NealAsher: Stín škorpiona

Nakladatelství Polaris pokračuje ve vydávání knih Neala Ashera. Nový počin nese název „Stín škorpiona“, spadá do „cormakovské“ řady a mapuje začátky kariéry Iana Cormaca. Na pultech na první pohled zaujme špičkovou ilustrací na přebalu, jejíž efekt zcela zastíní tuctovou anotaci na protilehlém konci knihy.

Stín škorpiona

Válka s Pradory skončila a na poničené planety Řádu se vrací život. Na řadě míst je ale třeba odstranit následky války a občas provést dočišťovací operace. Akce probíhají v režii ZBC, která na ně spolu s osvědčenými jednotkami nasazuje i nováčky, čerstvě „vypuštěné“ z přijímače. Jedním z nich je i Ian Cormac, který se s družstvem ostatních nováčků dostává na planetu Hagren. Jejich úkolem má být strážní služba u havarované pradorské lodě, rychle se ale ukazuje, že Pradoři nejsou na Hagrenu hlavní problém. První nasazení, první bojová akce a první srážka s realitou za zrcadlem Řádu…

Další Asherova kniha z vesmíru Řádu je mezi námi!

Ocitáme se v relativně dobře známém vesmíru, technika a technologie jsou starší verzí dříve popisovaného stavu, stejně jako většina reálií. I když lze knihu zařadit do „cormakovského cyklu“, jde o do značné míry samostatný příběh, celkem úspěšně vybočující ze stereotypu posledních dílů. Dvě jasně dané, časově vymezené dějové linie, relativně malý počet důležitých postav, zajímavá psychologie a podstatně hlubší náhled do pohnutek jednání umělých inteligencí posouvají tuto část cyklu hodně vysoko na žebříčku kvality nejen v rámci „Asherova rybníčku“, ale v obecném kontextu nabídky tohoto subžánru.

Samozřejmě zde nechybí klasické atributy – divoké akce, průrazné hlášky, hrdinský patos, sex, mrtvoly a čvachtající tělní tekutiny. Autor je ale v tomto románu posunul do role nezbytných, leč víceméně ignorovatelných kulis a nenápadným těžištěm učinil vývoj hlavní postavy a psychologii umělých inteligencí. Dosud jsme znali jen Snajpra a jeho partu, k tomu se letmo přidružilo několik vyšších UI, většinou v roli lodních mozků, správních úředníků, nebo šedých eminencí. Zde se setkáme s dalšími a některé z nich docela překvapí. Někomu možná bude vadit Cormacova „odolnost“, ale s ohledem na chronologii řady a spád příběhu je toto řešení nezbytné.

Poslední Asherova kniha je milým vybočením ze stereotypu již notně okoukaného vesmíru. Přes množství tradičně svižných a profesionálně podaných akcí působí při čtení relativně civilním dojmem a ukazuje, že tato řada má stále ještě čím zaujmout čtenáře. Není tedy prostým „dalším kouskem do sbírky“, ale plnohodnotným příběhem, vyčnívajícím nad průměr.

Neal Asher: Stín škorpiona

přeložil Marek Hrnčíř

ilustraci na obálce vytvořil Steve Rawlings

vydal Bohuslav Svoboda – POLARIS, Podříčí 218, Frenštát pod Radhoštěm

v roce 2013 jako svou 313. publikaci

vydání první

počet stran 240

cena 249,– Kč

ISBN 9788073322021

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Stín škorpiona
    Na tohle jsem dlouho čekala, na samostnou knihu o Cormacovi, Asher mě velice potěšil. Líbilo moc, viz moje recka na Sardenu.
    Z těch tří zbývajících vyjde nejdřív Line War a to na jaře. Já osobně se těším nejvíc na The Technician, ten by měl navazovat na Škorpiona.

Zanechat odpověď