Pevnost 06/2019: nový G. R. R. Martin, X-Mani i nálož zajímavých knih

Všichni jsme se museli smířit s tím, že se v květnu uzavřou dva velké fenomény – seriál Hra o Trůny a první filmová éra Marvelu. A s tím přichází zásadní životní otázka: Na co teď budeme koukat? Pokud nemáte páru, pak není nic jednoduššího než sáhnout po červnové Pevnosti, která vám s radostí poradí jak v oblasti filmové/seriálové, tak i té literární, protože s tak hezkým počasím je přeci jen lepší se někde rozvalit s dobrou knížkou v ruce. A že je z čeho vybírat!

Těžké loučení – nová naděje

Pokud je váš stesk po Hrách o trůny tak silný, že se prostě nedokážete se světem George R. R. Martina rozloučit, pak by vás mohl zaujmout článek Jiřího Popiolka o románu Oheň a krev. Ne, nebojte, opravdu nejsou žádné skvrny na slunci, ani se nehnula naše sluneční soustava, protože zázrak, že by Martin napsal další díl z rozsáhlé série Píseň ledu a ohně, se opravdu nekoná. Autor se v tomto novém románu nicméně vrací do doby, kdy na Železném trůnu seděli Targaryeni. Místo toho, abychom se posouvali vpřed, tak se posouváme spíše vzad!

Tak to bychom měli naději pro Martinovce, ale co nebozí fanoušci Marvelu? Nuž, ti mohou čekat na další filmovou fázi nebo hledat útěchu u X-menů, jelikož se do kin chystá příběh o Jean Greyové s tváří Sansy Stark, z níž se stane Dark Phoenix. Na pírka se tomuto temnému ptáčku podívala ostřílená Alexandra Petáková; ta vám naservíruje všechny potřebné informace nejen o této mocné komiksové hrdince, ale dáte si s ní i menší opáčko v rámci celé X-menovské filmové série. A jako bonus si můžete přečíst, co si o novém filmu myslí někteří ze samotných hereckých x-menů a x-menek.

Pokud ovšem patříte mezi jedince, kteří jsou tak trochu unaveni všemožnýma týmovkama o superborcích a superborkách, jukněte na texty Daniela Storcha o druhé řadě středověkého seriálu Soumrak templářů nebo se nechte nalákat na zajímavý český počin s názvem Krotitelé draků, protože DnD (nebo jeho česká mutace DrD) je prostě cool! A kdo říká, že ne, tak mu nevěřte ani nos mezi očima!

A kdyby ani tohle nebyl váš šálek kávy, pak jsou tu frajeři v padnoucích černých kvádrech aka Muži v černém. Pevnostní agent Ká (Martin Kužel, podobnost čistě náhodná!) práskne úplně všechno, co o téhle supertajné agentuře ví (začátky, komiksová i filmová podoba). A věřte, že se vám to bude hodit, protože Muži v černém vytáhnou do boje proti šmejdům z vesmíru už počtvrté!

Na rozhraní žánrů

Pro ty, kteří dávají přednost příběhům v papírové formě, je přichystaná pěkná nálož knižních recenzí. Martin Bečvář například vyrazil na pokec s nadějným českým spisovatelem Pavlem Barešem o jeho novém románu Kronovy děti, a samozřejmě nechybí ani recenze tohoto díla. Zkušená odbornice na žánr Young Adult Kateřina Stupková se pro změnu vrhla na Zlodějský tanec od Mary E. Pearsonové. A pokud vás někdy trápila otázka, jak si žije třeba takový smrťák, tak byste neměli minout Nimbus (druhý díl série Smrtka) Neala Shustermana. A věřte, že smrtka, ta těžký život má!

Na milovníky temně laděné fantasy zase čeká článek Michala Tesáčka o Zrádném bohu Camerona Johnstona. A nebyla by to Pevnost, kdyby v ní chyběla Monika Dvořáková a grafomanka Diana Gabaldonová. Tentokrát se jedná o soubor tří povídek o lordu Johnu Greyovi s názvem Lord John a ďáblovy ruce.

V červnovém čísle samozřejmě najdete také řadu minirecenzí. Můžete se dočíst například o novém románu Tomáše Bandžucha Noc a Mlha, Králích z Wyldu (Nicholas Eames), Autonomii (Annalee Newitzová) nebo Ospalé slovanské díře (Petr Jaroněk).

Patříte-li do skupiny jedinců, kteří často řeší dilema, jestli sednout k počítači a pařit nějaké to RPG nebo sáhnout po knížce? Už nemusíte, protože právě pro vás připravil Martin Bečvář vymazlený článek o žánru LitRPG. Že nevíte, co to je? Inu, není nic jednoduššího než nalistovat stránku padesát osm a zjistit to!

Finish him!

Ti, kteří si přesto raději hrají, by měli zavítat do rubriky videoher, v níž Karel Kališ nahodil brnění a rozhodl se rozdat si to s vládci starověké Číny a usadit své pozadí na trůn v dvanáctém díle strategické série Total War s podtitulem Three Kingdoms. A na každého, kdo potřebuje po náročném dni trochu upustit páru, čeká recenze jedenáctého dílu Mortal Kombat. Ano ano víme, že počítačové hry mohou zvyšovat agresivitu a kdesi cosi, ale buďme upřímní! Taková prostá větička „FINISH HIM!“ může mít neuvěřitelné terapeutické účinky, obzvlášť když vás někdo se- pardon… štve a vy si to s ním vyříkáte menší fatalitkou.

Mírumilovné duše se nemusí ničeho bát, protože právě pro ně Jakub Zahradník a Filip Gotfrid nachystali recenze tří deskových her. Milujete vitráže? Tak to by vás mohla zaujmout Sagrada. Zbožňujete kočky? Tak to můžete vstoupit do Kočičího klubu. Nebo snad rádi stavíte vesničky? Tak se staňte osadníkem v Charterstone.

Trocha čtení před spaním

Stoprocentně bych neměla opomenout sekci manga a komiks, protože v ní tentokrát naleznete Královskou krev mistra všech komiksových mistrů Alejandra Jodorowskiho! A přestože na komiksy dvakrát nejsem, tak do tohoto bych šla, protože z ukázek a slov Michala Tesáčka to vypadá na epesně luxusní věcičku!

A nakonec tady máme Mílu Lince a Tomáše Bandžucha s výletem do historie. Míla se tentokrát zaměřil na nemoc snad tisíce jmen, která je nejznámější pod označením syfilis. Inu, vskutku ideální četba před cestou do postele, jakmile totiž uvidíte přiložené obrázky, tak vás okamžitě přejde chuť na jakékoli dovádění s partnerem či partnerkou. Není lepší antikoncepce než si číst o pohlavně přenosných chorobách.

Tomáš Bandžuch naštěstí hovoří o příjemnějších věcech, protože se vydal do Francie ve druhé polovině 19. století za generálem Georgesem Boulangerem.

Nebo snad před spaním raději beletrii? Nuž, v tom případě můžete zabrousit k povídkám – Z nočních můr (Míla Linc) a Konec světa PG-13 (Jiří Pavlovský). Nebo vás snad ukolébá předčítání? Od toho je tady Pevnost Plus se svojí přílohou! Tentokrát v balíčku najdete audioknihu Enderova hra!

Červnové číslo Pevnosti je opět narvané k prasknutí a každý si najde to svoje, co by si chtěl pořídit do své knihovničky. Takže hopsa hejsa do Brandejsa a nejbližšího trafikového stánku – ať vám nic neuteče!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď