Zázrak a Pružina: První česká super hrdinka? Inu, jak se to vezme

Dechberoucí Zázrak byl český komiks vydávaný společností Czech News Center, a.s. v edici Blesk Komiks. Mezi lety 2015 až 2017 vycházel jednou měsíčně a stal se tak prvním, samostatným, sešitově vydávaným superhrdinským komiksem. Za dvě sezóny se stal velkým hitem a díky tomu mohl nakonec vyjít i knižně pod hlavičkou nakladatelství CREW. Komiks sice čerpal z takzvané Stříbrné éry amerického komisu, ale na rozdíl od všech Supermanů a jemu podobných hrdinů šel svou vlastní cestou. Příhody studenta Davida Daneše, který se více méně nešťastnou náhodou přimotal k nehodě v jejím důsledku získal přístup k magické energii legendami opředeného golema, v sobě mísily jak prvky klasických superhrdinských komiksů, tak odkazy na české legendy a pověsti. Ne nadarmo se Danešovým mentorem stal slovutný magistr Kelly. Za ty dvě sezóny ze zbrklého a trochu namyšleného kluka vyrostl někdo, na koho by mohl být pyšný i první český superhrdina Pérák. Ostatně, i jemu pánové Macek a Kopl věnovali dvě knihy, a i ve třetím díle Danešových dobrodružství si Pérák střihnul své malé cameo. Ale jak je to s tou první českou superhrdinkou?

„Jsem zvědavej, s jakým zlem se setkají tyhle děti. Nedělám si iluze, že v tomhle digitálním věku války vymizej. Jen probíhají na jiný frontě…“

Po městě se znovu začínají šířit zvěsti o černé sanitce. Daneš ovšem na nějaké městské legendy kašle. Po událostech završených v předchozí knize se snaží vést normální život, hrát dobře fotbal a starat se o mladšího bráchu. Stejně jako jeho dřívější parťáci Míša Rezešová a Tomáš Musil. Novinářka i auťák si z dřívějších eskapád, které se Zázrakem /Danešem prožili, nepamatují zhola nic. Když však Davidovi dojde, že vyprávěnky o černé sanitce nejspíš souvisí s únosy dětí narůstajícími exponenciální řadou, rozhodne se jednat. Copak může člověk zůstat nečinně sedět, když ví, že by mohl něco udělat? Naštěstí je tu takřka všemožný magistr Kelly, aby dal bývalé parťáky znovu dohromady. Z Míši Rezešové se pod Pérákovým vedením a díky Tomášově vynálezu stává Pružina, a pátrání po tom, kdo a proč unáší malé děti, může začít.

„Každý člověk má ve svém okolí někoho, kvůli komu je ochoten slevit ze svých zásad.“

Nechci nijak spoilovat, a tak z děje nebudu vyzrazovat víc. Nicméně Zázrak a Pružina jsou více než Captain Marvel, oldschool týmovkou, v níž bok po boku stojí hrdinové z masa a kostí, kteří musí pro dosažení cíle leccos obětovat. V tom je možná tohle dobrodružství dospělejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Zároveň tu v poměrně přímočarém příběhu autoři hezky propojují novodobou městskou legendu s legendami mnohem, mnohem staršími.

Ke scénáři zbývá jen dodat, že k tomu, abyste si příběh užili, nemusíte nutně znát děj předchozích dvou knih, protože Zázrak a Pružina jsou opravdový restart série.

Zázrak a Pružina

Scénář: Petr Macek

Kresba: Petr Kopl

Vydala: Crew, 2023

Počet stran: 152

Vazba: brožovaná

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď