Kdo zastaví stavitele aneb Sejmi bližního svého

Vejde myš, sova, jezevec a francouzsky mluvící hranostaj do baru… Že to zní jako začátek nějakého hloupého vtipu? Ale kdepak! Je to začátek Stavitelů od Daniela Polanského. A kdo by se náhodou chtěl smát, může počítat s tím, že mu tahle povedená parta pořádně upraví fasádu.

Ano, tahle knížka je o zvířátkách. Ale byla by chyba nad ní mávnout rukou a strčit ji rovnou do poličky dětem. I zdánlivě neškodná zvířata totiž mohou být pořádně ostrá (znáte třeba komiksového králíka Usagiho?) a přinést dospělému čtenáři neskutečnou porci zábavy smíchané s kapkou nostalgie a koňskou dávkou guilty pleasure.

Když pomsta, tak stylová

Příběh Stavitelů Daniela Polanského stojí na jediné myšlence: pomstít staré křivdy. Jenže namísto pistolníků se tentokrát objeví v hlavní roli parta zvířat v čele s myšákem jménem Kapitán.

Už Kapitánův příchod do baru, což je první scéna knihy, je impozantní – slunce v zádech, ostrá silueta ve dveřích… Od prvních řádků budete mít tři pocity: pocit, že jste v nějakém starém poctivém a proklatě atmosférickém filmu, že cokoliv se odehraje, skončí pořádným průšvihem, a nedočkavé mrazení v zátylku.

Co se děje Stavitelů týká, budeme záměrně velmi struční. Kapitán se rozhodne dát dohromady starou partu žoldáků. Každý z nich je něčím výjimečný, každý má specifické schopnosti a je sám o sobě osobností, která by utáhla samostatný příběh. A každý z nich má také minulost, kterou nelze jen tak ignorovat. Půjde o převrat. A to je opravdu vše, co chceme prozradit, protože čím víc si toho objevíte sami, tím víc si knihu vychutnáte.

Láska na první dobrou

Samozřejmě, pokud knihy, ve kterých lidské hrdiny suplují ti zvířecí, prvoplánově bojkotujete, pokud nemáte rádi humor černý jako dehet nebo kapku brutálního násilí proloženého peprnými výrazy, pak vám kniha nemá co nabídnout.

Ostatní může odradit i další netypické věci: velký font, kterému nás v redakci familiárně přezdíváme čítankový, krátký rozsah (zejména v poměru k ceně) a k tomu i spousta prázdného místa na některých stranách.

Pokud váháte, máme pro vás jednu zaručenou radu: přečtěte si první kapitolu, tedy cca dvě a půl strany. Ztratíte pár minut, ale budete mít jasno: buď se zamilujete a rovnou napochodujete k pokladně, nebo kniha zůstane v polici knihkupectví a budete kolem ní chodit obloukem s patřičným úšklebkem. Až tak prosté to se Staviteli je.

Polansky totiž na svém díle dost šetřil. Kapitoly se pohybují v rozsahu od několika řádků až po několik málo stran, čímž se vysvětluje ono výše zmíněné prázdné místo na stránkách. Celý text je strojově účelný, minimalistický. Jenže i tahle forma může nabídnout obrovskou porci epiky, protože autor dokáže napsat většinu scén tak, že je vidíte před očima jako živé.  Čtenáři nepotřebují vše naservírovat na lopatě, i to, co nechá autor nevyřčeno je nedílnou součástí knihy. A Polansky rád nechá vaši fantazii pracovat.

A pokud náhodou máte ve svém okolí někoho se sametově chraplavým hlasem, nechte si předčítat – výsledek bude dokonalý.

Velká (filmová) jízda

Děj se rozjíždí „filmovým“ způsobem: nejprve se postupně seznámujete s jednotlivými postavami; na pozadí se přitom skládá mozaika minulosti celé party. A pak se jde na to – bum prásk a už to lítá. Akce jako vyšitá. Zavzpomínáte na všechny ty filmy o samurajích, róninech, statečných, postradatelných a vychutnáte si jednu každou scénu. Dochází k nepsané dohodě mezi autorem a čtenářem: autor pohrne děj dopředu ve svižném tempu a čtenáři mu jeho vyprávění sežerou i s navijákem a bez dechu budou hltat každé slovo.

Stavitelé mají sice kupu věcí, které může čtenář považovat za chybu. Malý rozsah, zvláštní stavbu kapitol ponechávající na stranách mnoho místa, velmi úsporný styl vyprávění a zvířata v hlavní roli. Popravdě – mnoha čtenářům to bude úplně ukradené, protože příběh je spolkne a vyplivne až na konci se širokým úsměvem a zářícíma očima. Je jen na vás, na který břeh se postavíte.

Na závěr pro vás máme alespoň krátkou ukázku v PDF.

Ukázka

PS: Ano, recenze by neměla být subjektivním názorem recenzenta. Snažil jsem se, co mi síly stačily, ale vidíte sami, že jsem své nadšení skrýt nedokázal. Tímto se omlouvám. A stojím si za jedním každým slovem!

Daniel Polansky: Stavitelé

Vydal: Fragment, 2019

Překlad: Václav Soukup

Obálka: Richard Anderson

Počet stran: 192

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď