Klub vrahů – neškodná zábava nebo smrtící hra?

Pavel Renčín pomalu, ale jistě a navíc i přesvědčivě uhýbá z dráhy spisovatele fantastiky. Jeho předchozí román Vězněná se nesl v duchu temného thrilleru, a Klub vrahů pokračuje na této vlně, byť ne v až tak temném duchu. I když…

Oslava každodennosti

Pavel Renčín měl již několikrát možnost přesvědčit čtenáře o tom, že má právo honosit se titulem spisovatel. Ani klub vrahů není žádnou výjimkou – autor se opět prezentuje specifickým popisným stylem místy hraničícím s básnickostí. Velké množství popisů zdánlivě nevýznamných detailů, jistá lehkost a ladnost celého provedení, bohatá slovní zásoba; zkrátka literární lahůdka.

Co je však mnohem zajímavější je, že Renčín opisuje vzletnými slovy zcela každodenní život. Hlavní hrdina, Adam, je totiž obyčejný chlapík, kterého můžete potkat v podstatě kdekoliv. Je sice trochu podivín dávající přednost knihám před lidmi, ale chodí do nudné a ubíjející práce, k tomu má ještě druhé zaměstnání (v knihkupectví) a jeho život je nuda a šeď. Tedy až do chvíle, kdy se setká s tajemnou Dianou, která obrátí jeho život úplně naruby. Ale o tom později.

Naprosto všední a vytažené z běžného života jsou i mnohé další atributy příběhu: Adamův kolega nebo jeho sestra s dětmi žijící v nefunkčním vztahu… Ke stylu „mohlo by se to stát i vám“ připočtěte i místo, kde se děj knihy odehrává: Prahu. Hlavní hrdina se potuluje po skutečně existujících místech, což přidává vyznění další díl pocitu všednosti a určité domáckosti.

Když chlap zblbne

Mohlo by se zdát, že z těchto propriet nelze vyvařit nic jiného než šedivou neslanou a nemastnou kaši. Jenže chyba lávky. Jako hybatele příběhu využil totiž autor tajemnou dívku. Adam kráčí v jejích stopách, a i přes řadu příhod, které by kohokoliv jiného odradily, a s notnou dávkou štěstí svého anděla nakonec vypátrá. To je však teprve začátek celé řady událostí hraničících s kriminálem.

Adam se totiž změní. Pro úsměv krásné ženy je plachý introvert najednou ochoten riskovat, ničit cizí majetek a vůbec se vrhat do všemožných pochybných akcí. A právě tady může nastat kámen úrazu: ne každý je ochoten připustit, že vcelku slušnému chlapovi může díky přemíře hormonů „rupnout v bedně“ a může začít vyšilovat jako puberťák. V očích mnoha čtenářů bude změna působit nepravděpodobně a rozbije ve své podstatě věrohodnost celého příběhu.

Pokud jste ochotni na podobnou hru přistoupit, pak je vám jistě jasné, že Adam padá do osidel tajemné Diany hlouběji a hlouběji. Postupně se dozvídá o existenci Klubu vrahů… a tady stop, protože vyslepičit všechno předem by bylo krajně nevhodné. Jedno je však třeba říct – Klub vrahů nemá za cíl vraždit, ale jen upozorňovat na nespravedlnost bez obětí na životech. A to, že někdo „klienty“ tohoto klubu vraždit začíná, je úplně mimo plány tohoto klubu.

Otočka a přemet

Přibližnou představu o tom, co se bude odehrávat, byste tak zhruba mohli mít. Klub vrahů se tváří jako vcelku běžná kriminálka. Hon na vraha, který je vždy o krok napřed, a v jehož stopách kráčí naše dvojice. Kromě slov to Renčín umí velmi dobře i s atmosférou, a tak pomalu přitahuje šrouby a šlape na plyn. Ze zdánlivě banálního příběhu se vyklube thriller, který má spád, motivace postav je naprosto jasná a vše dává dokonalý smysl.

A najednou prásk! Z napínavé detektivky je rázem psycho nejtěžšího kalibru. A máme tu problém číslo dvě. Samotný závěr je totiž mrazivý a otáčí vše doposud napsané doslova naruby; jenže mnohý čtenář celkový obrat může vnímat tak, že autor už prostě netušil, jak z celé situace vybruslit, a tak to sehrál trochu na sílu a závěr knihy přešvihl, což se navrch snažil ospravedlnit možná až zbytečnou brutalitou a patosem. Jenže když se nad celým problémem trochu zamyslíte a navrch si přečtete autorův doslov, bude vám nad slunce jasné, že přesně takhle to literární mág celou dobu zamýšlel.

Klub vrahů je vlastně jedna velká literární hra. Pavel Renčín předloží jednoduchou situaci, kdy muž začne bláznit kvůli své vysněné ženě, to vše zabaleno v okulahodícím balení (ať je řeč o vizuálním zpracování knihy, zejména pevné vazbě pod papírovou obálkou, nebo o skvělém jazykovém vypravěčském zpracování). Pokud se rozhodnete hrát, smiřte se s tím, že se stanete obětí. Tohle totiž není obyčejná detektivka, i když se tak kniha snaží po většinu času hrdinně tvářit.

Pavel Renčín: Klub vrahů

Vydalo: Argo, 2018

Obálka: Milan Malík

Počet stran: 304

Cena: 298 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď