Jiří Kulhánek – Cesta krve

Dvoudílný román autora Vládců strachu.

Cestou krve kráčí ke svému cíli v mlžných dálavách. Cíli, který znamená jedinou budoucnost lidstva, lidstva, kterého se zmocnili mimozemštané. On je jedním z mála, kdo přežili drtivý vpád Cizincu, je jedním z mála, kdo se nestal jejich přisluhovačem. Jmenuje se Maxmilián. Všechno začalo někdy v říjnu… v říjnu roku 2060. Maxmilián se vypravil na svou chatu blízko Plzně a ten den ještě netušil, že je to poslední “normální den”. Ještě netušil, že brzy bude vídat pouze monstra, usilující o jeho život…

Cesta krve je opravdu perfektní akční příběh. Hlavní hrdina (mimochodem skvěle vykreslený charakter, trpící samomluvou) jde z jedné akce do druhé. Vlastně celá první kniha – Dobrák – je jen o jeho snaze zjistit, co se vlastně stalo, jak se dostat k lepším zbraním a hlavně jak PREŽÍT. Chvílemi jsem měl nepříjemný pocit, že vše upadá do stereotypu (Max přijde… vymlátí nepřátele… je raněn… léčí se… a zase znova), ale zvláště druhá kniha – Cynik – je už plná děje, kde nehraje hlavní notu jen samopal. Max nachází přátele a zase je ztrácí. Max nachází východisko ze situace a brzy před ním stojí problém nový. No prostě klasický scénář akční řežby a Cesta krve rozhodně akční řežbou je. Čtenáři, kteří se neobejdou bez kvalitního a důmyslně propracovaného děje, ať raději dají od této knihy ruce pryč. Nezanedbatelným aspektem Cesty krve je její brutalita. Pokud se hrdina setkává s mrtváky, vždy po něm zůstává akorát kluzká podlaha od cizí krve a vyhřezlého mozku či vnitřností. Některé scény (například při řezání vlastní rozstřelené nohy) jsou opravdu nechutné. Tím logicky můžeme vyloučit další skupinu potencionálních čtenářů – ti se slabým žaludkem. Hned vyloučíme i další čtenáře – ty romanticky založené. Romantika tady není ani náhodou (pokud vám nepřipadá dostatečne romantická požární sekera s krví přilepenými zbytky obličejů)… Cesta krve není pro každého.

HLAVNÍ NEPŘÁTELSKÉ JEDNOTKY
Mrtváci – připomínají zombie. Jsou to nejslabší Maxovi protivníci. Mrtváky se stali všichni, kteří nebyli ve chvíli invaze v lesích a stali se vražednými nástroji Cizinců.
Popelnice – lze sejmout několika dobrými trefami ze silné brokovnice. Popelnice umí střílet paprsky a létat. Tyto stroje řídí nejspíše Cizinci, kteří sedí uvnitř.
Šípovitá stíhačka – metá megablesky. Pokud je těchto stíhaček více pospolu, jsou pro Maxe tuhou překážkou.
Upíři (Vampire) – jsou jednou z nejsilnějších jednotek. Umí létat na svých netopýřích křídlech, mají obrovskou sílu a velmi rychlou regeneraci. Jediným účinným prostředkem, jak se upíra zbavit, je spálit ho.
Lidé generála Ruffuse – jsou preživší lidé, kteří se přizpůsobili nové situaci a pracují pro Cizince. Jejich nejlepší zbraní jsou vrtulníky Warbird.

MAXOVI POMOCNÍCI
Zbrojovka – lovecká brokovnice, kterou našel na chatě po strýci Damiánovi.
Beretta – silná pistole z výzbroje plzeňské vojenské posádky.
K2 – nejlepší ruční zbraň, kterou získá. Je velmi přesná až na pět kilometrů. S průbojnými náboji v pohodě sejme popelnici na jednu střelu.
Hackler-Koch, Walter, Aitor – jsou samopal, pistole a nůž. Vypomužou v nouzi.

Saladin – bojový vůz. Saladin je Maxovým největším ochráncem. Tento třísettunový obrněnec na vysokých kolech je dokonce neviditelný! (Je totiž pokrytý souvislou vrstvou minikamer/obrazovek, které zobrazují to, co vidí příslušné kamery na druhé straně.) Štíty saladinu uchrání posádku i při zásahu jaderným granátem. Pro saladin si musel dojet až do Mnichova, kde se v tajných laboratořích vyvíjely zbraně pro NATO.
Superkiller aneb Drobek – je nejvetší tank, vyzkoušený v Africké válce. Je to tisícitunový kolos, kterého nic nezastaví (ani kopec). Se svým zakázaným jaderným motorem je neskutečně silný. Drobka ovládne pomocí svého skvělého počítače v Saladinu.

Jonáš – není další ze zbraní či obrněných vozů, ale malý chlapec. Jonáš potkal Maxe v Plzni a přidal se k němu, protože jeho rodiče se staly mrtváky. Jonášovi šokem zbělely vlasy a ztratil hlas.
Singhaia – černoška, která se přidala k Maxovi v Africe. Byla členkou celého klanu lidí, kteří prežili a chystají pomstu. Zprvu si všichni vzájemně pomáhají, ale pak se jejich cesty rozcházejí.

Cesta krve je čtivá, brutální, napínavá, silně akční… takže pokud milujete tuto sortu literatury, berte Kulhánka šmahem. Jeho briskní sloh si oblíbíte.

Slabé nátury: utíkejte co nejdál od tohoto románu !!!!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Nadpis
  Nejlepší brutalitka jakou sem čet
  můžu jen doporučit
  Nevhodné pro starší 60 let a pro lidi trpící arachnofobií v pokročilém stadiu

 2. hodnoceni
  myslím, že si cesta krve jakožto celek zaslouží vyšší hodnocení, aespoň 8-9/10 🙂 přeci jen je to skvěle napsaný, zábavný a hlavně děsně brutální (v rámci mezí) prostě PARÁDA 🙂

 3. shaním knihu cesta krvve
  prosím poradte kde bych si mohl obědnat oba díly kniha Cesta krve předem děkuji.ahoj Pavel

 4. Dnes se da Cesta krve pomerne tezko sehnat. Pouze z druhe ruky a malokdo ji proda. Doporucuji pockat si, az Kulhanek dopise treti dil. Pak vyjdou i tyto dva, navic mirne upravene.

 5. Chtěl jsem se zeptat nevíte někdo náhodou jestli už vyšel třetí díl cesty krve? Myslim alespon kde na internetu by se dal sehnat. Diky

 6. Cestu krve nemají an i na Fantasyshopu, nikde…já ji mám naštěstí jako e-book :-))) (ale bohužel jenom dva díly, mám dojem, že třetí ještě nevyšel:-( )

 7. Prostě dokonalé…
  Doopravdy neuvěřitejně skvělé knihy, ale strašně špatně sehnatelné… jestli někdo víte kde je za rozumnou cenu sehnat prosím ozvěte se….

 8. Mam dojem, ze asi nikdy nevyjde :(Sam Kulhanek hodnoti tohle svoje dilo, jako nejhorsi co napsal a nepovolil uz zadny dotisky, takze uz se da sehnat fakt jedine od nekoho. Jak uz tady bylo receno, tak oba dily skoro nikdo neprodava. Kdysi sem videl v nejakym scifi bazaru knih jak nekdo prodaval oba dily a za jeden chtel pres 1000 Kc. 🙂

 9. No, lidi asi teď potěším ty. kdo to shánějí: v elektronické podobě se to dá sehnat na http://www.kulhanekj.wz.cz tady jsou všechny jeho knihy, a dokonce i většina jeho povídek. Všechno je to we wordu, takže stačí jen stáhnout a číst. Kdo chce tak si to taky může vytisknout… některé special tiskárny vam to tisknou na počkání, ale to by asi bylo dost mastné…

 10. kdyby se nekdo z nepochopitelnych duvodu chtel zbavit Cynika, tak piste na mail, dam cokoli (neberte doslova 🙂 )

 11. CS- vůdce
  Neví někdo jestli vyšel, nebo se dá sehnat (alespon v el. podobě) třetí díl cesty krve????

 12. 3 cesta
  3 cestu napsal Martin Moudrý (Jaff).četl sjme jí a je opravdu dobrá.

 13. všechno dobrý
  jo je dobrá, píše jinak ale dobře 🙂 taky sem si ji vytisk…

  obě starý knihy mám a nedám 😀

 14. Třetí díl
  Zatím jsem četl jen první díl Cesty krve a musím říct, že jsem do něho vžil více než do nějakého filmu nebo PC hry… je to fakt brutální.. teď budu číst druhý díl a chtěl bych i třetí. DRuhý a třetí mám v elektronické podobě, první jsem měl normálně knihu, ale jen půjčenou od kámoše.
  Zajímalo by mě, jestli Kulhánek na tom ještě pracuje a bude se Cesta krve spolu třetím dílem vydávat, nebo jak to je?
  Díky za každé info

 15. Noční klub 1 a 2, Stroncium, Vyhlídka na věčnost
  Prodám tituly v Předmětu. Stačí zadat na AUKRO jméno Jiří Kulhánek a ukáží se Vám nabídky. NK 1 a 2 od 1.000,- Kč, Stroncium od 800,- Kč a Vyhlídku tuším od 275,- Kč.
  Knihy několikrát čtené, nejsou však nijak zničené.
  Podrobnosti v emailu.

Zveřejnit odpověď