Každá cesta jednou končí. I ta šamanova.

Pro milovníky série Cesta šamana nebude sedmička příliš šťastným číslem. V pořadí sedmý díl s podtitulem Válka klanů totiž uzavírá příběhy šamana Mahana a je završením celé litRPG série. A jak je autorovou dobrou tradicí, bude to loučení ve velkém stylu.

Jak již víte, je Válka klanů závěrečným dílem litRPG série Cesta šamana. Mohlo by se zdát, že sedmý, poslední, díl už bude pouze poklidnou „dohrávkou“, že vše podstatné se událo v minulých dílech. Jenže chyba lávky. Jak znáte Vasilije Mahaněnka z předchozích dílů, neustále hledá způsoby jak čtenáře ohromit a nenechat ani chvíli v klidu. A ani tentokrát nezůstává autor své pověsti nic dlužen…

Upozornění: následující text může obsahovat spoilery!

Věci se mění

Hlavní hrdina, Daniel, a jeho herní alterego, šaman Mahan, už prožili ledasco. Že šlo o krk Mahanovi ve hře je prkotina, že šlo o krk Danovi v reálu už bylo mnohem horší. Ale vysekal se z toho, získal zpět ženu svého srdce a život je zase plný růžových poníků a nadýchaných obláčků, na kterých zamilovaná dvojice pluje.

A pak se Mahan vrátil do hry. Měl totiž ještě pár nevyřízených účtů a nedořešených otázek (questů) a tak vůbec. Jenže prožité události ho zatvrdily a Mahan odmítl být i nadále tím hodným troubou, který si na hlavě nechá dříví štípat. Je trochu škoda, že tahle radikální změna přichází až v posledním dílu série, protože se tím naruší dosavadní kontinuita postavy a vzorce jednání. Logičtější by bylo se s ní vytasit minimálně o knihu dřív, ale nešť. Mahan jde nakonec natolik přes mrtvoly, že se jeho hlava stane nejžádanějším zbožím v Barlioně, ale ani tahle „drobná nepříjemnost“ nemůže zastavit našeho šamana v cestě za jeho cílem.

Mnohem horší je, že do posledního dílu se autor snažil nacpat opravdu vše. Velkou část sice zabere boj na kontinentálním turnaji, kde Mahan vytasí z rukávu pár podařených fint na zdolání mnohem vytuněnějších protivníků a čtenář si užije barvitě popsaných akčních scén, ale podíváme se i do pár zcela nových lokací spojených s Barlionou, o kterých doposud nebyly v textu žádné či jen velmi kusé zmínky.

Mahaněnko se vůbec rozhodl do posledního dílu vytasit trumfy těžké váhy, a tak se objeví i doposud klidně spící bohové a nadpřirozené síly. Je to bombastické, ale pro mnohé čtenáře to bude už „až moc“. Autor je megaloman a chce psát bombastické zvraty, bitvy a dohnat souvislosti až do nebeských výšin (doslova a do písmene), ale v tomto případě platí, že méně je někdy více. Ony i ty bombastické věci unaví, když jich je moc naráz a navíc trochu překrucují logiku.

Než zazvoní zvonec

Jak již bývá dobrým zvykem závěrečných dílů, objevují se v něm postavy, které byly mnohdy delší dobu u ledu, aby se dořešili některé vztahy, staré křivdy a čtenáři i autor si mohli (mentálně) odškrtnout uzavření jejich linií. Ani Válka klanů není v tomhle případě výjimkou, a tak občas budete muset vzpomínat, kdo byl vlastně tenhle chlapík / žena / potvora… A že se těch postav vynoří slušné množství.

Celé uzavření je trochu rozporuplné. U některých postav či událostí se to podaří na výbornou, u některých je to trošku na sílu a u pár jsou skutečnosti překrouceny tak, aby se je podařilo za velkého skřípání nějak napasovat na sebe. Dobře, s tím se dá žít. Co je však mnohem větší průšvih je fakt, že některé postavy, které poměrně výrazným způsobem promluvily do děje, se NEvrátí.

Na druhou to však může být autorův záměr, protože za samotný závěr knihy a série zároveň by zasloužil pár facek. Šest a půl dílu uzavíral a uzavíral, aby nakonec pěkně vše rozhrábl a vykouzlil další milion otázek podpořený brutálním cliffhangerem na samém konci. Jako fakt? Každopádně – možná se někdy s oněmi „nedokončenými“ postavami ještě potkáme, kdo ví?

No, dobře, Mahanův příběh je uzavřený, ale Mahan nebyl v Barlioně zdaleka sám. Zadní vrátka jsou otevřena hooodně doširoka, a přesto, že se zatím další díly neplánují, nikdy neříkejte nikdy. A navíc se kormě herního světa může spousta věcí udát i v realitě; i ve Válce klanů se totiž v reálu odehraje pár zásadních událostí.

Smutněte. Série cesta šamana skončila. Z pohledu čtenáře velká škoda, protože to bylo náramně zábavné čtení. Poslední díl možná nebyl tím nejlepším a vše se dalo uzavřít mnohem definitivněji, ale i tak ho přečtete jedním dechem. Je možná trochu překombinovaný, možná o něco bombastičtější než by bylo třeba…. ale je poslední!

PS: Nepropadejte panice, alternativou může být kupříkladu série Hraju, abych žil, na jejíž recenzích se již pilně pracuje, a Fantom Print prý má již nakoupené další litRPG tituly!

Vasilij Mahaněnko: Válka klanů (Cesta šamana VII.)

Vydal: Fantom Print, 2019

Překlad: Martin Kapalka

Obálka: V. Manyukhin

Počet stran: 352

Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď