Aktivní kovy

Drsné hlášky, humorné poznámky a taky hektolitry násilí v těch nejdivočejších podobách. Tak nějak by se daly představit Aktivní kovy, nová kniha Štěpána Kopřivy.

aktivní kovy

Začátkem roku 2010 začal vycházet příběh Aktivní olovo, ve kterém Štěpán Kopřiva v rámci dvanácti epizod představil ucelený příběh vojína De Klerka. Do knihy, která nedávno vyšla v nakladatelství Crew přidal ještě druhou krvavou povídku Aktivní rtuť a ejhle, bible pulpového akčního krváku je na světě.

Čtenář bude jednoduše zahlcen násilím natolik, až se jím začne bavit. Krutosti začnou parodovat samy sebe. Už barevně křiklavá obálka Sebastiana Sebana Cichońa dává jasně najevo, že se kniha nebere příliš vážně. Jenže autor jde do naprostých extrémů. Kopřiva udržel svou postavu „čistou“ a neposkvrněnou dobrými skutky. Coby uměle vypěstovaný sociopat s tělem upraveným na úroveň pojízdného tanku se ve společnosti lidí chová zcela přirozeně – zabijí. V malém i velkém, takže ani autobus jeptišek si nemůže být jist svou neposkvrněností. Kopřivův stroj na zabíjení se nezastaví před ničím. Čtenář bude občas až šokovaný, co všechno a hlavně jakým způsobem lze zabít. Ženy nebo důchodci… všechna tabu jsou pryč. Autor vykresluje barvitý svět ultranásilí bez zábran, a to s jediným cílem – pobavit čtenáře. Násilí není samoúčelné, ale parodické. Slouží jako pointa i prostředek.

Příběh Aktivního olova i rtuti se opírá o věci jako Thomasův teorém nebo zpravodajské hodnoty Waltera Lippmanna. Strach není namístě. Vše je v knize dostatečně vysvětleno tak, aby ji dokázal naplno ocenit i nezkušený čtenář. Kdo alespoň přičichl k oboru mediálních teorií, bude se bavit lehkostí, s jakou je autor aplikuje.

Kniha si nehraje na žádné seriózní dílo. Jedná se o těžké béčko dotažené ad absurdum. Svěží, originální a zábavné. Kdo hledá náročnější literaturu, tady neuspěje.

80 %
 • Kopřiva Štěpán: Aktivní kovy
 • Crew, 2014
 • Překlad: –
 • Obálka: Sebastian Seban Cichoń
 • 372 stran, 279 Kč

Eshop

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

39 komentářů

 1. mě se naopak obálka velmi líbí, obsah taky. Hlavně konec druhé části – tam jsem se bavil neskutečně!!!! Rychlopalby se nemůžu dočkat.

 2. Já se připojím k sitkovi …. ale zase lepší, než aby to bylo obráceně:-))).

 3. žánrově dokonale čisté
  Je to brutální jízda kde jsou masakry povýšené z prosté kulisy na prostředek, hlavní motiv i cíl a čtenář si je užívá s lehkostí někoho, pro koho je přímý zásah pevnostním dělem drobná nepříjemnost.
  Přístup de Klerka vojína v.v. je po většinu knížky nádherně věcný, sofistikovaný a povznesený nad banální duševní pochody jimž ostatní říkají city, i když jednu dobu něčím takovým trpí i on.
  Podle mně obálka dobře vystihuje, co se dá najít uvnitř, včetně ujeté barevnosti.

 4. Je to ubohý. Nudilo mě to snad už v knihkupectví, ale když se na to tady pěla taková chvála, tak jsem to riskl. Je to otravný, pořád dokola, vůbec mě nezajímalo, jak to dopadne. Naprostá zpatlanina vhodná tak pro ten internet.

 5. to KarelC
  Co na to říct. Počínaje obálkou, přes anotaci, přes pověst autora bylo jasné, že tahle hříčka je naprosto prvoplánový literární brak a chce trochu spešl náladu to číst. Krom jiného tam Kopřiva v předmluvě píše, že “Olovo” psal kapitolu od kapitoly, bez plánu – věc, která se spíš nedoporučuje a je to na výsledku vidět jako hrom. “Zabíjení” bylo v podstatě o tom samém ale dost propracovanější a bylo víc absurdních nápadů, Těžké kovy jsou opravdu jen šňůra bitek a hlášek různé kvality, mně to bavilo, ale pro jiné to zase může být dost málo.

 6. to KarelC
  Já ti nevím jestli to bude věkem. Ono dílko dělá pár prohřešků proti tomu, jak má vypadat knížka :-D. Ale zase to dává férově najevo.

 7. Ale nestárneš, Karle
  *Knihy tohoto druhu dost balancují na hraně, kde je to ještě přijatelné a organické a kde už jen ryze účelové a za hranicí osobní etiky. Podle mě tohle autor dosti překročil. Ono být “taky” Kulhánkem taky není tak jednoduché. Právě kvůli té hranici.

 8. to Racek, dva mraky:
  Tak to jste mě uklidnili, já už si říkal, jestli jsem fakt divnej.

 9. to Racek
  Ono obvinění z neumělé nápodoby Kulhánka bych sem až tak netahal. Jakkoli tam inspirace asi je, pojetí je jiné. Kulhánek se ve svých knihách snaží, aby dalo s hlavním hrdinou ztotožnit, protože jakkoli třeba drsný a cynický, pořád je jakože na té dobré straně. Kopřiva v De Klerkovi vytváří psychopata u kterého je prostě jasné že ten na dobré straně není třebas má docela často lepší chvilky, Kopřiva překračuje pomyslnou hranici osobní etiky okatě a systematicky.

 10. To KarelC
  Já si myslím, že divnej nejsi. Takže je přirozené, že se ti to nelíbilo. Já třeba divnej jsem, takže mně se to líbilo:-).

  Nicméně nebyl problém si o té knize něco zjistit …. myslím, že Olovo by se furt dalo někde načíst na netu …. a následně vědět, do čeho vlastně jdu, a ostatně i anotace či zběžné prolistování naznačí, že to je trochu specifický produkt:-).

  Holt jsi podcenil přípravu:-))).

 11. To 2 mraky …
  De Klerk na dobré straně není, De Klerk dobrou stranou JE :-DDD.

 12. podle mě už ta samotná obálka dává jasně najevo, co se uvnitř bude ukrývat. Nejdříve jsem se trochu ofrňoval, ale po deseti stránkách to bylo jen “áha!” 🙂

  Kopřivu bych s Kulhánkem rozhodně nesrovánal. Ten se snažil a ob stranu opakoval, že jen je ten hodný, prostě kladný na oko záporák. De Klerk je masochista, ví to autor, ví to čtenář, ví to De Klerk, nikdo si na nic nehraje. Punktum.

 13. Já bych vás chtěl vidět, holoubkové, kdyby jste se do ostré palby dostali! Válka není legrace! U nás ve vsi žije staříček Jemlichaj, co válčil v Germánii s vlkodlaky, když se tam kdysi strašlivě přemnožili. Tam nebyl čas na nějaké hlášky! Všichni byli totiž hrůzou posraní! Jediné štěstí bylo, že carova armáda měla dost vodky, jinak by to nevyhráli! Bez vodky nelze bojovat! Inu, jak se říká: Jen svatba je horší než vojna!

 14. to dva mraky
  Já ovšem srovnával Kulhánka a Kopřivu jen a je z hlediska překračování určitých hranic. Ty byly u mě, a asi nejen mě překročeny. Jistě, jedná se o zručně napsané dílko, ovšem autor si hraje, ne že ne. To šokování zde chápu jako záměrné, účelové. Ničím jiným totiž nad ostatními “nevyniká”. Alespoň u mě, opakuji, je to mé hodnocení. U Vás může být jinak, proč ne? Každý jsme jiný.
  Já taky třeba Gore většinou nemusím, i když i tady se najde občas výjimka. Prostě, musí se to umět. Tedy, alespoň pro mé vnímání. :-))
  to : Podchaljuzin: obdivuji tvojí znalost ruských reálií i docela slušný literární talent a svěží nápady. Dík, ty ale umíš rozjasnit chmurné podzimní dny kyselému starci :-))

 15. To racek
  Hele, zas tak moc toho zdejšího rusofila nechval. Styl sice má, ale občas taky pěkně kecá, svatba je brnkačka, pořádná sranda je teprve rozvod :-))).

  I když mi je jasné, že u nich se rozvádí leda tak sekerou, takže mu chybí zkušenosti s mezilidskými vztahy v éře moderního světa:-).

 16. to Podchaljuzin:
  Já si říkal, že už jsem tě nějakou dobu neslyšel (nečetl). Kde jsi se toulal? 🙂 To válčil ve Východním Prusku?

 17. to MichaelS:
  On ten “moderní” rozvod je často s tou sekerou srovnatelný, ne-li ještě horší.

 18. to KarelC
  Na boží chléb jsem vydělával, i pár vlkodlaků potkal, jeden dobrý skutek jsem udělal a i nějaké té vodky popil! Inu, jak se říká: Cesty lidské jsou řízeny Hospodinem, avšak jeho cestu nezná nikdo!

 19. to Racek
  Možná jsem už čtenářsky nějak okoralý, možná jsem divný. Ale já tam žádné šokování nevidím. Je to exhibice, je to morbidní, ale Kopřiva dobře ví že pouhý masakr dnes už nikoho nešokuje. První kapitolou nasazuje absurdní notečku ( ten rozjezd je snad nejlepší z celé knížky) a kromě pár zaváhání mu vydrží až do konce. Takže zatímco Kulhánek dostává na scénu masakry tím způsobem že hlavní hrdina je “pan Hodný” Kopřiva je dostává na scénu tím způsobem, že na čtenáře neustále pomrkává “je nám doufám oběma jasné, že tohle se fakt nedá brát vážně”

 20. drahý Podchaljuzine
  Myslím že se svou poznámkou ohledně válečné reality tak nějak nosíš vodku do palírny, proč si myslíš že tady o boji všichni raději jenom čteme 😉

 21. to dva mraky
  Tleto nemá se skutečným bojem nic společného 🙂

 22. Michaeli,
  obé jsem zažil a to druhé bylo neobyčejně dramatické, že by to vydalo na pětisvazkový román s trvalými následky. Jsou dva a oba mi zůstaly … fajn následky.
  :-))
  Dvoumraku, nejsme v rozporu. Někdy ale šok těžko zvládá mé jemné nervové ústrojí, oslabené dlouholetými manželskými a nemanželskými bitvami, marnými pokusy o výchovu svěřených potomků a čvrtstoletým pokusem si zvyknout na předmět mé obživy, zabývající se šizením poctivých lidí prostřednictvím nejhnusnějšího povolání světa a blízkého vesmíru (ne, banku nemějte rádi a pojištováky žeňte potěhem!!!). Takže, jsem morálně zcela vyyschlý a tím to je.

 23. to Podchaljuzin
  No co, tak trošku přehání, aby se to líp četlo 😛

 24. Racku
  Kurňa, vidím, že tvůj život není peříčko… ale uneseš ho.

 25. to dva mraky
  Přehánění k ničemu dobrému nevede. Jako jeden od nás ze vsi, Logunič se jmenoval. Ten tak přeháněl, až to hezké nebylo! Když vodku pil, tak hned soudek! Když ryponě ulovil, tak měl medle dva metráky! Když dříví štípal, tak hned celý strom! Až takhle jednou vodky popil, do sporu o neposkvrněné početí Bohorodičky s nábožným Jadrničem se dostal a než bys řekl kominík, už měl v pupku kudličku! Belhal se domů, u všech chalup volal, že krev teče proudem! Slyšeli ho lidé boží, ale že přehání jako obvykle si jeden každý myslel. A tak chudák Logunič ve škarpě dodělal! Inu, jak se říká: Velké přehánění, do pekla zahánění!

 26. to Racek
  To jste celý vy, měštští mužici! Jen na osud žehráte! Taks měl vzpurnou ženu z chalupy vykopnout, neposlušné děti klackem vyplatit, banku zapálit a odstěhovat se někam na ves! Tam bys žil v bázni boží, oral, sel a sklízel podle přirozeného řádu věcí, a nýčkon si nemusel mít oslabené nervové ústrojí! Inu, jak se říká: Kdo se manželstvím počastuje, cestičku krátkou k hrobu si prošlapuje!

 27. Jo dvojmraku
  živo bylo, to jo. Ale zase bylo moc legrace a taky docela úspěchů, takže vše nakonec celkem dobře dopadlo.
  Jo milý pane P. rolníče či kresťjanine, ani moc nežehrám, neb z venkova jsem přišel, ke stáru na venkov (skoro…) se navrátil. Takže sice pole neorám, ale ryju zahrádku, místo setí jen sázím a sklízím, no moc ne, nedaří se. Ale nevadí, v Lídlu maj taky a lepší. No a tu ženu jsem kdysi opravdu vykopl, děti pak dlouho řezal, ale málo … akorát tu banku jsem nezapálil ani nevytuneloval, oni za to u nás zavíraj a bylo mi jí líto, vždyť tak pěkně šidila a tolik let. Snad někdo bude odvážnější.
  A už dost mě bylo. Kopřivu čtu znovu a možná ho vezmu na milost. On toho už stvořil chlapec docela dost, nejen tohle. I dcérenka se přimluvila, prej ho zná. Ehhh…

 28. to Podchaljuzin
  Je něco jiného trošku si přisadit, aby vyprávění více pobavilo a něco jiného nasrat se do nevrlého Jadrniče, když sám s nožem hovno umíš, to bys mohl při svých zkušenostech vědět.

 29. to Podchaljuzin:
  Ono to z toho břicha ven zase až tolik nechrstá. Pokud to teda není nějaká pořádná kudla, co přesekne abdominální aortu. Ty rány do břicha jsou zákeřný v tom, že to krvácí do břišní dutiny a navenek to není tak poznat. Většina do břicha pobodaných opilců (mají pozměněný práh bolesti) co jim nikdo nezavolá pomoc dojde i domů. Tam si lehnou do postele a vykrvácí do břišní dutiny během noci. To je na bodných ranách do břicha to zákeřné.

 30. to KarelC
  Vidím, že se vyznáš 🙂
  Další krize pak může přijít s ještě větším zpožděním jako zánět pobřišnice z propíchlého střeva.

 31. to dva mraky
  To vyprávěj nebožtíčku Loguničovi 🙂

 32. to Podchaljuzin
  No jen jsem ti chtěl naznačit, že Logunič nechcípl v příkopě proto že přeháněl, ale protože byl prostě blbec.

 33. to dva mraky
  Jakpak že ne? Kdyby předtím vždy nepřeháněl, lidé boží by mu uvěřili, seběhli by se, ránu vodkou vydezinfikovali, plátkem špeku ucpali a nebohý Logunič mohl být ještě mezi námi! Inu, jak se říká: Kde Bůh sám nezasáhne, tam pošle dobrého člověka!

 34. to Podchaljuzin
  Ale co tě nemá, měl snad Logunič tu díru v břiše kvůli přehánění? Neměl. No a jestli pro něho neměli nic než špekem ránu vycpat, to by nejspíš zcepeněl stejně. Neměl snižovat víru svého bližního anebo se měl líp na nože rvát.

 35. to dva mraky
  Logunič žádnou víru svého bližního nesnižoval, holoubku! Byl to stejně člověk boží, jako Jadrnič! Jen se rozcházeli v názoru, zda se vykoupení Bohorodičky událo před samotným vykoupením či ne! To není tak lehké vyšpekulovat! A díru v břiše samozřejmě neměl kvůlivá přehánění, kvůlivá přehánění měl smrt, co z té díry pošla! Inu, jak se říká: Z velikého přehánění, na kostele vyzvánění!

 36. brak
  ja fakt nechapem, preco ked podobnu chujovinu napise M. Moudry, kazdy sa mu za nu smeje, ale ked to napise SK tak to ludia chvalia

Zanechat odpověď

Aktivní kovy

Vojín De Klerk byl nejdokonalejší superzabiják, kterého galaktická armáda kdy měla. Neznal nic než rozkazy, nehovořil jinak než jazykem vojenských hlášení a nezdravil civilisty jiným pozdravem než „Dobrý den, střeva……

Vojín De Klerk byl nejdokonalejší superzabiják, kterého galaktická armáda kdy měla. Neznal nic než rozkazy, nehovořil jinak než jazykem vojenských hlášení a nezdravil civilisty jiným pozdravem než „Dobrý den, střeva ven“. Ale to je minulost. Armáda se ho zbavila a umyla si nad ním ruce. De Klerk už není vojenský superzabiják. Teď je mediální hvězda, nelítostný obchodník s nanuky, reverend církve Michaela Jacksona, velikonoční zajíček, masový vrah, milující otec, méďa Béďa, umělec vystavující v nejprestižnějších galeriích Oparu, krvelačný mašinfíra dětských vláčků…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. KarelC
  to jsou dva romány. Aktivní olovo (kdysi vycházelo na pokračování na webu pro chlapa) + doposud nepublikované pokračování Aktivní rtuť. Kniha navíc obsahuje dva bonusy – autorovu předmluvu a první kapitolu z detektivky Rychlopalba, která vyjde příští rok

 2. to Clint:
  Díky! To neznám. To Aktivní olovo – bylo to dobré?

 3. KarelC
  Nečetl jsem, takže nemůžu říct. Na druhé straně – od Kopřivy jsem nikdy nečetl nikdy nic špatného…

 4. Jde to
  Je to dobra oddechovka. Relativne kratka, coz je skvele, kdyz clovek potrebuje vycistit hlavu. Spousta kvalitnich hlasek.

 5. Aktivní olovo
  Aktivní olovo sem svého času zlouskal (možná s edá ještě najít, Google je všemocný)..
  Bylo to sice mírně podstandardní, ale pokud to prošlo alespoň drobnou úpravou, bude to rozhodně lepší než Zabíjení, prostě brutální krvavá oddechovka. A skromně se domnívám, že už v první verzi to podrtilo Kotletu, to jen tak na okraj jako mé subjektivní měřítko kvality (a můj zcela subjektivní názor!)

 6. Ale fuj ….
  srovnávat Kopřivu s Kotletou, to si zástupce naší flóry nezasloužil:-). Jinak je to samozřejmě totál ujetý, ale sranda se koná a De Klerk je stále svůj. A kladné vzory naše společnost dnes potřebuje více než kdy jindy:-).

  A doufám, že Crew a Kopřiva s vydáním Rychlopalby příští rok nekecají!

 7. 2 Michael S
  No, vytáhl sem prostě “nejtěžší kulhánkovský kalibr” posledních měsíců.. jako odrazový můstek pro srvonání ideální, ne? 🙂

 8. 2Matob
  To sice jo, ale spis bych to srovnaval s Kulhánkem. Kotleta píše napodobeniny Nočního klubu (takže vyvraždovačka s pokusem o příběh), zato Kopřiva vyplodil spíše ekvivalent Stroncia (jako vždy vyvraždovačka, ale značně ujetější a šílenější). Líbí se mi, že je tam podstatně více černočerveného humoru, než v běžných klonech kulhánka, které si často hrají na seriózní akční četbu a pustí humornou hlášku jen co 5. stránku, aby se neřeklo. Akorat tam nemuselo bejt tolik naštudovaných cizích slov o mediální problematice.

 9. to Vlask
  Dovolím si nesouhlasit. De Klerkova mluva jen dokresluje bizarní rozměr příběhu. Za mě paráda! Přečetl jsem Aktivní Olovo a stylem připomíná Zabíjení, leč bez toho, co mě na Zabíjení iritovalo, tj. že je to tak nadsazené, že to cca od konce Akce domino začne nudit. Tady se nestalo. Jaká je Aktivní rtuť nevím, jsem na začátku. Leč už teď myslím, že kdo má žánr a autora rád, nemusí váhat.

 10. No, koupil a začal číst
  jsa asi v polovině … ne, to nemusím, opravdu, ne, už nikdy. Zlatej Kulhánek s Kotletou.

 11. Ale no tak ….
  já se nedivím, že to někomu nesedne….ono na čtení zrovna tohodle je potřeba poněkud úchylná mysl, a holt někdo má ….. a někdo nemá:-))).

 12. to Racek
  Dovolím si nesouhlasit 🙂 Kulhánek? Mooožná kdysi. Kotleta? Nesmysl! Hlavně mě překvapuje, že se do toho pustí někdo, komu žánr nesedne. Neb jiný důvod nevidím. Je Aktivní olovo horší než Zabíjení? Nemyslím si. Je výrazně horší než Asfalt? Taky si nemyslím. O Holomrazu nemluvím, to je v dosavadní Kopřivově tvorbě výrazná výjimka.

  to MichaelS
  Úchylná mysl? Možná. Podle mě ale hlavně nadhled 🙂

 13. to Schramm
  Jen aby ti ten nadhled vydržel, holoubku! U nás ve vsi byl jistý Kaňulič, co o sobě taky říkával, že má nadhled! Kočka převrhla lahvičku vodky – měl nadhled. Žito mu kroupy pomlátily – měl nadhled. Žena se mu s dráteníkem spustila – měl nadhled. Ale pak se jednou opilý motal po velkém městě a v temné uličce ho dva Tataři přepadli! S jednou kudličkou v břiše a s druhou v zádech měl milý Kaňulič brzy po nadhledu, to mi věř! Inu, jak se říká: Kdo vše přezírá, pekelnou bránu otvírá!

 14. No, respektuji vkus druhého
  ovšem, opravdu, já tohle NE. Nadhled? A proč? Prostě mimo. A víte, ona je určitá hranice. Každý jí máme jinde. U dost lidí jsou Kulhánek či ten “Kotleta” taky už dost mimo. U mě jsou blízko hranice, ale zvládají to. Hodnotit je zde nehodlám, prostě jsou zábavní, více či méně, jak co, poučení v nich nehledám, i když Kulhánek má občas dost dobrou znalost reálijí, stejně tak Žamboch..
  No, víte, Já třeba považuji i Wievigha za docela , no … prostě hrozný. Ani většinu Hřebejkovin neskousnu.
  Takže, řekl jsem názor. Nadhled, prosím. K názoru jiných, jistě. Sám pro sebe ho ovšem nehledám. To by byl masochismus, ne?
  Ale když se to líbí, prosím. Nic proti tomu. Já taky někdy hýkám nadšením nad věcí, co je pro druhé … atd. Třeba ten Vondruška. Úplná fabrika na knihy. Ale přesto neobyčejně čtivej, realie docela dobré. A tak se trochu zazlobím na ty ignoranty a jdu dál. O tom to je, ne? :-))

Zanechat odpověď