Byť jen zbytky (pro krysy), přesto krmě lahodná

Jiří Sivok vstoupil na českou hororovou scénu svojí novelou Smrt bývá nehezká. A i podruhé zůstal u názvu vypůjčeného z písně Karla Kryla – tentokrát vám naservíruje Pár zbytků pro krysy. Ačkoliv ten název možná nezní nic moc, uvnitř knihy čeká hostina o dvanácti chodech, z nichž některé jsou vážně lahůdkové.

Jiří Sivok vstoupil na českou hororovou scénu svojí novelou Smrt bývá nehezká. A i podruhé zůstal u názvu vypůjčeného z písně Karla Kryla – tentokrát vám naservíruje Pár zbytků pro krysy. Ačkoliv ten název možná nezní nic moc, uvnitř knihy čeká hostina o dvanácti chodech, z nichž některé jsou vážně lahůdkové.

Ačkoliv to (u jiných recenzentů, u mě až tak ne) nebývá úplně obvyklé, odstartujeme cestu knihou Pár zbytků pro krysy Jiřího Sivoka odzadu – tedy od autorova doslovu. Už jen jeho název – Autor se vykecává – si zaslouží ocenění za sebeironii.

Pro KRYSY?

Zároveň si díky doslovu čtenář možná „zkazí“ mínění – dozví se totiž, že většina z dvanácti povídek v knize obsažených již byla publikována. Co na tom, že z velké části pouze v lokálních sbornících, které znají pouze fajšmekři. Ale abychom Jiřímu Sivokovi nekřivdili – s povídkou Zachraň člena posádky, nic víc to dotáhl až do sborníku Ceny Karla Čapka, i když „jen“ Kočasu určeného těm nevítězným, přesto však zajímavým, a také do rádia s povídkou Úsek dopravních nehod.

Některé povídky autor vytáhl ze šuplíku a pořádně přebrousil z raných pokusů, některé už měl hotové… Díky tomu získává název sborníku trochu hořký nádech s dovětkem, že zbytky jsou jasné, ale koho Sivok myslí sakra těmi krysami?

Ale od nevkusné ironie zpět k doslovu. Původně jsem si myslel, že požádám Golden Dog o možnost jeho zveřejnění, hodím si párkrát mocné kombo CTR+C a CRTL+V a dám si nohy na stůl. Ale pak mi došlo, že Sivok sice říká o vzniku povídek a mnohdy i jejich inspiraci, ale neříká, jaké ty povídky vlastně jsou.

Pitváme se ve střevech

Tenhle úkol zbývá na mě coby recenzentovi.

Pokud budu mluvit v obecnější rovině, pak bych povídky rozdělil na dvě kategorie. Ty krátké, kde autor sází na úderné a mnohdy překvapivé pointy, a ty delší, kde si díky prostoru dopřává luxus budovat atmosféru. Ve Zbytcích je zřejmé, že autor ovládá obě varianty velice dobře. Vzorků od obou kategorií je dost, a i když jsou některé horší, žádné nejsou vyložené slabé či špatné.

Potěší a překvapí žánrová rozmanitost. Sivoka by mohli mít čtenáři díky jeho prvotině ve škatulce hororistů. A hned první povídkou s názvem Záchvěvy a temné vody se ukáže, že rozhodně právem, protože tenhle text patří mezi vrcholy sborníku. Ale dočkáme se třeba i sci-fi, čistokrevného slasheru na motivy legendárního filmu Evil Dead, povídek s hororovým nádechem s většími ambicemi než jen budit hrůzu a lehce filozofickým přesahem nebo kotletovsky laděnou rubačkou. A zcela nečekaně i krátkou povídkou ze sportovního prostředí říznutou černým humorem.

Dovolím si nerozebírat knihu povídku po povídce. Jen podotknu, že je v nich hodně z autorova života, a že inspiraci, která je u toho kterého textu přiznána v doslovu, nejspíš poznáte.

Jako u každého sborníku se budeme bavit o tom, že jde zejména o to, jak vám sedne kombinace žánru a námětu, ale svými Zbytky nakrmí Sivok široké spektrum čtenářů, kteří nejsou ortodoxní a jsou ochotni přečíst si i něco mimo jejich preferovanou žánrovou kategorii. No dobře, druhý Kotleta z autora nebude, ale i slepé cesty je třeba občas vyzkoušet. Naopak druhý (či bůhvíkolikátý) King, jehož je Sivok obdivovatelem, nikoliv však plagiátorem, místy růžky na čtenáře vystrčí.

Abychom tuhle krátkou recenzi uzavřeli: Jiří Sivok ukázal, že má k příběhům vztah a díky tomu, že má načteno, lecos ví i o jejich stavbě. Všechno tohle prodal v prvotině Smrt bývá nehezká a v Pár zbytcích pro krysy pak potvrdil – i když novely/romány a povídky jsou odlišné disciplíny. Jenže Sivok umí jak krátké texty, které jsou úderné, vypointované a jdou rovnou k věci, tak i delší texty, kde si hraje (nejen s textem samým, ale i se žánry), staví příběh a přimíchává hutnou atmosféru.

Jiří Sivok: Pár zbytků pro krysy

Vydala: Golden Dog, 2022

Obálka: Dana Kápičková

Počet stran: 232

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď