Pevnost 07/2021: Tipy na léto

Není nic neobvyklého, že v létě nastává okurková sezóna snad všech možných oblastech. Co si budeme povídat, léto je pro většinu obdobím dovolených, takže je třeba se hodit do pohody a odpočívat. Tento rok se ovšem zdá, že nakladatelství odmítají v létě polevit a jsou připraveni zásobovat i tomto dovolenkovém čase. Nevěříte? Pak si s námi prolistujte červencovou Pevnost!

Komiksová a herní zábava

Obálku červencového čísla Pevnosti tentokrát opanoval podařený komiksový počin jménem Nanits Chronicles s příhodným tématem epidemie, která je ale podstatně horší než ta, kterou jsme zakusili na vlastní kůži. O tom, jak fajnové počtení tenhle kousek je, vám povypráví Vendula Kreplová. K tomu navíc trojice Kreplová, Merglová, Fajkus přibalila rozhovor se samotnými autory tohoto komiksu Robertem Kaločaiem a Michaelem Petrusem. Dále se ještě můžete těšit také na jednu z nejznámějších mang – sci-fi ságu Akira od Katsuhira Otomy, již detailně představí Antonín Tesař.

Z komiksové sekce můžeme skočit rovnou do videoherního koutku, kde čeká nový díl akční a zábavné hry Ratchet and Clank: Rift Apart. Dalším zábavným kouskem, alespoň podle slov Karla Kališe, je RPG s názvem Miitopia, případně akční Biomutant s roztomilými chlupatými hrdiny zachraňujícími/ničícími svět. Pokud vám ale rozverné RPG nevoní, pak můžete vsadit na vážnější kousek Shin Megami Tensei 3 s podtitulem Nocturne HD Remaster.

A když už jsme u těch her, tak se rovnou podíváme i na deskovky, které si redaktoři Pevnosti tentokrát zahráli. Filip Gotfrid se vydal na lov všemožných zvířátek, příšer a dalších tvorů žijících všude možně po vesmíru ve hře Big Monster.  Případně si s Filipem můžete dát tetrisově laděnou Alenčinu zahrádku nebo se společně s Jakubem Zahradníkem podívat na deskovou verzi Fallout Shelter.

Kina ožívají!

Zdá se, že se blýská na lepší časy, protože filmová rubrika po delší době trochu nabobtnala. Na internetu můžete třeba narazit na sci-fi thriller Kyslík (Jakub Merc), upíří horor Boys from County Hell (Vendula Kreplová), ne úplně povedené zombie cosi s názvem Nezvaný host (Jiří Pavlovský) a dobrodružné fantasy z Číny Super já (Alexandra Petáková).

Dále je v nabídce třeba Armáda mrtvých Zacka Snydera, která v sobě kombinuje zombie s loupeží v Las Vegas (Jiří Pavlovský). A pokud chcete nějaký fakt dobrý mrazivý thriller, tak koukněte na článek Kateřiny Stupkové o filmu V zajetí se Sarah Paulson v hlavní roli. A nakonec je tady i pozvánka do kina od Karla Ryšky na nový přírůstek do světa G. I. Joe s názvem Snake Eyes: G. I. Joe Origins.

V hlavní roli fešné záporačky

Hlavním tématem červencového čísla jsou tentokrát ty nejlepší záporačky, které můžete potkat ve filmech, knížkách nebo počítačových hrách. Společně s Alexandrou Petákovou si projdete, jak se tenhle koncept ženských postav postupně vyvíjel, a dokonce vám i některé z těchto sympaťaček představí. Tak například se seznámíte s Lady Alcinou Dimitrescu z Resident Evilu. Helou s tváří Cate Blanchett, Harley Quinn nebo třeba se Zlobou.

Bohatá knižní nadílka

A teď už konečně k hlavní náplni Pevnosti – knihám! Jakub Merc vás vezme na cestu po World of Warcraft, který nově obohatila Madeleine Roux románem Stíny povstávají. Kromě této novinky se o Jakuba dozvíte i něco o počátcích tohoto světa a příbězích různých autorů, jenž do přispěli svou tvorbou do tohoto světa.

Pokud jste fanouškem Young Adult a chtěli byste něco s hlubší tématikou, pak jukněte na článek Kateřiny Stupkové. Ta se vrhla na Všechny skryté dary od Caroline O´Donoghue. S Monikou Dvořákovou se zase vydáte do Polska za Andrzejem Pilipjukem, protože nakladatelství Laser vydalo Ztracenou – čtvrtý díl série Sestřenky. Mimoto se můžete narazit i na recenzi románu Sestry ve zbrani a písni (Rebecca Ross) od Adély Košařové, případně je tady ještě zdařilý debut Radka Starého Arila: Stříbrné město, kam vás zavede Monika Dvořáková.

Scifisti si přijdou na své u románu Zpráva o životě vesmířanů od Becky Chambers. Krom téhle novinky vám Jan Nohovec připomene i dva předchozí volně navazující díly – Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu a Dvě místa na slunci. Jiří Popiolek vám zase představí Muže, který spadl na Zemi, jehož má na svědomí americký spisovatel Walter S. Tevis. Další položkou na seznamu science fiction je třetí díl série Mass Effect: Andromeda – Anihilace od Catherynne M. Valente), o němž se rozepsal Martin Bečvář.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci hororu. Sice toho v červencové Pevnosti moc nenajdou, ale kvalita je mnohem důležitější než kvantita! Čeká na vás mexická duchařina Mexická gotika (Silivia Moreno–Garcia), již si pod svá křídla vzalo nakladatelství Host, a kterou vám představí Kateřina Stupková.

Samozřejmě zapomenout na červencové povídky! Kateřina Kalivodová Foltánková přispěla fantasy příběhem s názvem Škůdce a Roman Turčany nabízí sci-fi povídku Průzkum.

Za zmínku určitě také stojí článek Františky Vrbenské. Tentokrát vám představí všestranného hraběte Mauricia Augusta de Benjewskiho (zjednodušeně Mórice Beňovského), který působil jako diplomat, politik, voják, korzár, kartograf, objevitel…

A nakonec ještě příloha, jíž je první svazek Ricka a Mortyho: Rickastické Mortydimenzionální dobrodružství.

Červencová Pevnost je opět nacpaná k prasknutí a každý si v ní (jako obvykle) najde to svoje!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď