Astronaut: Krev, pot a sláva v lesku hvězd na vlastní kůži (a kostky)

Kdo z nás by v mládí alespoň na chvíli nezatoužil stát se astronautem? Raketa, vesmír… V tomhle gamebooku tuhle šanci splnit si svůj sen dostanete – budete muset projít náročným výcvikem v akademii a třeba se nakonec i do toho vytouženého vesmíru podíváte.

Lidé z vydavatelství Knihy Veles už několikrát čtenářům ukázali, že chtějí dělat knihy srdcem a přinášet čtenářům zábavu v kvalitním provedení. A nejinak je tomu i s Astronautem Samuela Isaacsona – tenhle gamebook je sice menší a tenčí než jeho předchůdce, lovecraftovsky laděný Dům na Strážném vrchu, ale nejspíš proto, že jde zatím o první díl třídílné série Entram.

S kostkami do vesmíru

Jen v rychlosti si připomeňme, co že je vlastně ten gamebook.  Ocitáte se v roli hlavní postavy v tomto případě muže, který se zajímal o kolonie na Marsu a na základě svého blogu si vysloužil pozvánku do meziplanetárního výcvikové programu. Dostáváte se spolu s mnoha dalšími adepty do výcvikového centra…

Na cestě do posádky raketoplánu za svého hrdinu rozhodujete, co má dělat – po knize se „pohybujete“ prostřednictvím listování na číslované odkazy, které vám urči výsledek vašeho rozhodnutí. Občas svedete i nějaký ten souboj či musíte podstoupit zkoušku – k tomu slouží hod dvěma kostkami (pokud si Astronauta zakoupíte přímo u vydavatele, dostanete kostky i ve stylovém váčku jako dárek spolu s pár dalšími nezbytnostmi usnadňujícími hru). Hra vám do cesty občas přihodí i nějaký ten předmět nebo kódové slovo, a je jen na vás a na vašem štěstí, zda ho cestou dokážete využít.

Na začátku hry také své postavě nastavíte několik atributů – Tělo, Mysl, Srdce a Vůli. Ty vám pomohou (nebo uškodí) v některých zkouškách, a pokud dojde Vůle pokračovat v cestě, tedy atribut Vůle klesne na nulu, zemřete. Smrt ostatně číhá na každém rohu, i když umírání v Astronautovi není tak extrémní jako v jiných gameboocích.

Jste zkrátka tvůrci svého vlastního dobrodružství, to je gamebook.

Vzhůru na palubu

Příběh Astronauta lze rozdělit na tři pomyslné části. Nejprve budete usilovat o místo ve vesmírné posádce a budete muset trumfnout ostatní kadety. Následně se ocitnete na rutinní misi v kosmické lodi a do třetice pak ve vesmírném městě, kde přistanete, budete řešit podivné setkání během své cesty.

Děj je zábavný, svižně plyne, ale občas závisí na štěstí – uspět můžete jen pokud (bez indicií) zvolíte správnou cestu. Naštěstí slepých uliček není příliš a „hráče“ hra doslova vede za ručičku, protože nabízí přímo odkazy stylu „Pokud jste našli kódové slovo XXX otočte na odkaz YYY). Fajn je i zasazení do sci-fi settingu.

Naopak nepotěší některé logické kopance, ale Astronaut má opravdu především bavit a ne být zdrojem nějakých mozkových cvičení. Ale fakt, že do posádky musíte chtě něchtě nafasovat (pokud se do rakety tedy dostanete) vzpurnou ženu, se kterou se nemusíte v podstatě od prvního kontaktu, je přinejmenším zarážející. Ale je to specialistka se skvělými výsledky, tak proč ne, že.

Příběh se příjemné rozvine a zjistíte, že v zákulisí působí vlivné skupiny a mise na palubě vesmírné lodi není zase tak rutinní. Do hry se ponoříte vážně snadno, vtáhnout vás do sebe zvládne Astronaut během pár odkazů. Pak už nezbývá než vzývat své štěstí na kostky – pokud se vám na začátku podaří naházet dobře atributy, můžete klidně druhou kostku cvrknout pod gauč, nebudete ji potřebovat. Jinými slovy – na zkoušky i boj vám budou stačit hody tak nízké, že spíše jen zdržují.

Během hry jsem z čistě recenzních důvodů vyzkoušel vždy několik cest z určitého bodu, a vcelku mě udivilo, jak málo z nich vedlo ke smrti. Isaacson byl ke čtenářům/hráčům vcelku milosrdný a zřejmě má rád šťastné konce. I proto bych tento gamebook doporučil s klidným srdcem i začátečníkům a mírně pokročilým hráčům.

A ještě jedna výtka: občas při skoku na další odkaz na sebe texty příliš dobře nenavazují, což se po větě-dvou srovná, ale člověka to zarazí.

Astronaut je příjemná zábava, do které se ponoříte, a pokud se nebudete v dění příliš pitvat, projdete celou knihou za pár dnů. A pak si můžete zahrát znova, vyzkoušet cesty, které vás předtím třeba lákaly…  A čekat na další pokračování.

Astronaut včetně části bonusového materiálu

Samuel Isaacson: Astronaut (Gamebook)

Vydalo: Knihy Veles, 2023

Obálka: Vladimír Rimbala

Přeložil: Jakub Drkal

Počet stran: 306

Cena: 549 Kč (349 Kč včetně bonusového materiálu od vydavatele)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď