Líheň 2: Královna smrti – Žamboch Miroslav

Už pár týdnů tato kniha čeří neklidnou vodu přiznivců dnes již klasické akční „kulhánkoviny“. První díl Líhně buď opravdu pobavil a získal obrovské množství fandů, nebo vyvolal úplné znechucení a dočkal se nepochopení. Každopádně se na pultech zjevil díl druhý, který veškeré tahanice a otázky v očích vyjasní.

Žamboch Miroslav - Líheň 2: Královna smrti

Velmi pochybuji, že si má slova čtou lidé, kteří před pár měsíci nečetli Smrt zrozenou v Praze. Takže i z tohoto faktu dále budu vycházet. Pokud se přeci jen najdou, doporučuji kliknout na recenzi na první díl, nebo si jej rovnou koupit :-). Obálka je opět provedena s důrazem na detail a i fotky uvnitř knihy nenechají nikoho na pochybách, že se jedná o pečlivě připravované dítko, i když prapůvodní nápad k většímu románu rozhodně nesměřoval.


 

Děj začíná tam, kde skončil. Takže žádná kouřovka, žádný oddech. Okamžitě se ponoříte opět do zapeklité situace všech známých hrdinů. Na nic se nečeká, vždyť Marice a jejím přátelům jdou neustále po krku pololidské bestie. Proto náš tým musí získat větší průraznou sílu – připravují snad tuny stříbrných kulek; více rukou pro střelbu – najímají mafiány pražského podsvětí; zjišťují sídlo svých nepřátel – sledovací akce atd. Samozřejmě nic není až tak jednoduché a u všeho se vyskytne dostatek nebezpečných i střelným prachem smrdících situací. Osnova bude víceméně stejná jako dříve. Stát se důstojnými protivníky a poté nepřátele zašlapat do země tak hluboko, aby už nic dalšího nenatropili. Což se stane docela tvrdým ořechem i pro naše malé komando.

 

Jak již z prvního dílu víte, tak nejen Marika se vyvíjí a stává se stále vražednější. Tentokrát ovšem, jak už z názvu vyplývá, půjde o změny opravdu drastické. Což každopádně nebude bránit většímu zážitku i užitku ze zabíjení protivníků :-). Barbarossa se stane přímo božským střelcem, který nikdy nemine, Filip bude svištět jako vítr. Každý si užije svých modifikací s přímo nezměrnou zálibou. Dle mého názoru je jedna z nejvydařenějších postav (alespoň pro mě) Kas. Ruský mafián,  pro kterého je Marika přímo zbožňovaným idolem. Jeho reakce a komentáře pěkně koření vztahy, jelikož ostatní k ní cítí spíše přátelství a úctu, než přehnaný obdiv. Co se týče dalších subjektů (slovo postava není nejvýstižnější), tak čekejte nové a především silnější hráče. Nemohu toho příliš prozradit, ale určitě se setkáte s vyšší mocí a celá kniha asi v polovině dostane úplně nový nádech. Nebudete dále tápat v uličkách neznámých proměnných. Vše bude jasně definováno a karty vyložené na stole budou pouze čekat na poslední trumfy. Děj bude směřovat do finálního střetu tří stran. A věřte, toto setkání otřese celou Prahou.

 

Jak na konci zjistíte, tak Mirek Žamboch nechtěl docílit jen další kopie děl pana Kulhánka. Jde o víc a pochybuji, že by to někdo podal výstižněji, než Tomáš Němec na úplném závěru. Ale doporučuji nečíst předem, připravili byste se o pár malých překvapení. S celou ideou pana Žambocha je spojeno i umístění do Prahy a vyskytnuvších se postav. Téměř se střetnete s panem Rulhánkem (J. Kulhánek), potkáte vražedkyni Rudrun (Gudrun), zabijáka Žierneho (vydavatel Čierny), někoho podivného se jménem Direš (kdo to asi je :-)), mrknete do tiskárny a vlastně vysledujete hodně zkomolených, zato pravdivých skutečností ze sci-fi a fantasy businessu. Navštívíte i knihkupectví Krakatit (i když z něj mnoho nezůstane :-)) a pokud budete hledat, určitě najdete další a další pojítka se současným děním na poli SF&F v reálné české kultuře. Ještě jsme tam mohli být zamotaní redaktoři FP a bylo by to kompletní :-). Tím chci říct, že nesmíte očekávat jednoduchý, přímočarý děj, kde jde jen o výborný akční příběh a lítající kulky do všech stran. Jedná se o určitý pokus o nahlédnutí do světa nás, příznivců této minoritní literatury, o pokus opravdu něco sdělit. Je mi jasné, že určitě bude dost z vás, kterým tohle nebude příliš vyhovovat a za chvíli s útěchou budete laskat v rukách novinku od pana Kulhánka. Ale i přes tuto reálnost / nereálnost jde o nadprůměrný počin, který když už ne kvůli originalitě tvůrčí (přeci jen jde částečně o kopii dle J. Kulhánka), tak kvůli originalitě myšlenkové získá dostatek fandů a čtenářů, kteří na Líheň nedají dopustit. Osobně se přikláním ke druhé skupině, i když nemám nijak vyhraněný názor a sci-fi a fantasy čtu především kvůli pěknému odreagování se od často peprného života. A představovat si, jaké by bylo pobíhat po Praze jako polobůh a odstřelovat nestvůry nemůže nikomu uškodit.

 

Jak jsem již říkal v úvodu, pochybuji, že si tuto recenzi čte někdo neznalý prvního dílu. Takže pokud se vám Smrt zrozená v Praze líbila, Královna smrti bude také. Jestliže jste už tam měli problémy s popisovanými fakty, radši ve čtení druhého dílu ani nepokračujte.

 

PS: Tak mne napadlo, jestli pan Kulhánek neodpoví v nějakém dalším románu po svém a nevznikne jakýsi souboj mezi dvěma současnými velikány v tomto oboru :-).

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Veliké zklamámí…pravda, ani jednička mne příliš neuchvátila, ale přece je ne natolik abych si nekoupil druhý díl…ten je ale IMHO mnohem horší. Všechny ty narážky na existující osoby jsou vtipné jen pro ty, kteří jsou do celého fandomového dění “zasvěceni”. Když jsem byli na základní škole, psali jsme si (rádoby)vtipné povídky (ala Š+G) o lidech z naší třídy a připadalo nám to vtipné, protže jsem ty lidi zanli. V téhle knize sice dokážu identifikovat většinu skutečných osob, ale nijak se mně to nedotýká – a tak spíš než zábavně vtipné mi to přijde trapné.

 2. to pipin
  hmm me treba taky neprijde vtipne jmenovat se po jedne z postav z pana prstenu ;)) a to jsem tu knihu cetl ;)) zkus se zamyslet jaka byla hlavni pointa knihy.

 3. Žambocj nikdy nenapsal, nepíše, a nenapíše špatnou knihu.Nejlepší bylo Ostří Oceli, a Líheň…áách, ta Líheň! Prostě Krušovice.:o)))

 4. Pardón, né “Žambocj”, ale Žamboch!!!Ježíši sorry, já píšu tak rychle ;-(..

 5. Mě taky nepřišlo trapný použít jména skutečných lidí a trochu udělat satiru na současné poměry v české SF a F scéně. Nicméně kniha se dá číst i bez znalosti těchto faktů a i tak je dobrá.

 6. no, jednička se líbila skoro všem, i mě … dvojka už jen skalním. ale pan žamboch je dobrý psáč a doufám, že mě zase potěší..

 7. V tom případě lze panu Žambochovi pogratulovat – těch skalních má opravdu dost !

 8. Mno … řekl bych, že ač několikaletý čtenář SF&F literatury se v kruzích, spojených s vydáváním/překládáním/psaním těhto knih absolutně nepohybuji a přesto mě Líheň bavila a rozhodně jsem neměl problém s tím, že někomu, kdo zná p. Žierneho/Direše/Rulhánka blíže se u knihy bavil víc :o))

 9. Ehm “… že někomu, kdo zná … se kniha líbila více a při její četbě se bavil více :o))” jsem chtěl napsat :o))

 10. no ja se taky tesim az bude Petruschka trhat me nebohe telo ve svem dile :)))

 11. To Romison: Na jménu Pipin nemá být nic vtipného. A navíc, mám na něj nárok 🙂

 12. Knizky Zambocha mam rad.Lihen 1 jeste sla.Dvojka byla hodne slaba (na Zambocha),doufam ze to byl jen ustrel a autor se vrati ke sve standartni kvalite.

 13. no mám přecteno a moc nelíbilo. Ten příběh je prostě špatnej, není to vůbec vyladěný. V mích očích nejhorší Žambochova kniha a vracet se k ní rozhodně nehodlám.Asi sem trochu konzervativec, ale nmůžu se zbavit dojmu, že dvojka je neuvěřitelná splácanina.Jediný, co oceňuji, je, že jsem měl poprvé v životě pocit, že mi mé matematické vzdělání k něčemu pomohlo (k pochopení některých knih této knih), jenže to je slabá útěcha.

 14. mě se to líbolo !!!
  A mě se to líbilo moc! Knihy jsem dostal najednou až teď o Vánocích a zlousknul jsem je za 3 dny (večery). Paráda …

Zveřejnit odpověď