V horách šílenství podruhé: Zachovejte si zdravý rozum!

Již podruhé se vracíme na Antarktidu, kam se vydala expedice Miskatonické univerzity na výzkumnou výpravu. Ale to, co v zemi věčného sněhu a ledu naleznou, nemohli očekávat ani v nejhorších nočních můrách. A Gó Tanabe, který celý kultovní Lovecraftův příběh V horách šílenství adaptoval do podoby mangy, ukázal, že i zdánlivě nepopsatelná hrůza převedená do podoby „obrázků s bublinami“, může to být stejně děsivá záležitost jako literární provedení

Již podruhé se vracíme na Antarktidu, kam se vydala expedice Miskatonické univerzity na výzkumnou výpravu. Ale to, co v zemi věčného sněhu a ledu naleznou, nemohli očekávat ani v nejhorších nočních můrách. A Gó Tanabe, který celý kultovní Lovecraftův příběh V horách šílenství adaptoval do podoby mangy, ukázal, že i zdánlivě nepopsatelná hrůza převedená do podoby „obrázků s bublinami“, může to být stejně děsivá záležitost jako literární provedení.

Druhých díl adaptace legendární hororové knihy s názvem V horách šílenství H. P. Lovecrafta 2 začíná tam, kde ten předchozí skončil – záchrannou výpravou za jedním ze členů expedice. O tom, co se vlastně událo a kdo nebo co ho přinutilo odejít (nebo uneslo), může dvoučlenný záchranný tým pouze spekulovat. O to větší je jejich překvapení a šok, když po přeletu přes podivné černé hory najdou… Co vlastně? Rozum se vzpíná uvěřit, i přesto, že jsou oba pánové vědci.

Druhá kniha je oproti své předchůdkyni o něco macatější, ale nerovnoměrné rozdělení příběhu má svůj důvod a okamžik předělu dává logiku. Vizuálně oba díly ladí k sobě, a oba vypadají opravdu lákavě. Stačí jen zběžně zalistovat a zjistíte, že i napodruhé nechybí kvalitní barevný papír a celostránkové černobílé kresby jsou ještě úžasnější…. Lahůdka, od prvního pohledu.

Člověk by řekl, že příběh je ve své podstatě úplně jednoduchý. Jenže v tomhle případě to vůbec není na škodu. Tanabe, vedený Lovecraftovým textem, ukazuje město civilizace, která s tou lidskou nemá nic společného. Ve své cizosti je hrůzné, a to nemluvíme o freskách popisující život a taje této civilizace. O děj vlastně příliš nejde, účelem je v tomto případě vyvolat ve čtenáři emoce.

Úžasným způsobem dostanete na talíři celý mýtus Prastarých, Cthulhu, shoggothů, doslova před očima se vám odehraje vznik a zánik zcela cizí civilizace. Mnohdy možná ani nebudete plně chápat, co vlastně vidíte… Ha, tohle tvrzení je vlastně tím nejdůležitějším! Protože tahle kniha je dokonalá především díky tomu, co vidíte!! Pokud jste v předchozím dílu hltali úžasné dvoustránkové černobílé kresby zlověstných černých hor, tak z kreseb města Prastarých a výjevů z jejich života si doslova sednete na zadek a budete zírat s otevřenou pusou. A to nepřeháním. Černobílé provedení ještě umocňuje sílu vizuálního zpracování. Tanabe servíruje čtenáři nefalšované vizuální orgie smísené se šílenstvím, protože převést neuchopitelnou hrůzu do kreseb TAKOVÝM způsobem… Všechna čest!

Z panelů doslova dýchá tajemno, neznámo, bude vás mrazit. Tahle manga má atmosféru, která celý temný příběh dotáhla k dokonalosti. Kreslířův smysl pro detail a dramatické výjevy (kdy například namísto zaraženého obličeje použije pouze nohu ve strnulé poloze váhající, zda jít dál) je strašidelný ve všech pozitivních smyslech toho slova.

Postupně s oběma hrdiny prolézáte cizí město, objevujete věci, ke kterým by se dobrovolně soudný člověk nepřiblížil (ale když vás ovládne badatelské nadšení, není cesty zpět) a kromě odpovědí se kupí i mnohé další – a řádně znepokojivé – otázky.

Ano, vím, že tahle recenze je plná superlativů, ale kombinace podmanivého příběhu s uhrančivou kresbou si zaslouží jeden každý z nich. V horách šílenství H. P. Lovecrafta 2 je úžasným artefaktem pro milovníky díla kultovního autora a zároveň otevřenou branou nováčkům, kteří by se chtěli s mytologií a legendami tohoto autora seznámit. Nebojte se mangy, číst odzadu zvládne každý, a uvidíte sami, že tohle zpracování vás vtáhne a nepustí!

V horách šílenství H. P. Lovercafta: Kniha druhá

Scénář: H.P. Lovecraft

Adaptace: Gó Tanabe

Kresba: Gó Tanabe

Překlad: Vít Ulman

Vydal: CREW, 2023

Počet stran: 336

Vazba: vázaná

Cena: 499 Kč

 

V ukázce si určitě zalistujte ZDE

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď