V horách šílenství: Objevitelé na smrt jdoucí

Kultovní dílo H. P. Lovecrafta jako komiks? A navíc jako manga? Jak chcete sakra dělat horor s bublinama? Přátelé, vynechte rychlé soudy a brblání o nedotknutelném kultovním díle, protože tahle kniha vyvrátí vaše předsudky hned po pár prvních stranách. Gó Tanabe legendární příběh graficky vymazlil a dal mu takovou atmosféru, že budete valit bulvy jak umí komiks děsit.

Již při prvním kontaktu s knihou působí V horách šílenství: Kniha první tak nějak… znepokojivě a zároveň velmi reprezentativně. Pevná vazba s ukázkou stylu Tanabeho kresby, na pohled kvalitní papír…. V CRWI ví, jak zacházet s legendami! Takže pokud máte rádi Lovecrafta a hledáte nějaký „artefakt“, pak můžeme tuto knihu jen doporučit. A svoji váhu (doslova) má i rozsah necelých tři sta stran, byť jde prozatím jen o polovinu příběhu.

Ale to podstatné se ukrývá uvnitř. Pár stran doprovodného textu navozuje atmosféru a krátké povídání o příběhu samotném (mimochodem, jeho vydání se datuje do roku 1931!)  je vítaným a poučným minibonusem – zabírá zhruba čtvrtinu ze dvou stran.

Mimochodem, tahle adaptace je ve stylu manga, což znamená čtení „odzadu“, ale i v této úpravě je vše přehledné a bez problémů se s knihou popasuje i naprostý nováček, zvlášť když má na počátku (tedy vlastně na konci) knihy návod, jak mangu číst.

A pak už se ponoříme do prologu. Od prvních panelů budete vnímat hutnou atmosféru, nádech tajemna a v podtextu něco zlého, vyčkávajícího. Příčinou je kresba. Čtenář rozmlsaný superhrdinskými komiksy s ostrými konturami, spoustou barviček a tunou detailů bude k Tanabeho stylu kresby zpočátku nejspíš nedůvěřivý. Jenže co na tom, že V horách šílenství je vyvedeno jen v černobílém provedení, co na tom, že postavy (na rozdíl od prostředí) nejsou zcela detailní. K Lovecraftovu dílu tento styl kresby sedí jako zadnice na hrnec a příběh sám vás rychle doslova vtáhne.

Jen škoda, že prolog trochu předbíhá budoucí dění, ale dějová linka není nikterak složitá a většina čtenářů dokáže děj odhadnout předem. Ve zkratce můžeme říct, že během výpravy na Antarktidu učiní skupina vědců z Miskatonické univerzity objev, který může změnit dějiny lidstva. Jedná se o jeskyni, ve které jsou ukryti Prastaří, což jsou bytosti neoddělitelně spojené s Lovecraftovskou mytologií

Lovecraft nepotřebuje žádné bombastické dějové zvraty, těží z pocitu napětí číhajícím doslova v každém panelu, z pocitu neznámého a ze snahy šokovat čtenáře, i když s odstupem času už mám pocit, že pár solidně rozporcovaných mrtvol nemá tu schopnost šokovat jako v době vydání příběhu.  Přece jen, úroveň násilí a nechutnosti je dnes o dost jinde.

Tanabe má s adaptací Lovecraftových děl bohaté zkušenosti a ví, jaké prostředky využít, aby vdechl příběhu atmosféru. Některé panely jsou pojaté až filmově a soustředí se na detaily. Většinou se jedná o prostorově menší panely obsahující například detail upřeného pohledu (tedy očí) nebo výřezy typu nohy ve sněhu či scenérie hor. A když pak dojdete k první dvoustránkové kresbě, což je vyobrazení hor, budete mít regulérní husí kůži (já jí vážně měl!). Podobných výjevů si v knize užije čtenář dost a dost, a úžasné je, že neomrzí a fungují.

Snad jedinou výtku ke kresbě by mohl mít čtenář k obličejům. Kreslíř si příliš nepohrál s mimikou a na počátku můžete mít i strach, že od sebe díky podobnosti jednotlivé členy výpravy nerozeznáte, ale tahle obava je naštěstí zbytečná. Zbytek je lahůdka a kresba díky své civilnosti osloví i čtenáře, kteří nemají s mangou zkušenosti.

Příběh navíc není příliš upovídaný, takže se v podstatě není moc kde ztratit: První kniha nabízí zkázu polární výpravy v přímém přenosu, přičemž všudypřítomný sníh, změny počasí a ambice některých členů celou situaci ještě ztěžují.

Manga zpracování (přičemž ovšem kresba není nijak výrazně manga) V horách šílenství: Kniha první je velmi příjemné překvapení. Po prvotním strachu jak dokáže manga adaptace naložit s legendárním dílem se rychle dostavilo nadšení. Takže vzhůru do Antarktidy objevit temné pohoří ukrývající ještě temnější tajemství!

A dobrá zpráva na závěr: druhý díl na sebe nenechá dlouho čekat, a přesto, že by první klidně mohl být samostatným příběhem, zbývá toho ještě spousta dovyprávět.

V horách šílenství Kniha první

Scénář: H.P. Lovecraft

Adaptace: Gó Tanabe

Kresba: Gó Tanabe

Překlad: Vít Ulman

Vydal: CREW, 2023

Počet stran: 296

Vazba: vázaná

Cena: 449 Kč

 

Zalistujte si ukázkou ZDE

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď