Andělé, elfové i ufoni, vítejte mezi námi!

Pustíte-li se do povídek legendární slovenské spisovatelky Alexandry Pavelkové, říkáte si o pořádný nepokoj v hlavě. Vyvolají ho především myšlenky a otázky předestřené jakoby nic, nenápadně a záludně. A neříkejte, že jsem vás nevarovala!

medzi_namiTakže milí přátelé, oprašte si znalosti jazyka našich východních sousedů, chcete-li poznat královnu slovenské fantastiky taky z jiného úhlu pohledu. Alexandra Pavelková je u nás spíše známá svými fantasy romány o vědmě Vimce, které byly přeloženy do češtiny. A pak její jméno řekne něco těm dříve narozeným, kterým číst ve slovenštině nečiní potíže. Je držitelkou více než dvacítky literárních ocenění (vč. Mloka a Lady Fantasy). Nedávno se českým čtenářům připomněla povídkou Jantarová kapka v Rampasově výroční antologii 12 nesmrtelných. Loni vydala sbírku povídek Údolie ľalií, založenou na dekameronském principu.

Nyní přichází s další povídkovou sbírkou Medzi nami, která nedávno vyšla u nakladatelství Artis Omnis a k nám ji distribuuje Martinus a pár českých e-shopů. Jedná se o výbor z dříve vydaných textů, které se prezentují v přepracovaném znění a v hezkém kabátku s pevnou vazbou a lakonickou obálkou. Povídky vás nejspíš zaskočí naprosto civilním laděním, s minimem žánrových rekvizit, až na samé hranici magického realismu. Pokud tedy někdo čeká spoustu akce, divoké mezihvězdné honičky či vtipnou městskou fantasy, bude asi zklamán. Po většinou komorní příběhy jsou rozděleny do tří oddílů, příhodně nazvaných Boli medzi nami, Sú medzi nami a Budú medzi nami.

Těžiště sbírky leží v tom třetím, koketujícím s žánrem science fiction. Paměťovou stopu rozhodně zanechá např. kruté postapo Súkromá záležitosť o tom, že ne každá „bábika“ je jenom na hraní, nebo podobně žánrově zakotvená anekdota Javorníkov deň, ve které se ukáže, že opatrnost je někdy cennější než všechny peníze světa. Sáhnu-li do ostatních oddílů, pak naprosto obnaženou duší odzbrojuje hrdina hned úvodního příběhu Anjel medzi nami. Povídka Loď na západ patří zase námětem i emočním nábojem k těm nejsilnějším. Snad se jednou všichni sejdeme na palubě a vyplujeme na Západ, tam, kde elfové neumírají…

Záměrem nakladatele bylo zřejmě cílit na mladší generaci, ale v tom může být kámen úrazu – autorka totiž pod příkrovem triviálnosti hraje na celkem vážnou notu. Všude totiž číhají zlověstné otázky, pídící se po hranicích našeho lidství. Kam až jsme ochotni zajít, co můžeme obětovat, koho zradit a čeho se naopak nikdy nevzdáme, i kdyby měl přijít konec světa. Alexandra Pavelková před nás nemilosrdně staví situace plné etických dilemat, až to začne být místy dost nepříjemné. Najednou se přistihnete, jak se vrtíte na židli, škrabete rozpačitě po tváři, nervózně si prsty prohrabujete zbytky vlasů na hlavě. A v tu chvíli autorka zpoza řádků vykřikne: Ha, mám vás!

A má nás, pravda, na lopatě. Už není žádný důvod pochybovat, že takhle knížka určitě za malé cvičení ve slovenštině stojí. Povídky, dříve roztroušené po antologiích a periodikách, navíc máte možnost získat v jednom unikátním celku a ve zralejším upgradu, který jim dodává plnější vyznění. Nakonec, vždycky je co vylepšovat a jen tvůrce s vysokou mírou sebekázně si něco takového dokáže přiznat a udělat si z toho odrazový můstek k vlastnímu růstu. Je radost být u toho.

Alexandra Pavelková: Medzi nami
Vydal: Artis Omnis, 2016
Obálka: Bea Tomash, Jana Kollárová
Počet stran: 174
Cena: 240 Kč

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď