Ed Brubaker & Sean Phillips Inkognito – Tajné vydání

„Pořád jsem musel myslet na to, jaké to je, když jste někým, kdo v podstatě existuje na úplně jiné úrovni, někde, kde neplatí vůbec žádná pravidla, kde máte všechnu tu úžasnou moc a sílu… a pak se z vás náhle stane obyčejný člověk. Kancelářský poslíček. S ohledem na to, kým jste býval, by to možná bylo horší než vězení. A ten příběh mě začal opravdu přitahovat, protože jsem si říkal, že když zvolím podobný přístup jako v CRIMINALU, mohu ho zpracovat způsobem, který by v Marvelu nebo DC nebyl možný. Může to být daleko zábavnější.“ (Ed Brubaker)

Musíte zapadnout mezi ostatní, musíte se stát součástí společnosti.
(Inkognito)

Bratři Zack a Xander byli superzáporáci s nadpřirozenými schopnostmi a více než dvěma sty zločiny z oblasti domácího terorismu (tento termín používá sám Brubaker) na kontě. Jenže Xander při jedné z jejich násilných akcí zařval a Zack byl polapen. Jedinou záchranou před nejhlubší celou v nejdrsnějším vězení se pro něj stal (výměnou za hlavu svého šéfa) Projekt pro ochranu svědků. V rámci tohoto projektu mu byly podávány léky na potlačení super schopností a byl začleněn do normální, tedy běžné společnosti. Své dny nyní tráví jako kancelářská krysa v korporátu a večery zabíjí jako většina z normálu u televize. Řeknete si, že je to rozhodně lepší život než doživotní vězení, a to i navzdory tomu, že váš kurátor vámi opovrhuje a ženské o vás nezavadí pohledem. Ale pro člověka, který byl jedním z nejvytíženějších členů nejsilnější záporácké organizace světa Black Death, je život normála a totálně přehlížené šedé myši fakt utrpení. Vše se však pro Zacka změní ve chvíli, kdy zjistí, že za použití drog může vyrušit léky na potlačení superschopností. Večery a především noci budou hned veselejší a naplněné zajímavějším programem než je pouhé koukání na telku. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se Zackovo inkognito provalí a po stopě exzáporáka se vydají jeho bývalí kolegové. Mrtvoly se pomalu a jistě začínají vršit a do války superpadouchů se ještě zapojí státní agentura S.O.S pro potírání superzločinců. Zackovi nezbývá než spojit síly s bývalou kolegyní a také Xanderovou milenkou Avou Destruction. Díky ní mu záhy dojde, že ten, kdo tahá za delší konec provazu, je šéf Black Death, a to navzdory tomu, že trčí za mřížemi.

„You got to be crazy
You gotta have a real need
You gotta sleep on your toes
And when you’re on the street
You got to be able to pick out the easy meat
With your eyes closed
And then moving in silently
Down wind and out of sight
You got to strike when the moment
is right without thinking.“

Brubaker v příběhu Inkognito nabourává nejen hrdinské komiksy plné prvoplánových a vlastně dost jednoduchých záporáků, ale také svůj oblíbený kriminální žánr. Přitom ale používá typicky žánrové prvky, jakými jsou osamělý mstitel, silné a krásné femme fatale či šílení profesoři a super technologie. Příběh není ani zdaleka lineární a nenechá čtenáře vydechnout. Zack sám není jednoznačně zlý, ani jednoznačně dobrý, což z něj dělá postavu, která se pro takovýhle druh příběhu hodí nejlépe.

BB art vydal knihu Inkognito: Tajné vydání v souborném velkém svazku, který obsahuje nejen příběh Inkognito, ale také druhé ze Zackových dobrodružství nazvané Špatný vliv. Druhý příběh se odehrává rok po konci Inkognito. Zack konečně odhalil tajemství svého zrození a přidal se na tu správnou stranu. Nyní pracuje jako agent vládní organizace pro potírání superzločinců  S.O.S. Na první pohled je tedy vše OK. Získal zpátky své superschopnosti, může mlátit lidi a navíc spí s šéfkou S.O.S. Zoe. Jenže když vás má holka jen jako bokovku, váš přímý nadřízený vámi opovrhuje a mlácení bývalých kolegů superpadouchů je pro vás jednotvárné a tupé stejně jako mexické telenovely, začnete znovu trpět depresemi a krizí identity. Naštěstí pro Zacka se ve městě objevila nová superzáporácká organizace a náš milý ne až tak hrdina dostane za úkol po vzoru Billyho Costigana se do ní infiltrovat a hlavu podsvětí odhalit. Tohle je mnohem klasičtější příběh a víc se blíží Brubakerovým starším dílům jako jsou Criminal či Místo činu. Ale i zde na prostoru bezmála sto třiceti stran vystavěl příběh plný zvratů, akce a existenciálních dramat, v němž Zack prochází podsvětím jako nůž máslem, aby svou cestu ukončil sice ne v epickém, ale přesto velice uspokojivém finále.

„And after a while, you can work on points for style
Like the club tie, and the firm handshake
A certain look in the eye and an easy smile
You have to be trusted by the people that you lie to
So that when they turn their backs on you
You’ll get the chance to put the knife in.“

Sean Phillips svou kresbou nepřekročil hranice toho, co předvedl v trilogii Criminal. Noirová kresba a tlumené barvy nijak nevybočují ze stylu, na který jsme u Brubakerových komiksů zvyklí, a k pulpovému příběhu Zacka Overkilla se hodí. Za zmínku stojí zajímavé použití obdélníkových rámečků, v nichž najdeme texty v ich formě pronášené vypravěčem, zatímco běžná řeč je umístěna tradičně v kulatých bílých bublinách. Naopak telepaticky vedené rozhovory jsou podbarveny černě s bílým fontem.

Jak už jsme u Brubakerových komiksů zvyklí, v bonusových materiálech najdeme slušnou hromádku alternativních obálek a kreseb z pera Seana Phillipse, kratičkou upoutávku na komiks, solidní sbírku náčrtků a skic, medailonky autorů a především esej Jesse Nevinse pojednávající o pulpovém žánru. BB art vydal knihu v pevné plátěné vazbě se snímatelným obalem a svým formátem odpovídá všem u nás doposud vydaným Brubakerovým souborným vydáním komiksům. Díky ní si čtenář uvědomí, kolik odkazů na pulpové příběhy Brubaker do svého komiksu schoval a při druhém čtení (a já vám garantuji, že druhé čtení rozhodně bude) si jich bude všímat mnohem více.

Brubaker se v komiksu Inkognito dostal pod kůži superpadouchům lépe než mnohý Marvelovský či DCčkový scénárista. Proto by mohlo oslovit jak fanoušky jeho knih Criminal a Místo činu, tak ctitele superhrdinských komiksů.

„And when you lose control
You’ll reap the harvest you have sown
And as the fear grows
The bad blood slows and turns to stone
And it’s too late to lose the weight
You used to need to throw around
So have a good drown
As you go down all alone
Dragged down by the stone.“ (Pink Floyd – Dogs – album Animals)

Inkognito – Tajné vydání

Scénář: Ed Brubaker

Kresba: Sean Philips

Překlad: Štěpán Kopřiva

Vydal: BB art, 2023

Počet stran: 368

Vazba: vázaná

Cena: 990 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď