Uspějí superhrdinky u závěrečných zkoušek?

Superhrdinky ze stáje DC Comics jsou sice prima holky, ale ani ony se při lovu padouchů nevyhnou povinné školní docházce. Na Superhrdinské střední musí rozvíjet své schopnosti – a nyní nastal čas, aby ukázaly, co se za celý rok naučily. Blíží se konec roku a s ním závěrečná zkouška!

Zkouškové peklo, jak se recenzovaný grafický román ze světa DC Superhrdinek nazývá, vychází v rámci edice CREW Kids, což znamená, že je určen mladším čtenářům a zejména čtenářkám. Na první pohled je zřejmé, že tomu odpovídá i stylizace celého příběhu – protagonistky jsou teenagerky školou povinné a i styl kresby je dětštější než u klasických dospěláckých komiksů s touto tematikou. A pokud se ptáte na doporučený věk, pak oněch 7+ uvedených na obálce (tedy druhá třída a dítě schopné samostatně číst) souhlasí.

Na samém počátku knihy najdete medailonky hlavních protagonistů v podobě „kartiček“ se jmény, podobiznou a výčtem superschopností. Pokud mají vaše ratolesti DC univerzum v malíku, můžou listovat dál; v opačném případě nastupuje milý rodič, který zajisté rád vysvětlí, kdo je kdo a co vlastně umí.

Příběh sám je také jednoduchý a snadno pochopitelný. Jednotlivé hrdinky/žačky začnou postupně mizet, a zdá se, že na ně má spadeno tajemný únosce, jehož tvář je odhalena až v samém závěru knihy. Ale jak už to bývá, na někoho zapomene – ne, není to Kevin, ale Harley, která vezme záchranu přítelkyň do vlastních rukou. Jenže jak chcete udělat zkoušku, když jste zrovna v době konání uvězněné?

A opět bych doporučil čtení téhle komiksové knihy s dětmi, jak tomu u řady CREW Kids bývá. Každá superhrdinka má svoji kapitolu, která je víceméně sólovkou zakončenou únosem, takže si můžete o jednotlivých charakterech (Supergirl, Poison Ivy, Batgirl, Bumble Bee, Katana, Wonder Woman a Harley Quinn) popovídat. To by bylo, aby si vaše ratolest některou z mladých slečen neoblíbila!

Snad jediná připomínka a zároveň spoiler: na závěr budete muset vysvětlovat také kdo je sakra Lex Luthor a proč má na tenhle tým tak spadeno. O něm totiž není v celé knize ani slovo – a jak tušíte, on je tím tajemným únoscem.

Co se týká kresby, pak uspokojí opravdu spíše mladší ročníky. To ovšem neznamená, že je odfláknutá, detailů si užijete spousty, jen na vkus dospělého je poměrně infantilní a především křiklavě barevná. Písmo je bez problému čitelné a panely přehledné, ačkoliv ne vždy máte striktně daný počet „rámečků“ na stránku. Potkáte i celostránky a dvojstránky, velikost panelů i jejich počet jsou proměnlivé, ale ani méně zkušený čtenář neztratí přehled o tom, co se děje.

A protože se jedná o příběh pro mládež, měl by ideálně vysílat nějaké poselství. I to se děje. Opět se chvilku posadím na pomyslnou židli rodiče, který bude mít díky Zkouškovému peklu možnost poukázat na důležitost vzdělání a také týmové práce. Podebatovat můžete i o bezpečnosti a co dělat, když vás někdo cizí osloví nebo nedejbože zkusí unést…

Tak co myslíte – zvládnou dívčí superhrdinky závěrečné zkoušky? Čeká je rušný den plný nebezpečí a velké dobrodružství s tajemným únoscem. Zkouškové peklo mladší čtenáře zabaví a dospělého také neurazí, a především je to kniha, která se dá číst společně a užít ještě o to víc.

DC Superhrdinky: Zkouškové peklo

Edice: CREW Kids

Scénář: Shea Fontanová

Kresba: Yancey Labat

Překlad: Kateřina Tichá

Vydala: CREW, 2018

Počet stran: 128

Vazba: brožovaná

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď