Historky z Rozmaru: Prameny Řek Londýna mají své kouzlo

Strašidelné, tajemné a příjemně rozverné historky s nádechem typicky anglického humoru – to jsou Historky z Rozmaru. Pokud jste fanoušky Aaronovitchovy série Řeky Londýna, pak vás zajisté pár nových dílků do mozaiky tohoto světa plného bohů, bůžků a všemožných potvor potěší. A vy ostatní se také nebojte ochutnat, byť to bude jen nakouknutí do obchodu plného lahůdek přes výlohu.

Historky z Rozmaru se netají tím, že jsou doplňkem série Řeky Londýna. Ben Aaronovitch se rozhodl, že některé části příběhu nabídnuté v románech, novelách či grafických románech musí být dopovězeny a některé z postav by mohly dostat trochu více prostoru. Rovnou říkáme, že pokud sérii neznáte, dostane pár zajímavých povídek, které vás mohou upoutat svými náměty i zpracováním, ale o dobrou polovinu zážitku budete ochuzeni, protože provázanost s knihami se nezapře.

Vy ho ještě neznáte?

Abychom ale nepromlouvali jen ke znalcům série, adresujeme nejprve pár vět příslušníkům „toho druhého tábora“, tedy těm, kteří s Řekami Londýna zatím neměli tu čest nebo o nich jen slyšeli. Troufnu si směle tvrdit, že začít romány je lepší volba, protože ačkoliv Aaronovitch povídky umí, je v románech lepší a především má větší prostor pro rozvíjení svých nápadů a zajímavého světa.

Historky z Rozmaru jsou jen fragmenty, ačkoliv řemeslně zdařilé. Občas autor upoutá pointou, ale většinou se nejedná o ten typ povídky, který by úderným závěrem končil, ale spíše o pozvolnější vyprávění se snahou stavět příběh bez většího spěchu. Neberte to jako snahu vás odradit, někdo rád začne zákuskem, ale i ten funguje mnohem lépe až ve spojení s hlavních chodem. Na druhou stranu: druhá polovina knihy, která není svázána přímo s postavou hlavního hrdiny série, čtenáři nabídne slušnou představu, jak by mohla Aaronovitchova románová tvorba vypadat, a vlastně i mnohem více zábavy.

Konečný verdikt nechť si každý vynese sám…

Peter a ti druzí

A nyní již něco pro ty, kteří mají Aaronovitche načteného.

Předně: knihu můžeme rozdělit na dvě pomyslné části. První z nich jsou historky s Peterem Grantem v hlavní roli, ta druhá pak historky „těch ostatních“. K tomu přidejme ještě „ocásek“ v podobě tří Momentek, textů s kouzlem okamžiku s rozsahem cca tří stran.

Je sympatické, že se s námi sám autor podělil o okolnosti, za kterých dané texty vznikaly. A kromě toho se dozvíte i kam je možno je chronologicky zařadit, což je u střípků doplňujících rozsáhlou mozaiku poměrně zásadní věc. Neunikne vám ani fakt, že Aaronovitch má rád místa plná knih (ať již knihkupectví, pro která je část povídek určena, tak knihovny), která často využívá jako místo děje.

K samotným textům není třeba říkat mnoho. Každý z nich potěší, přidá fragment do oblíbeného světa, zasadí na své místo kousek chybějící historie nebo nechá nahlédnout do života doposud nepříliš objevených postav. Vděčný servis pro fanoušky.

Co však překvapí je určitá kvalitativní nevyrovnanost textů. Člověk by mohl mít pocit, že u některých povídek svázaných zejména s Peterem Grantem je cítit, že jsou psané „na zakázku“ a chybí jim ona radost a spontánnost. Také se zdá, že se Aaronovitch nedokázal tolik odvázat a uplatnit své bohaté a zábavné nápady, což je samozřejmě dáno provázaností s ostatními texty.

Na druhou stranu je třeba říct, že kupříkladu text Zanícený milovník módy odehrávající se už v šedesátých letech je čirá radost a výtrysk autorské invence, podobně jako některé zápletky a pointy, které pobaví a vykouzlí úsměv na tváři.

Chtělo by se říct, že čím víc prostoru si autor dal, tím víc nápadů, laskavého humoru a nadhledu dokázal do textu vměstnat. Postavami a jejich psychologií si většinou hlavu příliš neláme – částečně proto, že valnou část z nich čtenáři nějakou formou znají. Právě proto si mohl dovolit knihu pojmout jako doplněk celé série, jako úlitbu pro fanoušky. A ti si knihu náležitě vychutnají, budou hledat a objevovat a spekulovat a radovat se spolu s autorem z maličkostí. Protože právě fanouškům série je kniha určena především.

Ben Aaronovitch: Historky z Rozmaru

Vydalo: Argo, 2022

Překlad: Milan Žáček

Obálka: Kateřina Bažantová

Počet stran: 192

Cena: 288 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď