Grébovské motyky a další hodně nové pověsti pražské

Máte Prahu projitou skrz naskrz? A znáte kdejakou místní legendu, strašidlo a pověst vázající se ke každé temné uličce? Tak si rozšiřte obzory, protože Pavel Houser má v rukávu několik pověstí a legend, o kterých jste doposud zaručeně neslyšely a které by vás nejspíš vůbec nenapadly!

Již název knihy Grébovské motyky a další pražské legendy jasně říká, o čem tahle kniha bude. Ale nemějte strach, nečeká vás nudné a suchopárně vyprávění. Pavel Houser se totiž rozhodl pojmout procházku Prahou převážně nevážně a nabídnout netradiční pohled na některé ulice i čtvrti.

Celá kniha je v podstatě ukázkou slovní ekvilibristiky a hračičkovství, Již v samotném úvodu vás autor přinutí k mírnému úsměvu, který se bude rozšiřovat s přibývajícím počtem stran. Je vidět, že místopis Prahy má Pavel Houser prostudován do nejmenších detailů, takže si pro své objevy a „šokující odhalení“ vypůjčil i místa méně známá, ale vše podává tak, aby „výklad“ pochopil i Prahy neznalý čtenář. Ostatně, kniha byla vydána v Brně, což samo o sobě o něčem svědčí!

Kniha je souborem krátkých statí připomínajících fejetony. Každá zabírá zhruba jednu až dvě strany, což je tak akorát na vysvětlení situace, údernou pár vtípků – a hup na další téma.

Člověku se nechce příliš prozrazovat co vše je v knize probíráno, ostatně na těchto malých překvapeních celá kniha stojí. Ale na přiblížení humoru si vypůjčím a volně budu interpretovat alespoň dva příklady. První ihned z úvodní stati: pokud při toulkách ulicemi stověžaté zahýbáte výhradně nalevo, stává se z vás nálevník, čili pravidelný návštěvník všemožných restauračních zařízení, pokud napravo, jste zase nápravníkem s touhou vše zlepšovat a napravovat. Druhý příklad je „pověst“ vyprávějící o válce tradičních zemědělců a vyznavačů pokrokových metod při sklizni, tedy válka mezi Řepami a Řeporyjemi. Z uvedených příkladů sami cítíte, že texty jsou plné všemožných parafrází, nápadů přetažených do absurdních poloh a hrátek s místopisnými jmény, která dostávají v autorových rukách zcela nové kontexty a významy. Autor vytváří vlastní, zcela novou mytologii, nebo přiohýbá tu již existující.

Ne každý námět vám urve bránici, ne každý vtip se povede. Jednotlivé krátké texty mají problém držet konzistenci, jsou plné drobných dílčích vtípků bez výrazné pointy; autor zkrátka skáče od jednoho k druhému podle toho, co mu zrovna přijde na mysl. Na jednu stranu je fajn, že neždíme jednu pointu „do sucha“, na druhou tento styl rozhodně neosloví milovníky klasické humorné fantastiky.

Grébovské motyky a další pražské legendy jsou ve své podstatě velmi chytrá literární šílenost. Svižně pojaté texty zabírají méně než stovku stran, a k tomu připočtěme ještě zhruba desítku celostránkových ilustrací Kateřiny Sidonové.  Člověk si při čtení několikrát řekne, že je škoda, že se nedočká i rozsáhlejšího a ucelenějšího textu. Pouštět do čtenářů myšlenky jak zrovna přijdou nezní úplně jako plán, byť u části textů tento přístup funguje.

Ale pokud máte rádi hry se slovy a těší vás lidé, kteří umí na věci nahlížet zcela jiným způsobem, pak je tato sbírka krátkých humorných textů právě pro vás. Grébovské motyky mají literární kvalitu, jen je škoda, že Pavel Houser nepojal projekt trochu ambiciózněji a nedal textům učesanější formu.

 

Pavel Houser: Grébovské motyky a další pražské legendy

Vydalo: Druhé město, 2021

Počet stran: 104

Cena: 299,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď