna

Scénář: Brian Clevinger, Lee Black

Kresba: Brian Churilla

Vydala: Crew 2019

Překlad: Kateřina Tichá

Počet stran: 100

Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď