Tolkien se představí na Karlově Univerzitě

Přednášky českých odborníků a doprovodné výstavy o autorovi slavné ságy Pán Prstenů – J.R.R. Tolkienovi, proběhnou tento víkend na půdě Karlovy Univerzity.

V rámci kulturního festivalu Open Square, který se koná 18. října 2014, pořádá Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze přednáškový cyklus J. R. R. Tolkien: doba, dílo, souvislosti. Akce se koná u příležitosti 60. výročí vydání Pána prstenů.

Vystoupí vynikající odborníci na starší evropskou literaturu: Jan Čermák promluví o Tolkienově inspiraci filologií a Jiří Starý o vztazích mezi Tolkienovou tvorbou a staroseverskou literaturou. „Tolkiena jsme si vybrali proto, že jeho literární dílo má vazbu na celou řadu oborů vyučovaných na naší fakultě,“ říká proděkan Filozofické fakulty UK Jan Bičovský, který vystoupí s přednáškou o Tolkienovi jako tvůrci jazyků a písem. „Součástí bloku je proto i přednáška historika Martina Kováře, prorektora Univerzity Karlovy, o Británii v Tolkienově době nebo příspěvek Jiřího Šípka, který představí psychologický pohled na mytologii.“

Z tolkienovské inspirace vychází také první z řady malých výstav, které ve vestibulu hlavní budovy Filozofické fakulty UK pořádá Uměleckoprůmyslové museum. Nese název Prsteny pro Tolkiena, její vernisáž proběhla 13. října a je ji možné shlédnout v rámci festivalu Open Square nebo každý všední den do 21. listopadu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď