Pán prstenů – special edition

Jedna speciální anglická edice vydaná k příležitosti stého výročí narození J.R.R. Tolkiena.

Do rukou se mi dostalo speciální vydání Tolkienova Pána prstenů, ilustrovaného Alanem LEEm. Toto edice vyšla již v roce 1991 v Tolkienově “domovském” nakladatelství Harper Collins při příležitosti stého výročí jeho narození. Kniha o velikosti nejtlustšího svazku Ottova slovníku naučného je perfektně vypravena, vázaná do hnědého plátna se zlatým potiskem. Kniha mne opravdu upoutala a upoutala by jistě i mnoho Tolkienových fanoušků, pokud by neváhali obětovat celých 45 britských liber. Hlavní devizou tohoto vydání jsou již zmíněné celostránkové malby Alana Leea na křídovém papíře. Je jich až neuvěřitelně mnoho: padesát! Toto vydání tak nabízí vlastně “Pána prstenů” a “Obrazy Tolkienovy Středozemě” v jednom. Sice nenabízí tolik pohledů od různých malířů, ale to je spíše předností: žádné představy si neprotiřečí. A propos, Alana Lee považuji za jednoho z neplepších malířů (vedle Tada Nasmithe), kteří se věnují Středozemi. Jeho představy jsou většině čtenářů blízké a to bylo snad důvodem, že byl Alan Lee požádán, aby toto vydání ilustroval.

Účelem tohoto mého článečku samozřejmě není nalákat Vás ke koupi této knihy, ale upozornit na něco, co je v naší zemi zdaleka nevídané. Dokonce ani nejslavnější z fantasy spisovatelů nemá u nás tolik různorodých a opravdu povedených vydání.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. A co takhle obrazek?
  Pro priste by mozna neskodilo pridat nejaky ten obrazek, alespon oskenovanou obalku

 2. Asi ne
  Nápad to není špatný, abych obrázky nascanoval. Ovšem daleko lepším řešením je podívat se do zdejší Galerie, kde je deset obrázků, nacházejících se v této knize. Možná časem, pokud se dostanu k opravdu kvalitnímu scaneru (ten můj není špatný, ale kvalitní obrázek zaplatím velkým počtem MB), se tyto obrázky na Fantasy Planet objeví. Ale rozhodně v Galerii.

 3. Případná koupě?
  Můžeš říct, kde jsi k tomu přišel a jestli se kniha dá koupit u nás? Kde? Kolik stojí?

 4. Ne
  Tak v Česku se asi fakt neda koupit (k dostani je pouze paperbackova edice). Možná by příbadným zájemcům vyšlo některé specializované knihkupectví vstříc a knihu u Harper Collinsu objednalo. Takže se zkuste zeptat. Já ji mám z Londýna.

 5. Hodil by sa obrazok
  Ako vsetci fanusici tolkiena a jeho knih by som tiez privital nejaky ten orazok z toho super noveho vydania Pana Prstenu…tu na Slovensku (v zatratenej zemi) je taku vymozenost ako je anglicka kniha tazko zohnat a ja slintaaaaaaaaaammm…..

 6. Tak jo…
  Prosby o obrazky se mnozi a tak jsem se rozhodl, ze az si najdu cas, urcite alespon 20 obrazku z knihy sezenu. Zatim se muzete v nasi Galerii pokochat deseti obrazky, ktere se vyskytuji i v teto knize. Hledejte samozrejme pod jmenem Alana Leeho.

 7. Jestli to ještě nevíte, tak vyšlo Společenstvo prstenu v češtině s ilustracemi Alana Lee. Další 2 díly vyjdou příští rok.

 8. Blitky z tvý prdele
  Debile,běž do prdele!Ty tvoje sračky nikoho nezajímaj,až na ty tvoje fanoušky,což je nejhorší,nejblbější,nejnepocestnější,nejhnusnější a ochlastová dívka – muž.
  Dežo

 9. to je sice skvělý ale já chci ty úúúžasný obrázky

 10. Re: Blitky z tvý prdele
  To sem nepochopila? :-(Nepil si pred vstupem na pocitac?

 11. Nechápu jak může někdo nadávat na Pána Prstenů????????????????!!!!!!!!!!!J eto úplně skvělej film,a kam se všichni kluci hrabou na LEGOLASE,A ARAGORNA??????????

 12. Re:
  Lidi nemůžete sehnat san andreas na cedko? Dik MOODY vy hajzlové jestli to nepošlete tak mě naserete

 13. Skutečně existuje velké množství verzí originálu Pána prstenů. Já jsem měl to štěstí, že jsem si zakoupil jednu z hezčích. 50TH ANNIVERSARY EDITION. Vše v jedné knize s hardbackem. S velmi hezkým přebalem. Mapy jsou tam udělané hezky. Tak, že se dají z knižky jakoby vyklopit. Jsou tam i Leaves from the Book of Mazarbul. Mám doma i paperback, ale ten není tak hezký. Mnoho nevydrží a má obálku s fotkou z filmu, což se mi příliš nelíbí.

Zveřejnit odpověď