Niven Larry – Svět Ptavvů

Svět Ptavvů je zajímavým zpracováním na téma, podrobení si těla a mysli člověka neznámou mimozemskou bytostí.

 Svět Ptavvů

 Svět Ptavvů jest knihou, která stejně jako Protektor spadá do volného cyklu Známý vesmír. Protektor se stal vlastně volným pokračováním této knihy. Opět se zde setkáme s Lucasem Garnerem, agentem policejní organizace ARM zabývající se kontrolou a hlídáním  nejmodernějších technologií a výzkumů. Na rozdíl od Protektora je právě Garner jedním z hlavních hrdinů tohoto románu.

 Z děje jen prozradím, že telepat Greenberg, pracující s delfíny, dostane možnost, využít své schopnosti k prozkoumání záhadné podmořské sochy, která je po miliony let uvězněna ve stázovém poli. Jenže zkoumaný objekt je mimozemšťan, který pronikne do Greenbergovi mysli a ovládne jeho tělo. A proto dojde k honičce v hledání záhadného artefakt, který dokáže podrobit jakoukoliv mysl.

 V příběhu není nouze o nejrůznější potyčky ani hi-tech vynálezy všeho druhu, přesto mi v příběhu něco chybělo, zdál se mi místy nepřehledný a poměrně „zvláštní“, tím nechci tvrdit, že se nejedná o dobrou knihu, protože se našlo několik zajímavých nápadu a zvratů zpestřujících děj. V knize se střídají jak povedené a skvěle čtivé pasáže, tak i nudné části, při kterých jsem si kousal nehty nudou.
Což o to, souboj lidí s cizím tvorem, který jim bere a ovládá těla je značně zajímavým námětem, ale zpracování lehce pokulhává.

úryvek (strana 72)
Menningerův ústav pro mentálně postižené byl na míle vzdálen od policejního ředitelství v Topece. V jedné místnosti sebou všichni přítomní trhli. Pak se přestali hýbat a jejich tváře nabyly prázdného, idiotského výrazu. Všichni kromě Kzanol-Greenberga.
V okamžiku, kdy Kzanol-Greenberg pocítil tento strašný mentální úder, se jeho ochranný štít automaticky , téměř slyšitelně zapnul. Ještě celé minuty však jeho mozkem probíhaly ohlušující zvuky. A i když se již vzpamatoval, neodvážil se štít vypnout.
Jedno bylo jisté. Na Zemi byl Thrint!

 Svět Ptavvů nabízí zajímavé sci-fi zážitky a i když nesplnil mé očekávání a obsahuje pár chyb, mohl bych ho doporučit všem čtenářům, kteří mají hluboko do kapsy, protože se tato kniha dá sehnat i za cenu nižší než je normální prodejní cena. Já ji bez problémů sehnat v levných knihách do 30 kč a taková nabídka již stojí za zvážení.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

Zveřejnit odpověď