Neil Gaiman: Hvězdný prach

Nakladatelství Polaris nám předkládá další dílo autora bestselleru Nikdykde, autora předlohy k mnoha comiksům (např. Sandman) a spoluautora knihy God Omens – Neila Gaimana.

          Jelikož jsem si už ted vymyslel dosti efektivní konec, budu se muset nejdríve venovat ceskému vydání. Takže: preklad je kvalitní, Polaris si holt umí dobre vybrat. Ilustrace me velmi potešila (já sice kreslit neumím, ale dobrý obrázky ocením) – je úchvatná (ale v mezích). Snad jen ta cena, ale na tu už si chudý student musí zvyknout. Tak a ted k deji:

          O cem asi muže být kniha s názvem Hvezdný prach. Návod k použití priložené prachovky? Ne! Príbeh o tom, jak Luke “Následuj sílu” Skywalker zachrání Galaxii? Ne! Není ani o tom, jak statný, modrooký barbar vykostí pár lupicu, návdavkem nejakého toho démona a prerízne pár… mladých dam. Dokonce není ani studií na téma “Kterak Prsten (mec, mec, blb…) vhozený do kráteru sopky (jezera, more, hajzlu…) zachrání svet (mesto, vesmír, ceskou ekonomiku…)”. Je príbehem. Príbehem mladého chlapce Tristrana Thorna, který se chudák zamiloval. Já vím, láska je pekná vec, ale zkuste si zamilovat do krásky, která vás proste ignoruje. Ztoho by se jeden obesil. Ale ne Tristran. Ten se nevydal s provazem do lesa. Ten radši prísahal, že prinese krásce hvezdu. A jelikož bydlel ve vesnici, která nese zajímavý název Zed (To já bych nekdy takhle po ránu pojmenoval svoje bydlište Vokno). Ta vesnice se sice nachází na anglickém venkove, ale sousedí se Zdí, tajemnou to hranicí za kterou se nachází neméne, ba snad více, tajemná zeme Faerie. Ano, to je ten kraj pohádek, známý již od Tolkiena. Svet plný elfu, skrítku, carodejnic a kouzel, který ve své fantasii nechal ožít pan Autor. A tak se Tristran vydává na cestu. Nebude snadná, jelikož po hvezde nepátrá jen on. Jeho souperi jsou mocná carodejnice, která chce získat znovu krásu a magickou moc, a také bratri, kterí chtejí hvezdu, neb jest klícem k trunu. Mnoho dobrodružství Tristran prožije, mnoho problému vyreší a nakonec vše jako dobrý príbeh dobre skoncí.

          Autor si pro nás pripravil mnohá prekvapení. At už myslím pravou podobu hvezdy, Tristranovu matku, bratry kterí se mezi sebou vraždí a mnohá a mnohá další, která vám nebudu prozrazovat. Zminuji se o nich jenom proto, aby recenze nebyla tak krátká a strohá. A taky abych se mohl zmínit o tom, že Gaiman je skutecným gejzírem nápadu. Tyto originální myšlenky, kulisy a rekvizity daleko presahují rámec “obycejné” fantasy, nechává za sebou i primitivní, i když romantickou pohádku a jednoduše dosahuje velmi vysoké úrovne. Jeho styl je ctivý, dokazuje nám že i bez reznických jatek á la babral Conan muže být fantasy akcní, romantická, ctivá… Proste je tam vše, co si jen muže prát ten ctenár, který od knížky ceká trochu více než jen stoh popsaného papíru, který je potreba precíst, aby byla na webu další recenze… Nebo chvíli odpocinek… Nebo zapomení v iluzorním svete fantasie…

          Nezbývá mi než citovat slova z obálky, která (což je velmi vzácné) dobre charakterizovala ten nádherný pocit.

“Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslnujícím zpusobem – HVEZDNÝ PRACH bude zárit ve vašem srdci i v pameti ješte dlouho po tom, co doctete poslední stránku…”

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Trosku me mrzi ze autor clanku nezvolil vyssi hodnoceni protoze ta knizka si to bezpochyb zaslouzi. Ma to opravdu nadprumerny dej a gaimanuv styl psani je nenapodobitelny. Je to proste kouzelna knizka. Kdo necetl vrele doporucuji sam bych dal 10/10 ostatne temer vsechny knizky od gaimana jsou pro mne opravdovym zazitkem viz. americti bohove, nikdykde. (akorat skoncil fotbal cesko-lotysko 2:1 E2004, skoro sem dostal infarkt, stejnak to anglicanum ve finale nandame…)

 2. naprosto dokonalá knížka která by si zasloužila největší hodnocení!!!

 3. Přesně tak 10/10, jediná možnost pro Neila.btw: Nevíte, jestli se nechystá dotisk?

 4. já to chci!!!!!!!!!!!!gdy bude dotisk!!!!!!!!!!!!ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Naprosto geniální, neni to knižka ale bible, okamžitě vás přepadne chuť hledat Zeď…

 6. no když to porovnám s Americkými bohy tak Gaiman, s postupujícími roky čím dál tím víc přitvrzuje.Jo k téhle knize se budu vracet častěji, je to prostě pěkná pohádka podobně jako Hobit.

 7. TAHLE SE MI SKUTEČNĚ A OPRAVDOVĚ LÍBILA. SANDMAN A NIKDYKDE TAKY. DOBRÁ ZNAMENÍ ROVNĚŽ. A PAK V OPOZICI NEMUSÍM PRELUDIA A NOKTURNA, KOUŘ A ZRCADLA A NESNÁŠÍM AMERICKÉ BOHY. JEN MI UNIKÁ, JAK MŮŽU STEJNÉHO SPISOVATELE ZA NĚKTERÁ DÍLA ZBOŽŇOVAT A ZA JINÁ NESNÁŠET. JE ZVLÁŠTNÍ (TO JE KOMPLIMENT 🙂

 8. Pěkná knížka. S hodnocením v článku celkem souhlasím – na Hvězdný prach to nemá (u mě 9/10), víc jsem toho od Gaimana zatím nečetl. Nedokážu přesně říct, proč dávám tak málo oproti ostatním, možná je to tím, že mi tu něco chybí. Nebo přebývá?Každopopádně doporučuju k přečtení.

 9. hm
  skvelá knižka, ktorá si zaslúži lepšie hodnotenie, aj lepšiu recenziu…

Zveřejnit odpověď