Sága 4

Čtvrtý díl komiksové ságy pojmenované prostě Sága je konečně tady – z čehož máme my, jako struny napjatí čtenáři – nemalou radost. Vyplatilo se však na další knihu čekat?

Komiks Briana K. Vaughana a Fiony Staplesové sbírá ocenění i skvělé ohlasy po celém světě a s každou další kapitolkou zase a znovu úspěšně dobývá čtenářská srdéčka. Nejinak je tomu i u nás, kde je vydávaný nakladatelstvím BB Art. Pomaleji, než bychom rádi (protože uspokojit by nás dovedlo jen prakticky nereálné tempo), ale vychází. A opakovaně dokazuje, že mezi komiksy v češtině patří k tomu nejlepšímu.

 

Pokud už jste touhle Ságou procházeli v předchozích třech knihách, máte poměrně jasnou představu, co od ní očekávat i ve čtvrté etapě. Skvěle vybalancovaný mix akce a dobrodružství, humoru a emocí, který je scénáristovi Vaughanovi vlastní. A především nápaditost – jak ve vyprávění, tak v ilustracích Staplesové. Snad se spíše než pojem „nápaditost“ hodí použít „nápadová marnotratnost“. Vaughan a Staplesová ze Ságy dělají – mimo jiné – prezentaci výstřiků kreativity a bezmezné imaginace. Ve světě, kde se magie prolíná s pokročilými technologiemi. A přitom v docela konvenčním příběhu.

 

Vzhledem k tomu, že předchozí kniha uzavřela nemalou porci dílčích zápletek, mají Alana a Marko na chvíli klid. Tedy, nepočítáme-li překonávání nástrah života samotného. Starání se o dcerku Hazel (což má na starosti Marko), vydělávání peněz na živobytí (Alana se stává herečkou v laciných seriálech), a zároveň skrývání se před mocnostmi, které nechtějí, aby se vesmírem potulovali příslušníci dvou znepřátelených ras a světů, kteří jsou živoucím důkazem, že spolu mohou obě tyto strany poměrně dobře vycházet. Zkrátka starosti běžného dne.

 

Už už to vypadá, že půvabný pár zažívá harmonické časy, ale to by příběhu dvakrát nepomohlo – což samozřejmě Vaughan moc dobře ví. Proto přicházejí další peripetie – nejprve „přízemnější“, hádky, drogy, posléze mnohem komplikovanější a výpravnější. Obě kategorie však Vaughanovi dost dobře poslouží na další rozvíjení jednotlivých charakterů – hlavně pak ústředního dua. A aby toho nebylo málo, rozjíždějí se nám tu nové dílčí zápletky, které jsou zárukou toho, že o zábavu bude postaráno i v dalších knihách.

 

Už aby tady byly. Čtvrtá Sága oproti svým předchůdcům notně zklidnila a zvolnila, pozornému čtenáři je však rychle jasné, že je to pouze nadechnutí před dalším ponořením.

 

Fiona Staples, Brian K. Vaughan: Sága 4
Vydal: BB art, 2016
Překlad: Richard Podaný
Formát: brož.
Počet
stran: 144
Cena: 399 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Sága 4

Alaně se splnil sen: stala se herečkou v poloilegálním virtuálním šou známém jako Otevřený okruh. Ale splněná přání jsou pěkné potvory, a tak i tahle práce má svoje háčky… a ne zrovna……

Alaně se splnil sen: stala se herečkou v poloilegálním virtuálním šou známém jako Otevřený okruh. Ale splněná přání jsou pěkné potvory, a tak i tahle práce má svoje háčky… a ne zrovna malé. Marko zatím trpí syndromem muže v domácnosti, což může vést k poměrně vážným partnerským neshodám. Zvlášť když se do toho zaplete robotický revolucionář, kterého aristokratičtí vládci Robotického království naštvali tak, že přešel k činu. A k dost drsnému činu. Zkrátka, na planetě Gardenii idyla mizí a zápletka houstne.

Hromadou cen ověnčená série Sága: komiks, jaký vznikne, když vezmete dva hvězdné a velenadané autory – a dáte jim všechnu tvůrčí svobodu potřebnou k tomu, aby vytvořili svoje vysněné dílo!

Spolu s davy fanoušků po celém světě sledujte osudy Marka a Alany, milenců a čerstvých rodičů, kteří přestali být vojáky v dlouhé válce, jež zachvátila skoro celý vesmír, a stali se dezertéry, které nemilosrdně pronásledují obě strany konfliktu. Protože pro mocipány by nebylo moc příjemné, kdyby se svět dozvěděl, že zástupci dvou nesmiřitelných ras se mohou nejen milovat, ale také plodit potomky…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď