… a pak svět zmizel v plamenech

Zatímco svět se svět před záplavou mimozemských příšer uchýlil do měst v oblacích postavených na vysokých pilířích a izolovaných před vším zlem (kromě toho vlastního, vnitřního), svět „tam dole“ se nezastavil. A nyní je naděje na záchranu blízko. Jenže znáte to to: poslední krok bývá tím nejobtížnějším.

Potřetí, a na chvíli zřejmě i naposledy, nás Kristýna Sněgoňová zve do světa, který ovládly mimozemské příšery. Do světa, jehož poznávacím znamením jsou města na vysokých pilířích. Po návštěvě Německého císařství a slovanského Vyšegrádu se tentokrát podíváme ve Světě v bouři na Island, ale…

Tak jsme se dočkali!

Člověk by se nemohl divit, kdyby Kristýna Sněgoňová za brutální cliffhanger na konci předchozího dílu, Země v troskách, dostala od čtenářů pár výhružných dopisů a fotek protažených obličejů. No, dočkali jsme se. A člověk se opět musí zamyslet, zda to autorka se škodolibým úsměvem dělá čtenářům naschvál, protože když už se konečně dostaneme do Archy (před jejímiž branami předchozí díl skončil), jediného místa na světě nabízejícím možnost záchrany, seběhneme pár schodů, absolvujeme s hrdiny dekontaminační sprchu a nazdar! Střih, klapka – Island! Grrr, jsi mnohem zlejší než mlékař Dan, Kristýno Sněgoňová!

Zatímco svět, který není dostatečně vysoko, sužují mimozemští „brouci“, což asi nejlépe odpovídá popisu podivných kreatur, na Islandu mají klídek a pohodičku. Islanďané už emzáky na svém území vybili a další se přes masu vody na ostrov nedostanou. Ale to nebrání snaze o zapojení se do mocenských her – právě proto, že mají pokoj od potvor, mohou spřádat plány jak se stát světovou velmocí. K tomu přidejme i spolupráci s Archou… Takže ústředním tématem je záchranná výprava s výraznou islandskou stopou.

Trilogie vrcholí

Předchozí dva díly trilogie byly ve své podstatě tragédií hrstky lidí hledajících spásu sebe samých v nehostinném světě. Nešťastníci, kteří si dali cíl větší než mohla jejich malá skupinka zvládnout. A Archa, místo, kde by mohl být dostatek vědomostí i technologií pro obnovu světa jak ho známe, jim poslouží jako cíl. Podobný příběh se začíná rozehrávat i ve Světě v bouři. Nešťastný hrdina zmítaný vnitřními dilematy však musí rychle ustoupit zájmu celku i autorky.

Ta totiž chce dát čtenářům završení trilogie ve velkém stylu. Takže se konečně poodhrne opona ukrývající tajemství a dozvíte se víc o mimozemské havěti i o způsobu, který by snad mohl vrátit vládu nad světem lidem. Odpovědí dostaneme dost, ale opět se nejspíš dočkáme reakcí ve stylu „uspěchaný konec“ nebo „příliš otevřené“, se kterými by se s lehkým sebezapřením dalo souhlasit. Záleží spíše na nátuře čtenáře, zda se přikloní k variantě vidící uzavřenou smyčku rozehranou předchozími díly nebo spílajícího, že jsme dostali jen kus z pořádně rozlehlého světa.

Druhá část Světa v bouři je navíc svým charakterem odlišná od předchozího dění. Hrdinové všech tří dílů se totiž musí spojit, takže najednou je pro každého z nich mnohem méně prostoru a do popředí vystupují jiné atributy příběhu. Prvotní šok již čtenář absorboval, nových nápadů není příliš a wow efekt je pryč, ale příběh si drží svoji kvalitu.

Ano, přesně tak. Setkávají se hrdinové předchozích dílů a národnostní směska musí fungovat jako jeden tým. Teď už je úplně jedno, kdo se obětuje, protože v sázce je vše. Jednotlivci jsou nevýznamní a příběh se překlápí v dobrodružnou cestu v obrněných transportérech. Je otázkou, nakolik se potká dění v knize se čtenářskými očekáváními, které se rozhodně nebudou držet při zemi.

Sněgoňová ukazuje, že jí není cizí horor a skvělá práce s atmosférou. Člověk se až při čtení podiví, jak jednoduše se dá vyčarovat husí kůže pouhým Cvak!. A i scéna, kdy se záchranná výprava dostane na své cestě do vesnice, ve které hledá pomoc, je syrová a silná. Tyhle momenty se vám zavrtají do hlavy.

Takže se obloukem vracíme k tvrzení o završení trilogie ve velkém stylu. Ano, svým způsobem lze říci, že k tomu došlo, protože finále je epické a uzavřelo jednu kapitolu. Na druhou stranu zbývá spousta volných konců a nezodpovězených otázek. I ony námitky o uspěchaném ukončení lze odsouhlasit, čistě proto, že víte, že bychom dva – tři další díly snesli. Ale i přesto dostane čtenář další skvělou knihu – a upřímně si nedovedu představit, že by bylo možné (po)uzavřít celý příběh jiným způsobem než to Sněgoňová ve Světě v bouři udělala. A literární kvalita rozhodně nechybí!

Kristýna Sněgoňová: Svět v bouři

Vydala: Epocha, 2022

Obálka: Lukáš Tuma, Žaneta Kortusová

 Počet stran: 448

Cena: 399 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď