Temní jezdci: Boj o to, na čem skutečně záleží

World of Warcraft, legendární herní série, opět ožívá v komiksové podobě. Tentokrát přijíždějí temní jezdci lačnící po magických artefaktech, kterým musí čelit mág, kněz a pár statečných vojáků. Nejde však zdaleka jen o artefakty, ve hře je mnohem více.

Máme tu další výlet do světa World of Warcraft. Tenhle videoherní svět je již několik let zabydlený, s jasně danými hranicemi, reáliemi, lore a dalšími věcmi, které ho definují a utváří. Temní jezdci nehodlají objevovat nic nového, jsou „prostě jen“ zábavným příběhem zasazeným do reálií WoWka s cílem rozšířit svět, ukázat ho v plné kráse a nabídnout čtenáři dobrodružný příběh s lehkým přesahem. A přesně to se podařilo!

Neil Googe přenesl do komiksu ducha WoWka – kresba je detailní a podtrhuje dobrodružný charakter příběhu. Googe zvládne jak hrdinské pózy, tak výrazy obličejů, a postavy mají ten správný heroický vzhled – samý sval a šlacha, široká ramena a sličnost ve tváři… A samozřejmě nechybí ani zdařilé dynamické kresby bitev. Na první pohled je zřejmé, že vizuál prostě „sedí“ s tím, co čtenář očekává (ať již WoW hrál, nebo ho zná jen z doslechu).

V rámci světa nedostaneme příběh, který by cokoliv výrazněji ovlivnil. Jde o řadové dobrodružství, které využívá spíše geografické reálie než známé hrdiny nebo světatvorné události. Příběh sám je přesně „tak akorát“: dobrodružství a akce hrají sice prim, ale do toho promlouvají i motivace a osobnosti jednotlivých protagonistů, takže nechybí drobné dějové zvraty (ano, jsou klišovité, ale díky nim má příběh alespoň nějakou hloubku, uvěřitelnost a propracovanost).

Scénárista Mike Costa dal příběhu několik základních zápletek: stavebním kamenem je vztah problémového syna a jeho otce, mocného mága nesoucího si také své stíny z minulosti. A přihodil ještě kněze, který se ohání světlem, božími záměry a podobným svatouškovstvím, ale jeho motivace je také jiná, než by se zdálo. Proti nim na druhé straně stojí worgeni – vlčí muži, a také temní jezdci, tajemné maskované postavy shromažďující mocné artefakty.

Jak již bylo řečeno – příběh se nesnaží být nijak inovativní, takže čekejte eskalaci vztahu mezi otcem a synem, odhalování minulosti, pár dalších konfliktů, monstra, magii, lov na temné zloděje artefaktů i artefakty samotné… To vše zasazeno do míst, která budete znát z počítačového zpracování.

Temní jezdci zkrátka skvěle odsýpají, budete si užívat zdařilou grafickou stránku i těch několik dějových zvratů a intrik. Ústřední postavy mají svoji hloubku, což čtenáře potěší a komiks povyšuje nad úroveň jednohubek určených k bezmyšlenkovité konzumaci. A kdo ví, kam otce se synem nakonec jejich nesváry dovedou…

World of Warcraft: Temní jezdci

Scénář: Mike Costa

Kresba: Neil Googe

Překlad: Zuzana Komprdová

Vydala: Crew, 2023

Počet stran: 144

Vazba: brožovaná

Cena: 399 Kč

Ukázkou si můžete zalistovat ZDE

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď