Galaktogon: virtuální dobrodružství vesmírného piráta spějí ke svému konci

Fantom Print opět po kratší odmlce opět začal vydávat knihy. Dobrou zprávou je, že nezanevřel ani na populární žánr LitRPG, a v krátkém čase vychrlil komplet trilogii Galaktogon Vasilije Mahaněnka. Podíváme se do virtuální vesmíru, kde stejně jako v reálném světě bude hlavní hrdina bojovat o holý život – a šek na miliardu liber k tomu!

Pokud máte rádi žánr LitRPG, pak si určitě dobře pamatuje, že jedna série laděná do sci-fi už tady byla: Obránce perimetru Michaela Atamanova. A také si pamatujete, že už tu byla LitRPG od Vasilije Mahaněnka – sedmidílná Cesta šamana, jen s tím rozdílem, že žánrově to byla heroická fantasy. Je fajn, že Fantom Print se snaží, aby vydávaná litrpgčka byla variabilní, takže tentokrát zase pro změnu něco trochu jiného – na scénu přichází vesmírné pirátství!

Reálný život vs. život virtuální

Nejdřív si krátce zopakujme, co je vlastně to LitRPG. V podstatě se jedná o kombinaci MMORPRG (online PRG hry) a klasického literárního příběhu, nebo chcete-li literárně pojatý letsplay. Neboli, přeloženo do řeči „běžného nehráče“, nakukujete přes rameno hráči při hraní, a očima postav ve hře vnímáte dění ve virtuálním světě okolo, přičemž dostáváte i veškeré zprávy, hlášení, statistiky předmětů nebo informace o svých schopnostech a levelech; zkrátka vše, co je součástí běžné počítačové RPG hry. Ačkoliv se tato kombinace může zdát na první pohled zmatená či nezáživná, opak je pravdou: tento styl v sobě totiž spojuje to nejlepší a nejzábavnější z obou forem, a po prvotním rozkoukávání vás chytne a nepustí. Jediné, co nemůžete, je svobodně rozhodovat, kudy se příběh bude ubírat (takže neplést s gamebooky!)

A nyní už k sérii Galaktogon samotné. Na úvod se v prvním dílu s přiléhavým názvem Hra začíná seznámíte s Alexisem, hráčem, který s oblibou paří virtuální fantasy onlinovky. Náhoda tomu chtěla, že je vybrán spolu s dalšími jedenácti hráči, z nichž se dvěma se setká při zasvěcení do celého plánu a identita zbylých devíti mu zůstane utajena, k honu za šekem na miliardu liber. Jediný háček je v tom, že šek je ukryt v online sci-fi hře Galaktogon. Alexis je na vážkách, zda se do dobrodružství pustit…

Jenže kdo by odolal takové sumě? A tak Alexis přesedlá do Galaktogonu a začne piplat svoji postavu coby nováček ve sci-fi hře. A zatím v reálu některý z hráčů zjistí identitu ostatních a začne je vraždit. Protože být ve hře jediný dává slušnou šanci na vítězství, ne? První díl dobře kloubí hraní ve virtuálu a reálný život, obě složky jsou velmi živé a nabité událostmi. To díl druhý (s názvem Hledání Uldanů) už je téměř čistě virtuální, což je dost škoda, protože prolínání dvou rovin knize dost „slušelo“.

Jupí! Nové mechanismy!

Je zřejmé, že i Galaktogon bude zábavnou trilogií přesně v duchu litRPG – mnoho akce, zajímavých událostí, postav; děj pádící rychle vpřed a nenechající čtenáře vydechnout. Ano, opravdu je tomu tak.

Virtuální část se odehrává ve vesmíru, takže se těšte na souboje vesmírných plavidel, a především na vesmírné pirátství, kde znamená chytrost a rychlost mnohdy více než přesila a větší palebná síla. Jako aktuální scénář započne i invaze nepřátelské rasy. Alexisova postava se jménem Chirurg si pomalu v herním vesmíru získává své ostruhy, začíná svoji kariéru piráta prvními krůčky, získává svůj první vesmírný škuner, plní úkoly a buduje vztahy s ostatními rasami. Oproti Obránci perimetru se vše odehrává spíše v individuální rovině – žádné velké armády, žádné vládnutí světu, ale starání se především sám o sebe, své přežití a řešení vlastních problémů, kterých není zrovna málo. Ale třeba to ještě změní třetí díl.

A když už je řeč o třetím dílu, aktuálně je již v prodeji, ale zatím ani my netušíme, jak lov na šek na miliardu, který je navíc ve druhém dílu po masakru hráčů ukončen, nakonec dopadne.

Již byla i řeč o tom, že Fantom Print se snaží vydávat litRPGčka tak, aby byla variabilní. I Galaktogon je odlišný od doposud vydaných žánrrovek. Nabízí zejména jeden revoluční prvek: levely tentokrát nesbírá postava, ale používáním se vylepšují předměty a vybavení. Kupříkladu blaster: čím víc s ním střílíte, tím víc „zkušeností“ získává, takže nakonec se můžete prostřílet až k legendárnímu blasteru, který je lepší, ničivější a tak vůbec.

Ony jsou vůbec v téhle sérii RPG prvky implementované přímo do děje a nebijí příliš do očí. Občas se setkáte při nalezení předmětu/sbírání kořisti po padlých nepřátelích s tím, jakou má třídu, při rozhovoru se objeví zadání úkolu a podobně, ale žádné tabulky tentokrát nečekejte. Díky tomu si mnohdy ani neuvědomíte, že „hrajete“, text plyne a není ničím rušen.

Jinak se však drží Galaktogon osvědčených šablon. Hlavní hrdina má zkušenosti z fantasy onlinovek, které aplikuje na aktuální hru. Dokáže odhadnout, co udělat, aby dostal zajímavý úkol nebo kde hledat či jak se asi zachová umělá inteligence, čímž je jeho chování a postupy mnohdy unikátní – a to znamená zisk. Kromě toho má kliku jak od blázince a občas se i sám diví, jak mu jde hra na ruku.

U tohohle textu moc nepřemýšlejte a bavte se, přesně k tomu je určen. Jen tak si vychutnáte všechny ty souboje, ze kterých Chirurg unikne jen o vlásek, politické triky, nečekané nálezy a překvapivé dějové zvraty. Hlavní hrdina se utká s mimozemšťany, najde stopy vedoucí k objevení údajně zmizelé rasy a získá vybavení, které mu ostatní hráči budou závidět. Opět přesně oblíbeného „from zero to hero“ – zanedlouho Chirurga bude znát velká část herního světa.

První dva díly série jsou velká jízda. Chirurg buduje ve virtuálu kariéru vesmírného piráta, a hledá stopy vedoucí k šeku na pohádkové peníze, zatímco v reálu bojuje kvůli téhle tučné sumičce o holý život. A jsou i náznaky, že celá situace by mohla být ještě mnohem zajímavější a komplikovanější. Inu, nechme se překvapit – Mahaněnko už je ostříleným autorem a troufneme si odhadnout, že závěr trilogie zvládne ve velkém stylu. A pokud máte rádi žánr litRPG, pak rozhodně neváhejte, protože Galaktogon je zase trochu jiný než litrpgčka, která jste četli doposud.

Trilogie Galaktogon:

Hra začíná

Hledání Uldanů

Šek na miliardu

Vydal: Fantom Print

Překlad: Martin Kapalka

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď