Vikings on Board čili Jak Viking měnil, až zvítězil

Vikingové sice byli drsní muži, ale ani oni si netroufli vydat se na své dobyvačné plavby bez zásob, a nepochybně před nimi intrikařili, spojovali se a zase rozkmotřovali a hledali, jak urvat co největší výhodu na úkor druhého.

Což je všechno náplní hry, která se celkem neotřele zaobírá tím, co bylo – či spíše mohlo být předtím, než vousatí a rohatí bojovníci vyrazili na svých drakoidních lodích z přístavu.

 

Obrana – čili štíty – jsou nejlepší útok

A přiznejme hned a na rovinu, že tím veškerá originalita těchto Vikingů končí. Princip nepřináší nic zásadně nového: hráči svými figurkami postupně obsazují budovy, které jim umožňují vykonat různé akce týkající se vesměs příprav na vyplutí drakarů z přístavu. Čím zásadnější a zajímavější akce, tím později se daná figurka dostane v příštím kole na řadu a tím má její vlastník omezenější výběr, neboť do každé budovy se vejde vždy jen jeden Viking.

Jistě, existují víceméně dubly, ale i tak se – jste-li na tahu mezi posledními – budete tu a tam při rozhodování dost škrábat mezi rohy své helmy.

Prostřednictvím akcí je nutno jednak naložit lodě zásobami, druhak na nich získat převahu, a třeťak vyplout. Když je přístav (skoro) prázdný, partie končí a počítá se, jak zdatným je kdo intrikánem a obchodníkem současně.

Nejdůležitější totiž je získat na lodi převahu, to znamená mít na ní nejvíc štítů své barvy. Kdo má nejvíc štítů, získá nejvíc zásob, a pokud chytře manipuloval s trhem, dostane i dost bodů. A tady přichází ke slovu to, co je na téhle hře krásné…

 

Drakkary a drakkaři

…a to je výprava. Drakkary jsou opravdové modely z kartonu, rozdělené na stejné části s různým počtem štítů. Jejich přesun mezi loděmi i v rámci jediné probíhá prostě tak, že prohodíte či posunete daný kousek lodě; a chcete-li vyplout, prostě k ní přistavíte záď. Vedle štítů napomáhají k rozlišení i barevné znaky na palubách, a celé je to krásně nabarvené, a figurky vylisované, a herní plán úžasně namalovaný, a pravidla detailní a s ukázkami.

Ale zpátky k vlastní hře. Měnit můžete i ty části lodí, na kterých nejsou vaše štíty, takže když se zadaří, uškodíte současně dvěma protivníkům a sobě prospějete. Dokonce můžete odeslat na moře loď, na které nemáte vůbec žádný štít své barvy, a soupeři v tu chvíli opravdu připomínají vzteklé Vikingy.

Kromě toho sázíte na to, kdo na které lodi získá převahu, což vám přinese další body. Těch v souhrnu není mnoho, pročež je jeden každý důležitý.

Ani ti, kteří nejsou právě na tahu, se nenudí, neboť musejí sledovat, co kdo komu, a hlavně jim udělal, kde se za to mohou nejefektivněji pomstít a čím podpořit svoje naděje na vítězství. Přitom není vůbec snadné odhadnout šance protihráčů, jelikož body jsou uchovávány skrytě až do závěrečného zúčtování.

 

Koláče bez práce

Ano, s těmito Vikingy nepřiplouvá nic nového – ale zato spousta krásného. Herní plán je fakt nádherný a lodě jsou báječné, a nejbáječnější na nich je to, že přijdete k hotovému! Drakkary totiž číhají v krabici už sestavené a zaparkované v důmyslném plastovém insertu, a stejně tak figurky Vikingů: Zapomeňte na pytlíčkovou změť občas zohýbaných či dokonce ulámaných končetin a chřestění neukotvených (kousků) lodí; ne, vše je pečlivě uloženo a připraveno pro potěchu oka, jakmile hru zbavíte panenské igelitové blány.

Nemyslíme si, že Vikingy si musíte zahrát, ale hádáme, že dost z vás si je bude chtít zahrát, a plným právem. Proto vzhůru na palubu, ať už patří kterémukoliv klanu – však ono se to záhy změní!

 

Ch. Chevallier, C. Dumas, P. Pelemans: Vikings on Board
Vydal: ADC Blackfire Entertainment
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30-60 min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 999 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď