Čarodějův odkaz – pohádka pro rodiče i jejich ratolesti

Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami žil jeden nadějný spisovatel. Ten byl tak trochu nerozhodný, a proto jeho tvorba přeskakovala mezi detektivkami pro dospělé a tvorbou pro mládež. Až jednoho dne našel krásný kompromis – Čarodějův odkaz. Ten si totiž mohou užít obě věkové skupiny bez rozdílu.

Řeč není o nikom jiném než o Ondřeji S. Nečasovi. Čtenáři Fantasy Planet ho budou znát zejména díky příspěvkům do série Kladivo na čaroděje Kruté stroje a Síť přízraků nebo jeho lehce paranormálním detektivkám propojeným postavou hejtmana Ambrože. Vesměs se jedná o díla určená dospělým čtenářům. Proto možná budete překvapeni informací, že kromě těchto kousků má ve výčtu svých knih také pohádku O princezně trochu zakleté a zlatý grál všech pohádkových komiksů – příběh ze série Čtyřlístku Čtyřlístek a mistrovství světa vynálezců.

Čarodějův odkaz je kniha, u které je neskutečně těžké nacpat ji do jakékoliv škatulky. Ano, je to pohádka, jenže to platí jen na první pohled. Ve skutečnosti je to velmi netradičně pojatá čistokrevná hrdinská fantasy z kategorie meč a magie umně zamaskovaná do pohádkového hávu; tam, kde jiní volí násilí a krev, se Nečas prostě uchýlí k mírnějším a humánnějším metodám přístupným dětem. Pokud by se rozhodl pro styl vyprávění poplatný mnohem více mainstreamovému „dospěláckému“ pojetí, pak bychom v knize našli krvavý gladiátorský turnaj, krásné princezny nebo třeba parádního záporáka v podobě smrtonosných kouzel metajícího černokněžníka.

 

Úhel pohledu

Namísto toho se dočkáme hned v úvodu prubířského kamene, který většinu dospělých čtenářů odradí. Postarší čaroděj totiž v touze po společnosti promění v lidské bytosti kočku, drozda a rybu, aby vzápětí pokojně zesnul. Nové lidské bytosti pak nevědí, co si počít, a směr jim udá až pronásledování únosce právě oné proměněné ryby. V mezidobí se snaží oprostit se od svých zvířecích návyků a objevují své lidské talenty. A samozřejmě nemůže chybět krásný princ (který je dle pohádkových zákonitostí právě oním únoscem), jeho zlý a nepřející bratr a mág, který je s ním spolčený. Postavy jsou víceméně ploché, o nějaké velké psychologii nemůže být řeči, ale pojaté s nadsázkou a nadhledem, a tudíž mají potenciál překvapit právě díky svému nekonvenčnímu pojetí.

Naproti tomu z pohledu dítěte je vše v naprostém pořádku. Styl vyprávění je odlehčený a opravdu pohádkový. Nesklouzává však k infantilnosti, takže si dovolím tvrdit, že knihu si naplno užijí čtenáři od nějakých deseti let. Ale právě z pohledu mladého čtenáře budou některé pasáže těžko pochopitelné a ocení je především dospělí. Scéna s byrokratickou inspekcí v pekle je toho zářným příkladem – odrostlejší se budou bavit, zatímco děti příliš nebudou chápat, co se to vlastně děje a co je na tom směšného. Nečas si v příběhu také pohrává se zaběhnutými klišé, což pro nezkušené čtenáře mnohdy nemusí být jasné – například veršující vůdce loupežníků je v nejlepším slova smyslu šílenost zcela popírající klasický účel této postavy.

Příběh bude fungovat pro obě skupiny čtenářů bez rozdílu. Děj sice není příliš komplikovaný, ale je rozvětvený do několika linií a rozhodně nepostrádá epiku. Navíc v Čarodějově odkazu naleznete všechny nezbytné funkční prvky z kategorie pohádky / fantasy – prince / chrabrého bojovníka, který si vyvolí za ženu krásnou pannu, věrné přátelství, nápravu zlé princezny, peklo pro zlobivé i intrikujícího princova bratra. Nechybí ani očekávaný happyend.

Pokud neberete věci příliš vážně, nebojte se se do knihy ponořit. Čarodějův odkaz je psán s nadhledem a lehkostí. Pro dospělé možná vyzní až příliš pohádkově, ale jako oddechovka, u které není třeba přemýšlet, bude kniha fungovat bez problému. Přímo se nabízí ideální syntéza – večerní předčítání před spaním, u kterého se bude bavit celé rodina, přičemž rodiče i děti často z rozdílných důvodů.

 

Ondřej S. Nečas: Čarodějův odkaz
Vydal: Knižní klub, 2017
Obálka: Dan Černý
Počet stran: 224
Cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď