Válkonoška: Wonder Woman v mladším vydání a pro mladší čtenáře

Wonder Woman se, částečně i díky filmům, dostává do povědomí širšího okruhu lidí. Buduje se svůj mýtus a její příběh zná… vlastně skoro každý. Ale i Wonder Woman byla mladá. Pojďme se tedy společně podívat na to, co tahle hrdinka dělala v dobách, kdy ještě nebyla tak úplně superhrdinkou. A malá nápověda: tahle komiksová adaptace vychází v edici Young Adult a autorkou předlohy je Leigh Bardugová.

Ano, Wonder Woman: Válkonoška je určena mladším čtenářům, a tomu odpovídá i stylizace této knihy. Předlohu byla stejnojmenná kniha bestselerové young adult autorky Leigh Bardugové, kterou můžete znát zejména díky sériím Šest vran nebo Griša. Známé jméno oblíbené autorky v kombinaci se známou superhrdinkou = očekávaný komerční úspěch. A komerčně úspěšná písmenka = velmi lákavá předloha pro komiksovou adaptaci.

Té se chopila scénáristka Louise Simonsonová společně s kreslířkou Kit Seatonovou. A nutno říct, že převod z písmenek do obrázků s bublinami se podařil. Tedy, pár výhrad by se najít dalo, ale o tom za chvíli.

 

Pokud se zamyslíme nad příběhem / scénářem, pak budou mladší a nenáročnější čtenáři zaručeně spokojeni. Na počátku se dozvíme o tom, jakou pozici má Diana na ostrově Themyscira, jaké má rodinné zázemí a dozvíte se i něco málo o životě a společnosti Amazonek, k tomu trochu poškádlíte i božský panteon. Dobrodružná část začíná závodem, v němž Diana touží uspět – jenže namísto honby za vavříny dá přednost záchraně dámy v nesnázích. Jak se ukáže, byl to dost nerozvážný čin, protože Alia, jak se zachráněná jmenuje, je zdrojem neštěstí, a ostrov začínají stíhat sváry mezi obyvatelkami i přírodní katastrofy.

Diana se postupně dozvídá, že Alia je Válkonoška, dívka, jejíž prokletí spočívá v tom, že způsobuje válku. Je tady ovšem cesta jak jí prokletí zbavit; to ovšem vyžaduje výlet do světa lidí. Ale protože má Diana velké srdce, neváhá, a rozhodne se Alii chránit, aby se podařilo prokletí sejmout.

Je vcelku fajn, že celý příběh stojí na malém množství hrdinů a hrdinek – Diana. Alia a její nejlepší kamarádka a Aliin bratr taktéž s kamarádem. Postupně musí projít řadou zkoušek a utkat se s nepřáteli; příběhu nechybí umírněná akce podřízená nálepce young adult ani nástin lovestory. Tempo příjemně sviští, příběh je sice přímočarý, ale má pár (nepříliš překvapivých) zvratů, zkrátka příjemné čtení, proti kterému těžko můžete mít námitky.

Navíc má příběh „všechna ta správná poselství“: nepropaguje násilí, klade důraz na přátelství a spolupráci. Možná až trochu moc korektně klade důraz na rasovou vyváženost celé party, naopak sympatické je, že Aliina přítelkyně Poornima (aka Nim) je sice plnoštíhlá, ale dokáže velké věci.

 

A pak je tu grafické ztvárnění. To příliš nepřipomíná „klasické“ DC superhrdinské komiksy. Kresba je zjednodušená, detaily se dost šetří a barevné schéma je chudé, omezuje se především na modrou, bílou a pošmourné hnědošedé tóny. Kresba je spíše funkční, nehraje příliš na efekt, ke ztvárnění příběhu ovšem postačí. Výhodou je, že je vše jednoduché a přehledné, nevýhodou pak fakt, že díky zjednodušení v některých panelech budete mít trochu problém rozeznat od sebe postavy. Člověk by řekl, že podobná věc by si zasloužila po grafické stránce trochu vymazlenější kabátek.

Druhá výtka ke kresbě: díky schematičnosti se ne úplně podařilo do příběhu přenést emoce. Young adult je o emocích hodně, ale tady příliš nefungují. A to je vcelku škoda, protože pár emočně silných chvil Válkonoška má.

A nakonec malá pochvala za grafické ztvárnění bohů, kteří v příběhu sehrají svůj part.

 

Táákže: Válkonoška je prima úvodem pro mladší čtenáře toužící „přičichnout“ k superhrdinům. Pokročilejší znalci DC univerza budou trochu skřípat zuby, protože tenhle příběh se odehrává před počátkem cesty Wonder Woman známým kupříkladu z prvního filmu a snaží se prvoplánovitě přiblížit mladou hrdinku mladým čtenářům. Na nějaký kánon zapomeňte.

Jakožto knižní adaptace funguje Wonder Woman: Válkonoška dobře, jakožto komiks už o trochu hůře. Jinými slovy: příběh je fajn, kresba o trochu slabší. Ale s přihlédnutím k cílové skupině svůj účel plní, a to je oč tu běží.

 

Wonder Woman: Válkonoška

Knižní předloha: Leigh Bardugová

Scénář a adaptace: Louise Simonsonová

Kresba: Kit Seatonová

Překlad: Filip Škába

Vydala: CREW, 2021

Počet stran: 196

Vazba: vázaná s pevnými deskami

Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď