Sherlock potřetí aneb Hraj se mnou nebo začnou umírat lidé

Překreslit úspěšný televizní seriál do mangy? V případě Sherlocka to funguje více než dobře, seriál z Netlixu s Benedictem Cumberbatchem coby Sherlockem a Martinem Freemanem v roli Watsona neztrácí nic ze svého ducha a zábavnosti ani v papírové podobě. Nastal tedy čas, aby excentrický detektiv a jeho parťák začali vyšetřovat již třetí společný případ.

Jak již bylo řečeno, vrací se Sherlock Holmes a jeho věrný společník, doktor John Watson, již ve třetím společném případu. Tentokrát je rozehrána Velká hra a Holmes snad konečně najde protivníka hodného jeho geniálního detektivního mozku. Navíc je tu ještě jeden problém – pokud Sherlock nedokáže vyřešit daný případ včas, zemřou nevinní lidé.

V zajetých kolejích

Co se týká vizuálního zpracování, zůstává vše při starém. Sherlock si oblékl během vyšetřování manga havelok, tudíž budete číst pěkně odzadu jak je u tohoto stylu zvykem. Pro neznalé najdete na samém konci / začátku sešitu grafický „návod“ jak na čtení, takže se zorientují i žánroví nováčci.

Hlavní postavy mají podobu svých seriálových předloh, která je ovšem mnohem markantnější při vyobrazení „zepředu“; při kresbě z profilu se občas kreslíři Jay.ovi ksichtíky trochu zpitvoří a působí dětsky roztomile. To je ovšem asi tak vše, co kresbě lze vytknout.

Třetí Sherlock nenabízí moc dynamických scén, naopak však nabízí dostatek statických, přemýšlivých pasáží. Zde se umí Jay. skvěle soustředit na jednotlivé detaily a navodit tu správnou detektivní atmosféru. Kromě toho si naplno (možná poprvé) uvědomíte, že je tenhle komiks zpracováním seriálové předlohy Nové logické celky příběhu začínají obrázkem celé budovy či podobným „filmovým“ předělem suplující filmové střihy.

Sherlock v nejlepší formě

Co se týká vizuálu zůstalo tedy vše při starém. Jenže co se příběhu týče, srdce čtenářovo zaplesá!

Ze všeho nejdříve je tu Sherlock. Ve Velké hře opět naplno vynikne jeho zvláštní povaha. Nudíte se? Tak si pro zábavu párkrát vystřelte do zdi! Pak zatáhněte svého parťáka do vyšetřování, udělejte z něj (a pokud je okolo někdo další, rozhodně ho nevynechejte) hlupáka s IQ houpacího koně, nahoďte ostentativně pózu „já sem tu pánbůh, nicky“ a zničte své okolí svojí genialitou. A když nemáte náladu, prostě své okolí ignorujte. Přesně takhle Sherlock ve Velké hře vystupuje; tohle je ten excentrický arogantní týpek, který dává celému čtení šťávu!

Watson zůstává stále jen snaživým přicmrndávačem, v Sherlokově stínu ostatně nemá na jinou roli stejně nárok. Důstojného protivníka však tentokrát nachází slavný detektiv v Moriartim, člověku podobně vychytralém a lstivém jako sám velký detektiv. Prostřednictvím druhých podsunuje Sherlokovi indicie a k nim přidává i šibeniční časové limity; pokud není případ vyřešen včas, odnesou to nevinní lidé. Do toho se ještě přimotá krádež důležitých plánů… Inu, pokud se Sherlock nudil, má nyní o zábavu postaráno!

Velká hra je parádní kousek. V líbivém manga provedení se skrývá zábavná detektivka, ve které soupeří dvě velká ega. Při čtení se budete skvěle bavit, užívat si potrhlost postav i jejich suše anglické hlášky, ale také žasnout nad skvělou dedukcí a logikou „mužů na stopě“. Nebojím se říct, že třetí díl je zatím jasně nejlepší ze všech.

Sherlock 3: Velká hra

Scénář: Steven Moffat a Mark Gatiss

Kresba: Jay.

Překlad: Anna Křivánková

Vydala: Crew, 2019

Počet stran: 248

Vazba: brožovaná

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď