Literární rok 2020 očima Jakuba Němečka z vydavatelství Gnóm!

Naši zvídavou otázku: “Které knihy vydané vaším nakladatelstvím v uplynulém kalendářním roce byly pro vás výjimečné? Ptáme se zejména na sci-fi, fantasy, horor, ale třeba i detektivku. Ideálně uveďte alespoň tři knihy.” jsme zaslali i do malého, téměř jednomužného nakladatelství Gnóm. A Jakub Němeček nám odpověděl ve velmi zajímavém duchu!

Uvedli jste, že „ideální by bylo dát dohromady alespoň tři díla“, ale já vydal v roce 2020 jenom dvě knihy. Obě jsou naprosto výjimečné.

Za prvé, obě vyšly prakticky do zavřených obchodů – „Americká modlitební příručka“ do prvního lockdownu a „Gwilanina harfa“ do druhého (sice 30.11., ale jak víte, po Vánocích se vše opět zavřelo.)

Za druhé: přesto si obě knihy vedly dost dobře v prodejích (tedy na poměry Gnómu) a byly dobře přijaty. O Americké modlitební jsem se od dvou lidí soukromě doslechl, že je to nejlepší kniha, jakou ten rok četli (a dva lidi, to už pro mě něco znamená). Gwilaninu harfu považuje (veřejně) za knihu roku Boris Hokr. (https://art.ceskatelevize.cz/inside/bilance-skoro-dystopicky-fantasticky-rok-2020-cili-tipy-k-cetbe-rkFPG?fbclid=IwAR2fFCl3XAXQN9_KDWu3k3bi9zPARA-DFjBAIAWAJNn8JwSWc26FR63IANE)

Za třetí: oba autoři těchto knih byli výjimeční. Ale to by bylo na dlouho. Pro zajímavost – tady je fotka, kde jsou oba autoři zachyceni vedle sebe (já nevím, možná to zajímavé není): https://www.locusmag.com/2001/News/News07a.html

Vítězové ceny Locus – jak řečeno Jakubem Němečkem výše, na téhle fotografii se setkala Ursula K. Le Guinová a Lucius Shepard

 

Za čtvrté: obě knihy jsou zcela výjimečné.

„Americká modlitební příručka“ je podle mě výjimečná tím, že žádná podobně unikátní kniha podle mého názoru neexistuje – a to literárním zpracováním ani obsahem. Proto jsem ji taky vydal. Ale to je jen můj názor.

„Gwilanina harfa“ je výjimečná zase tím, že je to první český pokus o nějaký průřez fantastickými (fantaskními) povídkami Le Guinové v jedné knize. (Pokud nepočítáme povídky ze Zeměmoří, které jsou ale omezené právě na tento jeden svět.) Takže „Gwilanina harfa“ nabízí vůbec první ochutnávku z autorčiných povídek v jednom svazku a snaží se ukázat, jak široký měla Le Guinová záběr, pokud jde o styl a témata.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď