Ulovte si své kvizony!

Malé nakladatelství Gnóm se rozhodlo vydávat malé knihy. Tedy, malé formátem, nikoliv svým obsahem. Ale kniha Na lovu kvizonů má oproti klasické produkci Gnómu i mnohá další specifika – už jen jméno Jakuba Němečka coby autora na obálce namísto obvyklého místa v kolonce překladatel je něco, co tu dosud nebylo…

Než se podíváme do knihy samotné, povíme vám něco málo o příběhu na jejím pozadí. O tom, že za časů korony malí nakladatelé neměli zrovna zlaté časy, vám asi vyprávět nemusíme. Korona skončila, ale v knihkupectvích stále nejsou zrovna návaly. A tak Jakub Němeček alias víceméně jednomužné nakladatelství Gnóm musel začít přemýšlet co dál. A výsledek máte šanci držet v ruce i vy!

Proč si koupit Kvizony

Na lovu kvizonů otevírá novou gnómí knižní řadu Pemmikan s podtitulem Výživná strava na kratší cesty. Jedná se o maloformátové, leč výživné knihy. Symbolicky je první v řadě sbírka povídek samotného vydavatele. A pokud se ptáte proč, důvody jsou prozaické: Jakub Němeček miluje příběhy.

Že to nedává smysl? Ale kdež! Pokud milujete příběhy, chcete je nabízet čtenářům a tím pádem vydávat (a překládat knihy). Pokud chcete vydávat knihy, potřebujete na to peníze. Takže je z finančního hlediska naprosto nejjednodušší vydat své vlastní povídky. A to je právě příběh na pozadí téhle knihy: její koupí podpoříte budoucí vydavatelskou činnost malého nakladatelství Gnóm. Na lovu kvizonů by se dalo označit za benefiční knihu.

Na druhou stranu musíme jedním dechem dodat, že ačkoliv se v anotaci snaží autor o své podcenění tvrzením o „povídkářském debutu starého nenadějného autora“, kniha má svoji kvalitu a kouzlo. Protože mávat tu jen nezištnou pomocí by bylo z naší strany vcelku trapné.

Proč si Kvizony doopravdy koupit

Jak již bylo řečeno, je tato kniha sbírkou povídek obsahující celkem 11 textů. Z většiny z nich se autor, ať již skrytě nebo otevřeně vyznává z lásky k příběhům a okouzlením texty nebo reflektuje tvorbu svých oblíbených autorů.

Část povídek byla kdysi (v letech 2012-2015) uveřejněna kdesi v hlubinách internetu, aby byla pro potřeby Kvizonů následně stažena, přepracována a nabídnuta recenzentům i čtenářské obci k degustaci. Poznávacím znamením je různorodost textů: hned ten první je new weirdový s příchutí Kafky, aby ho následně vystřídaly texty humorně laděné prodchnuté ironií a nadsázkou. Dočkáme se i ryzí tíživé fantasy a satiry s lehce filozofickým přesahem…

Rozsahem jsou povídky neobsáhlé, možná až mikro, ale Němeček rozhodně nepotvrzuje slova o „nenadějném“ autorovi, ba naopak. Umí jak silně vypointované texty, tak poutavě odvyprávěné příběhy se zajímavým námětem. Dokázal slova přebrousit do malých drahokamů, ke kterým se budete rádi vracet – některé texty obsahují různé odkazy a skryté narážky, které vám třeba napoprvé uniknou.

A znovu se musíme vrátit k tezi, že Němeček miluje a obdivuje příběhy a psaní, a tahle láska se táhne celou knihou jako červená nit. Kromě toho je autor dost svéráz, který se nebojí ujetějších námětů a podivna stejně jako utahování si z vážných věcí. U některých textů se budete usmívat ironicky, u některých zasněně, u některých vrtět hlavou.

Právě díky různorodosti se nebudeme pouštět do polemik o nejlepším textu. Čtenáři různých naturelů si zde najdou své, a o to v každé povídkové sbírce přece jde. Ale na první dobrou zaujme ono Kafkovsko-Miévilovské Vyšetřování, zasněná Stařec a omře (že vám ten název něco připomíná?) a vaše bránice prověří titulní Na lovu kvizonů, kde se setkáte s Vinnetouem a jeho přáteli na velmi nezvyklém lovu.

Schroupnout 126 stran vám nejspíš nebude trvat příliš dlouho, a pak už jen budete litovat, že je kniha tak krátká.

Voni si s tím vyhráli, pane Němeček!

Již jsme říkali, že Jakuba Němečka známe spíše jako překladatele. A jako takový musí mít cit pro text, který se v Kvizonech nebojí prodat. Již jsme mluvili o tom, že se stavbou povídky si autor dost tyká, ale pojďme se pobavit i stylu, jakým jsou vyprávěny.

Němeček má bohatou slovní zásobu a nebojí se servírovat občas možná trochu krkolomné, ale o to libozvučněji znějící věty. Některé pasáže přetékají až do zbásněné prózy, ale kromě květnatého vyjadřování není v textech ani „deko“ navíc. Možná proto si může dovolit nabízet krátké povídky, je s totiž jistý, že budou fungovat.

Na lovu kvizonů je velmi osobitou sbírkou, která však má potenciál zaujmout široké spektrum čtenářů. Na své si přijdou zejména lidé milující dobré příběhy, dále pak cynici, ironici a pragmatici. A pokud se vám Kvizoni do vkusu netrefí, alespoň jste udělali dobrou věc.

Jakub Němeček: Na lovu kvizonů

Vydal: Gnóm, 2022

Obálka: Jakub Němeček

Počet stran: 128

Cena: 330 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď