Třetí výlet do světa Minecraftu aneb sejmi si svého Withera

Kostičky kam se podíváš. To je typické znamení světa populární počítačové hry Minecraftu. A pokud máte doma děti (pozor, opravdu děti!), které tuto hru rády mají, pak je zvědněte od počítačů a nacpěte jim do ruky komiks s minecraftovskou tematikou. A uvidíte, jak je tohle čtení bude bavit!

Již potřetí nás Nakladatelství Crew prostřednictvím svých komiksových knih zve do světa Minecraftu – a tentokrát na vás čeká jeden “velký”celoknižní příběh s názvem Chodí Wither okolo. To, že je kniha vydána v rámci série Crew Kids není náhoda; stylizace kresby i náročnost příběhu totiž bude vyhovovat mládeži, a to spíše té mladší, řekněme těm, kteří už umí plynule číst a občas zvládnou nějaké to obtížnější slovo.
Po prvních dvou stránkách budete mít jasno: tenhle příběh vážně není pro starý. Už jen to, že hlavními hrdiny jsou teenageři-dvojčata je jasným signálem, a jak již bylo zmíněno, děj příběhu je jednoduchý, rozsah zkušenější čtenáře neuspokojí a kresba rozhodně nemá artové ambice. To ovšem neznamená, že to není zábava.
Pokud se podíváme na kresbu podrobněji, pak je vše v typické kostkovité úpravě jak se na Minecraft sluší; jedinou výjimkou jsou hrdinové, respektive lidské postavy, což je trochu překvapení a ortodoxní minecfarťáci s touto skutečností budou možná trochu bojovat. Jinak se dočkáte minecraftovsého světa v plné parádě, včetně převzetí některých herních mechanik. Vše se snaží být patřičně hranaté a kresba postav utíká do lehké manga stylizace – do superhrdinských komiksů má proklatě daleko a příliš si nehraje na množství detailů. Je spíše jednodušší, jasná a výstižná.
Oba hlavní hrdinové jsou živí, neustále se pošťuchují (jak se na sourozence sluší) a jsou samý průšvih. A tak se stane, že během průzkumné výpravy vypustí do světa obávaného Withera, jedno z nejhorších monster celého Owerworldu. Cahiře a Orionovi, jak se dvojčata jmenují, nepomůže v boji ani jejich mentor, obávaný lovec monster – Wither ho slupne jako malinu a vydá se terorizovat okolí. To si samozřejmě dvojčata odmítají nechat líbit, a tak se vydají na lov. A cestou potkají nečekaného spojence…
Děj je přímočarý a akční. Panely jsou plné mávání zbraněmi s použitím mnoha “bojových” citoslovců. Nevypadá to příliš dynamicky a některé zvuky pobaví, ale celkově má člověk dojem, že se neustále něco děje a že kniha má dynamiku.
Dobře, za dospělého nic moc. Ale já nejsem cílovka. Tak jsem předal komiks do rukou povolanějšího čtenáře – svého sedmiletého syna. A nastala vlna nadšení. Neustálé jéé, tati koukej, to je dobrý a další projevy nadšení doprovázené neustálým ukazováním různých detailů a legrácek… Na syna Chodí Wither okolo udělalo silný dojem a přečetl 76 stran za tři dny; a že to není žádný velký čtenář.
Zajímavý je i závěr knihy, ve kterém kreslířka a autorka scénáře Kristen Gudsnuková ukazuje, jak celý komiks vznikal; zejména se věnuje vzniku postav a převod z tabletu až na barevný papírový komiks. A také představí svého psa, který se stal předlohou pro jednu z postav.
Pokud Chodí Wither okolo padne do správných rukou, udělá spoustu radosti a přinese mnoho zábavy. A vzhledem k tomu, jak je v Čechách Minecraft populární, se určitě potenciálních čtenářů najde spousta.

A takhle vypadá Wither, kdybyste náhodou nevěděli

Minecraft: Chodí Wither okolo
Scénář: Kristen Gudsnuková
Kresba: Kristen Gudsnuková
Překlad: Filip Škába
Vydala: Crew, 2020
Počet stran: 88
Vazba: brožovaná
Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď