Jiří Kulhánek – Divocí a zlí

Hezkou tisícovku stránek si pro nás přichystal pan Kulhánek a jak jistě už tušíte, je to tisícovka stránek stejně jako v Cestě krve a Vládcích strachu plná Divokého děje a Zlých záporáků. Vyšla nová sága DIVOCÍ A ZLÍ.

Hlavní postavou je zde Patejl, pilot plavidla, pohybujícího se na pravděpodobnostní bázi (myslíš si, kam se chceš dostat… a hle, si tam) z 24. století. Malou (nebo spíše dost velkou) chybou v jeho plavidle se však jednoho krásného dne nepřesune v prostoru, ale v časoprostoru a objeví se v 21. století i se svými kámoši Elvírou (strašně rychlou stařenkou) a Hnusákem (čtyřrukým albínem). Velmi záhy se však přichomýtají problémy. Patejl přichází nejen o své přátele, účinné zbraně a bitevní kombinézu (v které je v 21. století téměř neporazitelný), ale i o nějaké končetiny a celkem důležité orgány. A přitom ani pořádně neví proti komu bojuje. Život mu hned od počátku otravují Kyberkentaur a Křižák, dvě technická monstra neuvěřitelné síly (brakové postavy tuctových akčních nesmyslů). V zádech má také celou armádu nemrtváků, protože všichni, kteří padnou jeho rukou, “živi budou navěky”. To však zdaleka není to nejhorší… to nejhorší teprve přijde.

Divocí a zlí jsou zjednodušeně řečeno směsí časů (podíváme se i do 9. století!), akce, krve a vyteklého mozku (stejně jako v Cestě krve), Patejlových protivníků a přátel (dlouho netušíte, kdo vlastně proti vám bojuje), mrtvých a živých (bez komentáře :-)) a nakonec i notné dávky humoru – často až šibeničního (Se slzou v oku a usměvem na tváři vzpomínám na hlášku : “Kdož jsi bez miny, hoď kamenem!”). Zajímavým prvkem Kulhánkových knih je jejich vzájemná souvislost. Takže například Patejl kupuje zbraně u Krysy Rollse z Vládců strachu, čte si komix The way of the Blood, setkáme se s obřadem Formule sedmého zubu a dalšími upírovinami, dále s mimozemšťany (viz CK) a pozorní čtenáři si všimnou i toho, jak se bude jmenovat třetí díl CK. Ano, Jirka Kulhánek totiž plánuje dopsat závěr CK a lehce přepsat nějaké pasáže v již vyšlých dvou dílech (proto se tak zdržuje dotisk), aby vše do sebe ještě lépe zapadalo. Zpět k Divokým a zlým.

Samostatný odstavec musím věnovat závěrečnému dílu. Někteří mí známí si “postěžovali”, že spisovatel nic nevysvětluje a mnoho nejasností nechává nepovšimnutých. Naprostou většinu těchto záhad se však podařilo vysvětlit právě v závěru (kde jinde, než tam, že?). Přesto se z některých Patejlových nepřátel až moc násilně vylíhli Patejlovi přátelé (jako že to s nim vlastně mysleli dobře, i když po měn stříleli a vydloubávali mu oči). Ale přesně nad těmito záležitostmi se nesmí moc přemýšlet. Kulhánkovskou literaturu totiž musíte brát jako odreagovaní, jako akci plnou krve a vtipných hlášek a pokud Vás nechytí napínavý a hbitě plynoucí děj a začnete uvažovat, proč se tamten před chvílí trefil a teď se půl hodiny trefit nemůže, je zle.

Než se pustíte do kupování této ságy, měli byste si přečíst od Kulhánka něco kratšího, abyste pak nebyli zklamáni a neměli pocit vyhozených 650 korun. Doporučuji například Vládce strachu. Určitě si také nezapomeňte přečíst povídku “Je 7.00, nejvyšší čas zabít svého prvního policajta”, což je první text, kde jsme se mohli setkat s Patejlem.

V samotném závěru se ještě přiznám k tomu, že Cesta krve se mi líbila více a to z jednoho prostého důvodu – čtenáři daleko více přilne k srdci nezkušený český novinář, než skoro-nepřemožitelný superbojovník, jehož svaly jsou prorostlé pseudometalovými posilovači a je nadán dalšími nadnormálními schopnostmi. Cesta krve je prostě taková “normálnější”.

Takže hezký den a svatý Peytl s Vámi!

1. díl – Čas mrtvých
2. díl – Hardcore
3. díl – Temný prorok
4. díl – Kříže

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. První článek
  Blahopřeji k prvnímu článku do nového redakčního systému…

 2. Diky
  To vis, Nero. Jeden programuje celej tejden, jinej misto toho cte.

 3. první díl ???
  Jirka Kulhánek je absolutně super,
  jeho romány jsou super,ale poraďte mi někdo
  kde nebo jak se dá sehnat první díl – Čas mrtvých.Díky

 4. Re: první díl ???
  Leda v nějaké velké knihivně. Je to totálně vyprodané. Můžu se zeptat vydavatele, jestli plánuje dotisk.

 5. Zkus velkou mestskou na Marianskem namešsti.Tam maj vsechny,ale chvili si na ne pockas…

 6. V knihovně? Když si to tam zarezervuješ, tak se atk za půl roku dočkáš… Nejvýhodnější je sehnat si to od kámošů, pokud to někdo takový má…

 7. Celou “sagu” jsem docetl a vidim zde spoustu podivnosti kazici pozitek z knih:- Patejl jedna jako superman, nemuze zemrit a veskere prvky napeti jdou proto do ztracena- Autor neustale pouziva deus-ex-machina, cili se z neresitelnych situacich dostava klickami, ktere jsou ovsem dost neverohodne (Patejl “drzen upiry” – zasah mesiase apod.)- Cele je to psano jaksi bez konceptu, Kulhanek proste pise, jak mu to jde na jazyk a pribeh tak dostava dost na frak- A ani ony casto zminovane akcni sceny nejsou kdovijak genialne napsaneProste dokud si Kulhanek neuvedomi, ze dobre knihy dela predevsim pribeh a ne tuny krve, budou jeho knihy jen dobre. Idealni pro me byl prvni dil Nonciho klubu…(ovsem v druhem slo vse do ztracena a superman Tobias v potokach krve dobre se vyvijejici pribeh zazdil do ztracena)

 8. Shaman: Zcela s Tebou souhlasím. O Vánocích jsem si přečetl Kříže a byly pro mě docela zklamáním. Přišlo mi, že v předchozích 3 dílech autor nechal nezodpovězených příliš moc otázek a v Křížích nevěděl, jak z toho vybruslit. A bezchybný a nezničitelný hrdina alá bůh také na poutavosti knihy hodně ubírá.Kromě úvodních povídkových sbírek jsem četl všechny knížky od Kulhánka a z nich se mi zdály nejpoutavější Cesty krve, pak jako by autorovi došla šťáva…

 9. me se to jako hodne libilo..i prez to vsechno co tady pisete..sice Nocni klub se mi libil vic kvuli tomu humoru tam hodil ten vtipek temer na kazdou stranku tady tak na kazdou patou..jinak mohl by napsat 5 dil..protoze zrovna v tom nejlepsim to skoncilo =/

 10. Kulhánek knížky
  Pokud někdo sháníte knihy od kulhánka tak mám pár knížek v elektronické podobe tak jestli chcete tak písnete a já vam je muzu poslat mám Divocí a Zlý 1.-4., Stroncium, Noční klub 1. a 2., Cesta krve 1.-3. a taky povidky od něj nějaký. Písejte na email: Beast.X@seznam.cz. A kdo chcete tak můžu i případně převíst na formát do mobilu ale pokud budete chtít to převádět tak pište jaký mobil máte a pokud podporujete formát *.jar(java).

 11. Divocí a zlí
  Kdo četl, a zná Kulhánkovy příběhy, nemůže se divit trochu na první pohled zmatenému a místy až neuvěřitelnému sledu dění v Divokých a zlých. Hektolitry krve, mračna zelených much a morbidní zranění už k nim také prostě tak nějak patří a i sám autor se tomu v několika svých knihách pousmívá. Některé události a náhody se v jeho knihách nedají zcela racionálně vysvětlit, ale v realitě také nedostanete odpověď na všechno. Pokud zatoužím po čtení, kde mi bude vše do detailu vysvětleno, koupím si encyklopedii. Jinak jsou příběhy velmi čtivé i napínavé. Mě osobně se líbí, jak dokáže do příběhů “zamontovat” hrdiny předešlých knih. Uvítala bych pokračování Divokých a zlých.

 12. Borec..
  Jako podle me jsou vsechny jeho knihy naprosto luxusni.. Urcite jste si vsimli jiste provazanosti mezi nimi.. Jedine co me mrzi je ze neni paty dil Divokych a zlych.. Urcite tam je co psat a me osobne hrozne zajima co je za oponou.. Kazdopadne jednoznacne nejlepsi je pro mne Stroncium.. Je to uz tak ulitly ze to az neni mozny totiz..

Zveřejnit odpověď