Další prima mýtus aneb Napříč dimenzemi s démonem v zádech

Co když se kouzlo nepovede a hrozí, že jeho pozůstatky vás budou provázet ještě hodně dlouho? Naštěstí, jak se ukáže, to nebude zase tak žhavé – onen „pozůstatek“ kouzla neboli vyvolaný démon je naštěstí docela milý a díky němu zažije čarodějův učeň Skeeve mnohá netušená dobrodružství. Jste připraveni na pořádnou jízdu?

Další prima mýtus je z kategorie knih, které nestárnou. A Triton ukazuje, že má pro výběr podobných kusů cit a umí sáhnout do fondu zlatých klasik pro nadčasové texty, které i po letech mají čtenářům co říct. Pokud patříte ke zkušenějším čtenářům, zřejmě na tuto knihu Roberta Asprina budete mít hezké vzpomínky a její návrat bude příjemně nostalgický. A pokud máte rádi humornou fantasy v lehce pratchettovském stylu a zatím jste s Mýtem neměli tu čest, pak máte ideální příležitost se ponořit do prvního dílu cyklu.

Vyvolej si svého démona!

Skeeve je čarodějný učeň. Jeho chuť studovat je mizivá a podobně je na tom i se svými čarodějnými schopnostmi. Jenže to netuší, že jeho pohodlný život ve službách mistra Garkina má brzy skončit.

Skeevův mistr totiž nečekaně a nešťastně zemře – tedy pokud se o úkladné vraždě dá mluvit jako o neštěstí. Bohužel si vrah vybere nejhorší možný moment, a tak se mocný čaroděj skácí k zemi bez života těsně po dokončení rituálu vyvolání mocného a krvežíznivého démona. A co má teď chudák Skeeve dělat? Démon na krku, magická ochrana žádná…

Naštěstí se však ukáže, že démon je docela přátelské stvoření a že jsou se Skeevovým mistrem dávní přátelé. Aahz, jak se ono stvoření jmenuje, je cestovatel mezi dimenzemi, jenže jeho schopnost cestovat se během rituálu jaksi ztratila – a tak nezbývá než pustit se do hledání. A kromě toho se bude pátrat i po Garkinovu vrahovi!

S humorem nejdál dojdeš

Další prima mýtus vsází na jednoduchý koncept. Příběh je přímočarý, vyprávění neobsahuje téměř žádné kličky a odbočky a je účelově popisné. Žádná velká epika, žádní hrdinové v nablýskaných zbrojích. Také musíme vzít v úvahu, že se jedná o první díl série (která to mimochodem v originále dotáhla na téměř dvacet dílů!), který má za úkol představit hlavní postavy a lehce rozehrát situaci. Toliko k očekáváním.

Až doposud to znělo vcelku průměrně. Jenže jsme dosud nevytasili nejmocnější zbraň této knihy – humor. Člověk by neřekl kolik můžete zažít zábavy s démonem. Asprin nehraje na prvoplánové vtipy; upřednostňuje spíš konverzační humor (zejména časté Aahzovo vysvětlování, že i přesto, že pochází z dimenze Pervers je PERVEKT!! je úsměvné) jemnějšího ražení. Průpovídky, narážky a situace pramenící z toho, že Skeeve (zatím) nikde nebyl, nic neviděl a zná jen máloco také pobaví, protože Aahz v rozhovorech naráží na čtenářům notoricky známé věci denní potřeby, na kterých Skeeve díky své neinformovanosti často ztroskotá.

S přimhouřeným okem můžeme srovnat Asprina s Pratchettem, byť ten zašel ve slovní ekvilibristice ještě o kousek dál. Ale cit pro potřeštěné situace i literární přístup k tomu, co je vtipné, mají oba autoři podobný.

Na svých cestách zažijí cestovatelé mnoho dobrodružství, což dodá ději i trochu té akce a oživení. I při těchto scénách se nešetří humorem a nadsázkou. A co teprve když se novopečení společníci dostanou do jiných dimenzí – Skeeve kouká „jako puk“, do party se za velmi neobvyklých okolností přidává mladý drak a krásná, ale nebezpečná dáma… Zkrátka, příběh velmi rychle nabere obrátky a neustále vás bude nutit k úsměvu. A i když jsme řekli, že se nejedná o nic objevného či novátorského, ukazuje se, že i tak se dá vyprávět s noblesou a v lehkých zábavných tónech.

A pokud se ptáte, proč si pořídit nové vydání, pak rádi odpovíme! Je totiž krásné. Možná trochu pofidérní důvod, ale za nás dostačující. Mimochodem, podivná obálka byla zmíněna několikrát jako „vada“ jinak zdařilé knihy.

Kromě nové grafiky obálky přibyly i líbivé vnitřní ilustrace dotvářející příjemný dojem z četby. Nedokážu říct, zda byl upraven i překlad (od doby, kdy jsem měl z knihovny půjčené první vydání, přece jen už uplynulo pěkných pár let), ale text stylisticky sedí, rozhodně nepůsobí zastarale a i přesto, že originál nedávno oslavil čtyřicítku, působí stále svěže a soudobě. Asprinův humor navíc nestárne a v rámci humorné fantastiky patří Další prima mýtus k nadčasovým klasikám a základním stavebním kamenům žánru.

Další prima mýtus je velmi příjemnou záležitostí – pro mnohé čtenáře s příchutí nostalgie. A ačkoliv má kniha na krku již čtyři křížky, stále je ve skvělé formě a baví svým nadčasovým humorem. Kromě toho i skvěle vypadá díky grafickému „faceliftingu“. Zkrátka ideální lehké čtení na horké letní dny!

Robert Asprin: Další prima mýtus

Vydal: Triton, 2020

Překlad: Pavel Vohlídka                  

Obálka: Jana Šouflová

Počet stran: 256

 Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď